• Search form

23.12.2022 | 18:24

Andrej Timofejev: Nemoguće je nastaviti život u Rusiji

Andrej Timofejev: Nemoguće je nastaviti život u Rusiji

Violinista Andrej Timofejev boravi privremeno u Beogradu već mesecima, gde je stigao iz Beča, nakon što je napustio Rusiju posle započinjanja invazije na Ukrajinu. Odlučno je protiv rata – kaže da bi “radije završio u zatvoru nego pucao na drugo ljudsko biće”. Nakon početka ruske “Specijalne vojne operacije”, dobio je otkaz u matičnom orkestru u Sankt Peterburgu (Symphony orchestra of Capella St. Petersburg).

U intervjuu za SEEcult.org, Timofejev govori o iskustvu boravka u Srbiji, gde mu je domaćin Zemunski mali umetnički centar – ZMUC, uključen u internacionalnu mrežu Artists at Risk (AR) koja pomaže umetnicima u egzilu.

Andrej Timofejev u orkestru Virtuozi, na koncertu sa Stefanom Milenkovićem i Bojanom Suđićem na festivalu Grad teatar, Budva, 2022. Foto: Grad teatar

- Kada ste napustili Rusiju i zašto? Zašto ste dobili otkaz u Orkestru? Da li ste imali ranije planove o razvoju karijere u Evropi ili je rat u Ukrajini bio prelomna tačka za to?

Andrej Timofejev: Mnogo puta sam razmišljao o životu, studiranju i radu u Evropi, jer umetnost je internacionalna. Ali, početak rata je bio preloman, kada sam shvatio da je nemoguće da nastavim život u Rusiji. Naravno, otkaz koji sam dobio pomogao mi je da donesem odluku. To je bilo u martu.

- Kako je izgledala Vaša karijera u Rusiji?

Andrej Timofejev: Radio sam u jednom od najboljih orkestara u Sankt Peterburgu. To je bio interesantan posao i voleo sam ga. Voleo sam i grad, takođe.  

- Koliko ste dugo boravili u Austriji (pre dolaska u Srbiju) i kako ste stupili u kontakt sa AR?

Andrej Timofejev: Bio sam u Austriji samo nedelju dana, moja viza je istekla. Poslao sam pisma nekolicini fondacija i jedna od njih - Resque Forum, preporučila mi je Artist at Risk.

- Na koji način su Vam pomogli? Kakvo je Vaše iskustvo saradnje sa AR? Da li ste strahovali zbog isteka šengenske vize?

Andrej Timofejev: Ponudili su mi da odem u zemlju koja ne zahteva vizu, poput Srbije. Sarađuju sa srpskom organizacijom ZMUC, koja mi je dala prostor za stanovanje.

- Domaćin-organizacija u Srbiji pronađena je 24 sata pre nego što Vam je istekla viza. Da li ste imali ideju o narednom koraku, s obzirom da ste odlučili da se ne vraćate u Rusiju?

Andrej Timofejev: Želeo sam da uradim sve što je moguće kako ne bih morao da se vratim.

ZMUC - ARC Babe, Koncert za mešalicu za beton, 2022. 

- Kakvi su Vam bili prvi utisci po dolasku u Srbiju? Morali ste u međuvremenu dva puta, posle isteka tromesečnog boravka, da izlazite iz Srbije i prelazite granicu da biste mogli ponovo da dobijete dozvolu za boravak u Srbiji. Prvi put ste iskoristili priliku da obiđete Sarajevo, a drugi put ste bili na Cetinju. Kakvi su Vam utisci sa tih putovanja?

Andrej Timofejev: Bio sam u Srbiji već ranije – pre desetak godina sam bio u Beogradu i Novom Sadu, u okviru turneje. Ali, živeći ovde već pola godine, upoznao sam Srbiju iznutra, upoznao se sa ljudima, koji su se pokazali veoma gostoljubivim. Polako upoznajem jezik, kulturu i istoriju. Putovanja u Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Bugarsku omogućila su mi da upoznam Balkansko poluostrvo iz različitih uglova.

- U Srbiji ste od kraja marta 2022. Koliko se u međuvremenu Vaša perspektiva promenila, s obzirom na disidentski status i razvoj događaja u Rusiji i Ukrajini?

Andrej Timofejev: Ne bih nazvao sebe disidentom, posebno zato što nisam u Rusiji. Moj odnos prema događajima se ne menja, kategorično sam protiv rata i sramota me je zbog toga što se to događa.

- Šta bi bilo drugačije da ste ostali u Sankt Peterburgu?

Andrej Timofejev: Mislim da bi sve bilo drugačije. Da sam ostao u Peterburgu imao bih dve opcije – ili da ćutim, da se plašim da iznesem svoje mišljenje čak i najbližim ljudima, ili da idem u zatvor.

- Da li ste ostali u kontaktu sa kolegama i prijateljima u Peterburgu? Šta se sa njima dešava sada?

Andrej Timofejev: Sa nekim poznanicima komunikacija je prestala, sa drugima sam u kontaktu.  Mnogi su otišli, i to u razne krajeve sveta – u Evopu, Aziju, Latinsku Ameriku… Mnogi bi želeli da odu, ali ne mogu iz različitih razloga. Ima, nažalost, i onih koji podržavaju ovo što se dešava.

Andrej Timofejev u orkestru Virtuozi, na koncertu sa Stefanom Milenkovićem i Bojanom Suđićem na festivalu Grad teatar, Budva, 2022. Foto: Grad teatar

- Kako ste se uključili u Fejsbuk grupu “Rusi, Ukrajinci, Belorusi i Srbi zajedno protiv rata” i u kojim ste akcijama učestvovali?

Andrej Timofejev: Jednostavno sam video tu grupu na Fejsbuku, zatim su bili off-line sastanci, antiratne akcije, prikupljanje humanitarne pomoći za izbeglice iz Ukrajine…

- Ima li umetnika u toj grupi i kako žive? Da li im je neka institucija pomogla u Srbiji?

Andrej Timofejev: Nažalost, među ljudima koji su došli u Srbiju ima i umetnika i stvaralaca. Posebno su brojni IT stručnjaci, jermogu da rade na daljinu.

- U Srbiji ste uspeli da svirate sa dva orkestra. Kakva su Vam iskustva?

Andrej Timofejev: Da, veliko hvala Tanji Petovar i Ivani Stefanović, koje su poslale moj CV u nekoliko orkestara, a sa dva od njih sam i sarađivao. Lep je osećaj kada ponovo možete da radite svoj posao posle dužeg vremena.

- Učestvovali ste na mnogobrojnim audicijama, na nekima ste prošli i dobili ponude za posao (Austrija, Španija, Finska, Češka, Bugarska). Da li ste ikada aplicirali za vizu u nekoj od zemalja EU na osnovu ponude za posao?

Andrej Timofejev: Ne bih govorio o mogućnostima za posao dok se to ne desi. Da, ima nekoliko predloga i planova, na kojima trenutno radim.

Čim se nešto bude desilo, javiću : )

Goran Denić i Vesna Tašić - ZMUC, Andrej i Olga Timofejev, Ksenia Ilina, Beograd, 2022.

- Kako vidite zatvaranje evropskih granica za građane Rusije, uključujući i umetnike?

Andrej Timofejev: Do sada je, na sreću, samo mali broj zemalja zatvorio svoje granice. Ali jeste sada teže dobiti vizu, potrebno je više vremena i dokumentacije, a više i košta.

- Imate pravno regulisan status u Srbiji. Koliko su bili teški administrativni zahtevi u vezis a registracijom “biznisa” u Srbiji?

Andrej Timofejev: Da, bilo je prilično komplikovano. Naročito na početku celog tog procesa, kada apsolutno nisam znao šta bi trebalo da uradim. Osim toga, pravila se često menjaju.

- Možete li ukratko opisati Vaša iskustva sa ZMUC-om? Kako je biti rezidencijalni umetnik u Zemunu i njihovoj kući u selu Babe kod Beograda?

Andrej Timofejev: Mogu samo da iskažem oduševljenje i zahvalnost Vesni Tašić i Goranu Deniću. Živimo u prelepom stanu u Zemunu i u rezidenciji van garda. Domaćini nam pomažu i u pogledu dokumenata. Za ovo vreme smo se sprijateljili, družili se sa njima i njihovim prijateljima, upoznali se sa Srbijom i lokalnim tradicijama.

- Kako bi izgledao idealni prostor za rezidencijalni umetnički boravak?

Andrej Timofejev: Priroda, tišina, prijatni ljudi.

- Kada jednom napustite Srbiju, da li ćete se ikada vratiti?

Andrej Timofejev: Da, naravno, sa zadovoljstvom!

*Foto: ZMUC

(SEEcult.org)

*Funded by the Stabilisation Fund for Culture and Education 2022 of the German Federal Foreign Office and the Goethe Institut

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.