Predstojeći 10. Beldocs, međunarodni festival dokumentarnog filma čije će jubilarno izdanje biti održano od 8. do 15. maja, obeležiće dolazak francuskog filozofa Bernara Anrija Levija (Berndard-Henri Levy), pisca i publiciste, poznatog i pod inicijalima BHL, kojima se potpisuje kao jedan od najistaknutijih takozvanih prestavnika “Novih filozofa”.
Levi je poznat i po kontroverzama koje su njegovi politički stavovi izazvali u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Izjave o ratu u Jugoslaviji i potonjem NATO bombardovanju donekle je već objašnjavao, ali će Beldocs biti prilika da beogradska publika čuje i uživo njegove političke i filozofske stavove.
Levija će ugostiti srpski reditelj Goran Marković, čijem je radu u dokumentaristici posvećen poseban program Beldocsa.
Marković i Levi su već sarađivali na filmu “Srbija godine nulte”, a nakon projekcije, planiran je i njihov razgovor na temu “Kreacija vs. destrukcija”, što je i naziv specijalnog programa Beldocsa u kojem će biti prikazana ostvarenja sa političkim i ratnim tematikama. Među njima su i dva Levijeva filma “Pešmerga” i “Bitka za Mosul”.
Oba filma su uvid u najnoviju opsesiju Levija, a tiču se neprekidnih sukoba Kurda sa Isisom. Pešmerga – što na farsiju (persijskom) znači “oni koji se susreću sa smrću” – ime je kurdskih vojnika, sa kojima je Levi živeo svakodnevno, delio njihove živote, žudnje, borbe i tako ostvario vrlo osobene i retko viđene snimke.
Film “Pešmerga” premijerno je prikazan u Kanu prošle godine, gde je pokupio pohvale za izvanrednu kameru, koja sve vreme opčinjava, dok se Levi kreće sa pobunjenim Kurdima u njihovoj borbi protiv Isisa.
Levi je sa svojim timom kamermana boravio od jula do decembra 2015. godine na hiljadu kilometara dugoj grahnici koja razdvaja irački Kurdistan od trupa Isisa. Tokom putovanja, Levi razvija film poput dnevnika od slika, koje nude gledaocu priliku da stekne pravi uvid u rat kojem se kraj ne nazire, ali čiji su ulozi od globalnog značaja. U malom prostoru u kojem se nalazi sa Pešmergama, kurdskim borcima koji su odlučni u borbi protiv džihada i fundamentalizma, Levijev film vodi od vrhova Mosula do srca planine Sinđar, prolazeći putem poslednjih hrišćanskih manastirima, kojima preti destrukcija. Na tom putu Levi nailazi na mnogobrojne likove, koje je retko ko imao priliku da vidi.
Njegov film, kako navode organizatori Beldocsa, pre svega ukazuje da Isis nije tako lako pobediti, kao što tvrde Asad ili Putin. I na toj tezi Levi ulazi u političku diskusiju, postavljajući se vrlo radikalno u temi koja ga kao filozofa, mislioca i pisca u poslednje vreme opčinjava.
Klimaks filma je trenutak kada Levi pokazuje ženski bataljon dobrovoljaca, čime pojačava već poznati strah Isisovih ratnika koji su prestravljeni idejom da postoji mogućnosti da ih ubije žena, što bi - prema njihovom radikalnom shvatanju Kurana, značilo da bi taj koji strada od ženske ruke bio nečist i ne bi na nebesima dobio svoj harem od 72 device, što mu po zaslugama pripada. Još interesantnije, s druge strane, jeste shvatanje tradicije Pešmerga, koji ne vole svoje stradale da nazivaju mučenicima, jer to vređa kult mrtvih u džihadu.
Jubilarni Beldocs prikazaće u nekoliko beogradskih dvorana više od 80 filmova u različitim programskim celinama, a većina naslova doživeće evropske ili svetske premijere.
Za otvaranje Beldocsa u Sava centru najavljen je dokumentarni film “Još jednom sa emocijom” Endrjua Dominika o Niku Kejvu i Bed Sids, snimljen povodom njihovog novog, 16. studijskog albuma “Skeleton Tree”.
Ostali programi biće u Dvorani Kulturnog centra Beograda, Domu omladine Beograda, u Velikoj sali Jugoslovenske kinoteke i sali “Dinko Tucaković” u Muzeju Kinoteke u Kosovskoj.
Kao i ranijih godina, takmičarski program podeljen je na međunarodni i domaći.
Među atrakcijama 10. Beldocsa je i pobednički film Trajbeke - rediteljski debi snimatelja Krejga Atkinsona “Do Not Resist” o rapidnoj militarizaciji njujorške policije. Atkinson je najavljen i kao gost Beldocsa sa producentkinjom svog filma Lorom Hartrik.
Među više od 80 filmova najavljeno je i pet naslova sa ovogodišnjeg Sandensa, uključujući dokumentarac “Poslednji ljudi u Alepu” (Last Men in Aleppo), u režiji nagrađivanog Ferasa Fajada, koji je osvojio Gran pri žirija Sandensa kao najbolje ostvarenje vanameričkog govornog područja.
Beldocs je, inače, jedan od tridesetak filmskih festivala koji je dobio sufinansirajuća sredstva programa “Kreativna Evropa” Evropske unije.
(SEEcult.org)