Međunarodnim žirijem 57. Bitefa predsedavaće prof. dr Ana Vujanović iz Beograda, koja već godinama živi i radi u Berlinu, a u okviru pratećeg programa, održaće predavanje “Od proleterijata do prekarijata - i nazad!”
Osim Ane Vujanović (HZT, Univerzitet umetnosti u Berlinu; SNDO, Akademija za pozorište i ples, Univerzitet umetnosti u Amsterdamu), u žiriju 57. Bitefa, koji će biti održan od 3. do 10. oktobra, biće i dramski pisac, pozorišni reditelj i umetnički direktor “Enciklopedije reči” Žoris Lakost, glumica i profesorka glume na Akademiji za pozorište, radio, film i televiziju Univerziteta u Ljubljani Nataša Barbara Gračner, likovni i umetnik performansa, scenograf i kustos Siniša Ilić i dramaturškinja festivala Viner Festvohen u Beču Iris Rafetzider, saopšteno je 7. septembra na konferenciji za novinare.
Međunarodni žiri odlučiće o tome ko će dobiti Gran pri “Mira Trailović” i specijalnu nagradu “Jovan Ćirilov”, a u konkurenciji su, kako je ranije najavljeno, predstave “Deca sunca” (Nemačka), “Zbogom, Lindita” (Grčka), opera-performans “Sunce i more” (Litvanija), “Raspevana mladost” (Mađarska), “#Jeanne” (Švedska), “Wakatt” (Belgija, Burkina Faso), kao i domaće produkcije “Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom” i “Kao i sve slobodne djevojke”.
Umetnički direktor 57. Bitefa Nikita Milivojević skrenuo je pažnju i na prateći program, koji čine Susreti sa autorima, Bitef polifonija i Cirkobalkana. Cilj Bitefa je da i ove godine ponudi i razvije teorijski diskurs koji će pratiti selekciju glavnog programa, objedinjenu sloganom “Snago, ne pristaje da budeš nečija”. Tim povodom najavljeno je i predavanje Ane Vujanović.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva istakla je da je ponosna na to što Delegacija EU u Srbiji šesti put podržava Bitef.
“Od početka naše saradnje, cilj nam je da podržimo najnovije pozorišne tendencije, kao i da pomognemo umetnicima i profesionalcima da uspostave nova partnerstva u kulturi. Kroz ovu podršku, želimo da ohrabrimo i osnažimo umetnike i kulturnu zajednicu u Srbiji i da pomognemo da se šira javnost senzibiliše o značaju transformativne i kreativne moći umetnosti“, izjavila je Halačeva.
“Kulturna scena Srbije ima toliko toga da ponudi i doprinese našem zajedničkom bogatom i raznolikom evropskom kulturnom prostoru. Zato nas ne čudi što je Srbija jedna od najuspešnijih učesnica našeg programa Kreativna Evropa, glavnog pokretača EU za podršku kulturi, kako u EU, tako i u Srbiji”, dodala je Halačeva, napominjući da je i lično vezana za Bitef, jer joj je pokojni svekar, veliki dramski pisac Goran Stefanovski, pričao koliko je to bio važan i avangardan festival i kako je beogradska publika prihvatala eksperimentalne predstave. Neke od njih su se upravo iz Beograda uzdigle, poput Living teatar koji je pre Bitefa bio skoro nepoznat u svetu, a onda postao internacionalno priznat i slavan.
Deca sunca, foto: Matthias Horn
Direktor Gete instituta u Beogradu Kristof Feldhues, podsetivši da nemački kulturni centar podržava Bitef od njegovog nastanka, posebno se osvrnuo na komad “Deca sunca” u izvođenju Šaušplihausa iz Bohuma, kojim će 57. Bitef zvanično biti otvoren. Reč je o komadu Maksima Gorkog u režiji Mateje Koležnik.
Feldhues je podsetio da se roman Gorkog dešava u vreme epidemije kolere u Rusiji, što ga povezuje sa današnjim trenutkom. Protagonista je naučnik koji je toliko uronjen u svoja istraživanja da mu promiču mnoge stvari iz života, što budi različite konflikte. Dakle, to je konstelacija koju Mateja dekonstruiše, a u fokusu je grupa tragikomičnih egocentrika koji žive u kuli od slonovače, ne znaju i ne interesuje ih spoljni svet, dodao je Feldhues.
“Mateja dekonstruiše ovu konstelaciju i stavlja je u rane 60-te godine, što omogućava pogled na drugo, a opet, ne toliko drugačije društvo, sve predstavljeno na hiperrealističnoj scenografiji Orfea Fogta”, naveo je Feldhues i napomenuo da je komad “Deca sunca” bio uvršten u program najuglednijeg pozorišnog festivala savremenih komada u Berlinu, gde je posebno isticana njegova savremenost naglašena tragičnim kontinuitetom individualnog neuspeha suprotstavljenog realnim izazovima vremena.
Ambasadorka Grčke Marija Levanti govorila je o predstavi “Zbogom, Lindita” u režiji mladog reditelja Marija Banušija, u produkciji Narodnog pozorišta Grčke. Reč je o jednoj od predstava koje su izazvale najveće interesovanje ove godine u Atini, istakla je ona.
“Ovo delo ispostavilo se kao najpozitivnije iznenađenje u grčkim pozorišnim dešavanjima, jer je mladi 25-godišnji reditelj uspeo da dirne sve one koji su je videli”, kazala je Marija Levanti. Banuši je, kako je napomenula, došao iz Albanije u Grčku sa šest godina, a uspomene iz rodnog mesta i iskustva iz svoje nove zemlje kreirao je u predstavu u čijem središtu je tema suočavanja sa gubitkom i konačnog rastanka od najmilijih.
U predstavi nema dijaloga, što je čini dostupnom svima. Puna je mimike, pokreta, gestova, muzike i drugih elemenata koji čine suštinu pozorišta, istakla je Marija Levanti.
Zbogom Lindita, foto: Theofilos Tsimas
Bitef je, prema rečima direktora Bitefa i Bitef teatra Miloša Latinovića, podrška osnivača - Grada Beogada iznosi 35 miliona dinara, što je isto kao 2022. godine, ali je Ministarstvo kulture dalo samo devet, a prošle godine 12 miliona. Bizef će, kao i lane, koštati 60 miliona dinara, što znači da festivalski tim mora da obezbedi razliku, uz pomoć partnera, prijatelja, sponzora...
Latinović je rekao i da želi da se Bitef dogodine vrati u septembar, a prema rečima Nikite Milivojevića, jedini razlog za oktobarski termin je to što “Deca sunca” nisu mogla ranije da dođu u Beograd. Podsetio je, međutim, da je Bitef u prvim godinama i održavan u oktobru.
Onlajn prodaja ulaznica sa popustom od 20% traje do 10. septembra u 23:59 časova. Potom će ulaznice na sajtu Bitefa moći da se kupe sa popustom od 10%, dok će po redovnim cenama biti od 11. septembra i na blagajni Bitefa, gde će moći da se kupi i komplet ulaznica sa popustom od 30%. Blagajna će biti u festivalskom pres centru, na prvom spratu MTS dvorane.
Festivalski sajt je festival.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Tanja Drobnjak / Bitef festival
(SEEcult.org)