• Search form

29.08.2019 | 19:14

Angažovan prateći program 53. Bitefa, uz poziv na učešće i ljubav

Angažovan prateći program 53. Bitefa, uz poziv na učešće i ljubav

Beogradski internacionalni teatarski festival – Bitef, uz 12 predstava u glavnom programu, kojima upozorava na raspad društvenih zajednica i ukazuje na moguće alternative, nudi u 53. izdanju i angažovan prateći program, koji takođe podrazumeva aktivno učešće publike, a pruža i priliku za opuštanje od teških tema današnjice i moguće katastrofične budućnosti.

Predstave u glavnom programu pratiće Susreti sa autorima – javni razgovori autora i izvođača sa publikom koje će moderirati Milena Bogavac, a kao i prethodnih godina, posvećeni su razotkrivanju tema i procesa rada.

Svi značajni autori koji su tokom više od pola veka prikazali svoj rad na Bitefu bili su učesnici tog programa, a svi vođeni razgovori su snimljeni, transkribovani i sačuvani u festivalskom arhivu, kao i u Legatu Jovana Ćirilova u Arhivu Grada Beograda. Transkripti tih razgovora važni su dokumenti za istraživače, istoričare, umetnike, ali i publiku zainteresovanu za istoriju i značaj Bitefa još od vremena Hladnog rata, kada je taj festival bio jedina tačka pozorišnog susreta Istoka i Zapada, a Susreti sa autorima prilika da najznačajniji pozorišni umetnici razmene mišljenja i iskustva. Iako je menjao naziv, taj festivalski program zadržao je suštinu kao prostor za sređivanje utisaka i postavljanje pitanja ili komentarisanje rada umetnika.

Nakon prošle godine uspostavljene saradnje sa hrvatskim filozofom i političkim aktivistom Srećkom Horvatom, autorom koncepta Filozofskog teatra, publika 53. Bitefa imaće 19. septembra novu priliku da prisustvuje zanimljivom dijalogu – ovoga puta sa nemačkim piscem i scenaristom Normanom Olerom, čija je knjiga o Trećem rajhu i narkoticima (Blitzed - Drugs in Nazi Germany) svetski bestseler preveden na više od 30 jezika, a najavljena je i kao filmska verzija sa Leonardom Dikapriom.

Filozofski teatar na temu "Od fašizma (i narkotika) do antifašizma (i nade)" u skladu je sa opštom tematskom koncepcijom 53. Bitefa, istakao je umetnički direktor i selektor Ivan Medenica 29. avgusta na konferenciji za novinare u Skupstini grada, na kojoj je učestvovala i autorka jedne od predstava u glavnom programu – francuska konceptualna umetnica i performerka Fija Menar (Phia Menard) koja će u Luci Beograd kreirati scensku metaforu raspada vrednosti zapadne civilizacije.

Njen projekat “Nemoralne priče – 1. deo: Kuća majka”, koji će otvoriti deo programa 53. Bitefa u Luci Beograd, biće izvođen od 22. do 26. septembra, a kao i još nekoliko predstava, taj performans-instalacija podrazumeva i učešće publike.

“Velikim fizičkim i misaonim naporom nastaće objekat koji će momentalno biti uništen, u prisustvu svih nas. Umetnica će ga stvarati, ali ga neće braniti. Prepustiće njegovu odbranu svima nama, a pitanje je da li ćemo nešto kao zajednica uspeti da sačuvamo”, rekao je Medenica i dodao da u Parizu, gde je gledao taj komad, niko iz publike nije izašao na scenu kako bi sprečio destrukciju. Predstava je, uostalom, i zamišljena tako da objekat Fije Menar, koji pravi od kartona, ne može da bude sačuvan, simbolišući krah zapadne civilizacije koji ne uspevamo da sprečimo.

Fija Menar je rekla da se slaže sa Medeničinim tumačenjem njene predstave, dodajući da je suština pitanje da li jedan umetnik uopšte može da spasi svet.

“Kroz umetnost pokušavamo da ukažemo na osetljive tačke. Govorimo o tome da su svi osetljivi. I svetski lideri su osetljivi. Obraćamo se i njima i nama”, rekla je Fija Menar, dodajući da “katastrofu koja se odvija pred nama samo posmatramo sa velikim strahom, umesto da odreagujemo da bismo je sprečili, i to ne da bismo preispitali našu odgovornost, već našu želju za ljubavlju”, rekla je Fija Menar. “Potrebno je i da vi imate strah za mene, da budete razočarani, jer uvek posle razočaranja dolazi ljubav”, poručila je ona.

Medenica je pozvao publiku da bude spremna za imerzivno pozorište, koje bez nje ne bi ni postojalo.

“Niko vas neće primoravati, ali bez učešća vas ne bi bilo ni ovih predstava. Zato, obucite udobnu odeću i obuću!”, poručio je Medenica.

Dometi imerzivnih pozorišnih praksi, odnosno predstava koje podrazumevaju učešće publike, a čine veliki deo 53. Bitefa, tema su i tribine koju će 19. septembra u okviru pratećeg programa voditi Irena Ristić, takođe u Luci Beograd. Među učesnicima su najavljeni Adam Alston, Rose Bigin, Lusijana Lara, Sepe Bajens i Milica Ivić, koji će razgovarati o želji da se u umetnosti učestvuje, da se produkuje i bira, da se pomeraju granice građanskog pozorišnog okvira… Učesnici će pokušati da objasne gde su tačke ukrštanja imerzivnog pozorišta i praktikovanja zajedničkog, najavio je Medenica.

Interakcija izvođača i publike primarni je cilj i jubilarne, 20. Bitef polifonije, tradicionalnog pratećeg programa Bitefa koji je, kako je istakao Medenica, izrastao u svojevrsni festival unutar festivala, a i ovoga puta sastoji se od prestava, performansa, radionica, razgovora, okruglih stolovam odlazaka na lice mesta i pokretanja novih inicijativa. U skladu sa Bitefovim sloganom “Počnimo ljubav iz početka, čuvene pesme Aleksandra Koraća koju je proslavila Beti Đorđević, 20. Bitef polifonija biće održana pod sloganom “Od prvog zagrljaja”.

Bitef će u okviru pratećeg programa odati 20. septembra i poštu nedavno preminuloj dramaturškinji Borki Pavićević, jednoj od prvih voditeljki okruglih stolova na tom festivalu, na kojem je bila od osnivanja, kao njegov svojevrsni “dobri anđeo” – kako je emotivno rekao Medenica.

Program Borka na Bitefu obuhvata predstavu “Autentična tumačenja: ‘68”, u režiji Ane Miljanić, koja će biti izvedena u Centru za kulturnu dekontaminaciju koji je Borka Pavićević osnovala i vodila do smrti. U CZKD-u će biti održan i razgovor o njenom učešću na Bitefu, a govoriće ljudi sa kojima je radila ili koje je na Bitefu upoznala - Vera Konjović, Beka Vučo, Katarina Pejović, Ana Miljanić i Ivan Medenica, te dramaturg CZKD-a Adam Ranđelović u ulozi moderatora.

Poseban deo pratećeg programa 53. Bitefa čini i festival savremenog cirkusa Cirkobalkana, koji već nekoliko godina organizuju zajednički beogradska Cirkusfera i zagrebačka Cirkorama, u saradnji sa francuskim kolegama i uz podršku Francuskog instituta.

Program Cirkobalkane u cirkuskom šatoru u Luci Beograd, koji će biti i prostor za druge segmente pratećeg programa 53. Bitefa, fokusiran je na različitosti kreativnih procesa u skladu sa umetničkom kulturom i okruženjem u kojem se stvaraju cirkuske predstave, a obuhvata sedam predstava, tri masterklasa i prezentacije zajedničkog rezidencijalnog programa mladih umetnika iz regiona i Francuske.

Ataše za kulturu Francuskog instituta An-Loren Viguru, koja je velikim delom i zaslužna za afirmisanje savremenog cirkusa na ovim prostorima, istakla je da je Cirkobalkana jedan od najboljih ambasadora koje Srbija ima na međunarodnom nivou i primer kako regionalne inicijative, kako je rekao nedavno i francuski predsednik Emanuel Makron prilikom posete Beogradu, mogu da doprinesu pomirenju.

An-Loren Viguru, koja upravo završava mandat u Srbiji i vraća se u Pariz, dobila je na inicijativu Medenice i tradicionalni pozorišni pozdrav – snažan aplauz učesnika konferencije za novinare Bitefa, kojima je uzvratila rečima da je imala sreću i čast da četiri godine radi u Beogradu i Srbiji. “Budite uvereni da ću nastaviti da promovišem sve što se lepo dešava u vašoj zemlji”, rekla je An-Loren Viguru.

(Ne)povezane, Malinada kolektiv, foto: Ivan Marenić

Bitef će u okviru pratećeg programa pozvati publiku i na svojevrsnu ekskurziju u Novi Sad, gde će biti predstavljen pobednički projekat 14. Praškog kvadrijenala - “Ove zgrade govore istinu” kustoskinje Ivane Vaseve i umetnika Filipa Jovanovskog iz Severne Makedonije. Na tribini u okviru te izložbe, koja je deo i programa Kaleidoskopa kulture (povodom titule Evropske prestonice kulture 2021), biće predstavljen i projekat kojim je Srbija učestvovala na 14. PQ, objedinjen temom “Samo(iz)gradnja”.

Prateći program 53. Bitefa drugu godinu zaredom, što na ovim prostorima – kako je u šali rekao Medenica, već znači tradicionalno, obuhvata i Bitef biblioteku, ali ovoga puta u formi svojevrsnog maratona – tri uzastopne promocije odabranih knjiga u oblasti kulture i izvođačkih umetnosti. Tako će 23. septembra biti predstavljene knjige “Umetnost i kultura otpora” Milene Dragićević Šešić, “Surova klasika – rediteljski zaokreti u tumačenju dramske klasike” Ksenije Radulović i “Put izvođača: Od ja ka svojstvu” Tine Perić.

Bitef će pratećim programom omogućiti publici i da se opusti i bar na kratko otkloni od ozbiljnih tema, a uz koncert iznenađenja, koji je Medenica više puta tajanstveno najavio, kao i tradicionalne tematske žurke (After Ten) nakon premijernog izvođenja predstava, za 22. septembar najavljen je nastup No Border Orchestra “B Matinee”, deo turneje te grupe po zapadnom Balkanu i Evropi. Objedinjujući savremenu klasičnu muziku i klupsku kulturu, na programu su porudžbine NBO - nova dela pet mladih kompozitora iz regiona: Darije Andovske iz Skoplja, Drinora Zimberija iz Prištine, Davora Branimira Vincea iz Zagreba, Danijela Žontara iz Sarajeva i Draška Adžića iz Beograda.

No Borders Orchestra

Rezervacija ulaznica za sve predstave 53. Bitefa traje do 1. septembra, a od 2. septembra ulaznice će biti u prodaji.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav