• Search form

24.04.2012 | 11:06

Animacije Margarete Jelić

Animacije Margarete Jelić

Animacije u teoriji i praksi Margarete Jelić, uz projekciju radova, njihove dokumentacije i razgovor sa tom beogradskom umetnicom, tema je novog izdanja Filmforuma u Studentskom kulturnom centru u Beogradu 24. aprila.

U razgovoru učestvuje i istoričarka umetosti Marina Martić koja je u više navrata pisala o animacijama Margarete Jelić, a analiziraće odnos slikarstva, animacije i oprostorivanja umetničkih radova u njenoj umetničkoj praksi, kao i odnos teorije i prakse u artikulaciji pojedinačnih umetničkih radova i izložbi, te tumačenje teorijskih modela kojim je interpretirala i uz pomoć kojih je teorijski artikulisala svoje radove.

Neke od teorijskih tema biće i odnos predstavnosti, figurativnosti i narativnosti, odnos subjekta naracije i narativnog subjekta, subjekta percepcije i perceptivnog subjekta, pogleda i ekrana, otelovljenosti percepcije i percepcije otelovljenosti, kao i tretman kintestezije, strukturiranja rada kao medijski jednakovredne instalacije, principa poistovećivanja i uvođenja nosioca priče u narativnom delu kao telesnog ekvivalenta posmatrača...

Po osnovnom obrazovanju slikarka, Margareta Jelić je doktorirala i na grupi za Teoriju umetnosti i medija (mentor profesor Miško Šuvaković), i na grupi za Višemedijsku umetnost Univerziteta umetnosti u Beogradu (mentor profesor Vladan Radovanović).

Njen doktorski umetnički rad činila je izložba "Dobar dan gospodine Noa", održana 2009. u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, koja je realizovana kao višemedijska prostorno specifična instalacija, koja je za osnov imala četvorokanalnu animaciju, i bila je praćena tezom pod naslovom: "Odnos posmatračeve i junakove percepcije u višemedijskom delu").

Margareta Jelić već deset godina u animacijama predstavlja doživljaje glavne junakinje, Marte.

U filmu “Četiri priče o nama”, na primer, Marta je pokušavala da se snađe u svetu koji nudi previše izbora. U filmu “Prisustvo i/ili odsustvo” izgleda da je Marta svoje najsmelije snove smestila u bezbedni prostor fikcije, i odabrala manje ekstravagantni životni stil. Ona je mama jedne male devojčice, sa svim obavezama, odgovornostima i radostima koje to donosi. Dok obavlja svakodnevne poslove, u jednom tmurnom kišnom danu, male stvari koje vidi prizivaju slike nekih dalekih mesta, romantičnih događaja, odsutnih osoba.

Prema rečima Marine Martić, Margareta Jelić ume savršeno da predstavi taj gotovo neuhvatljivi trenutak koji nam se svima događa, a da najčešće ne stignemo ni da ga registrujemo, trenutak kada pogled na neki običan, svakodnevni prizor probudi uspomenu na neki davni događaj ili nas podseti na plan od kojeg smo odavno odustali, na neku veliku želju koje se danas jedva sećamo.

“Margareta to čini sa mnogo nežnosti, topline i smisla za humor, malo sete i taman dovoljno univerzalnih simbola da svako može da se identifikuje sa njenom junakinjom. Marta je odabrala jedan životni stil, ona više nije devojka pred kojom je bezbroj izbora. Mi ne znamo da li su slike koje Marta vidi uspomene, ocekivanja ili samo maštanja,
ali to nije ni važno. Ono što jeste bitno je da naši životni izbori uvek ostavljaju prostor za preispitivanja i zamišljanja drugačijih scenarija, ali i za savim novu avanturu o kojoj nismo ni sanjali”, navela je Marina Martić u tekstu “Prisutnost i/ili odsutnost” o animiranim filmovima Margarete Jelić.

Sajt Margarete Jelić je margaretajelic.com, a njeni radovi predstavljeni su i u Galeriji umetnika Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r