Vesti

Antiratne slike rata

1. mart 2017.
SEEcult.org
Antiratne slike rata
Antiratne slike rata

Potresna izložba fotografija više od 30 fotografa iz celog regiona, nastalih tokom ratnih 90-ih, otvorena je 28. februara u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu, uz poruku organizatora iz Srbije, Hrvatske i Slovenije da se takve strahote više ne smeju ponoviti.

Izložba “Lekcije iz ‘91”, čija je kustoskinja Sandra Vitaljić iz Zagreba, održana je već u Mariboru i na Međunarodnom festivalu fotografije “Organ vida” u Zagrebu, a predstavlјa pogled ratnih fotografa na stvarnost koju su beležili obilazeći ratišta od Slovenije, preko Hrvatske, do Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova i Makedonije.

Fotografije ubijenih civila, dece-žrtve rata, srušenih gradova, scena iz bolnica, mrtvačnica ili sa sablasno praznih ulica u “oslobođenim” gradovima, ali i prizori idolopoklonstva prema nacionalnim vođama, samo su deo uznemirujuće slike 90-ih na koju podseća izložba koju je u MIJ organizovao Foto-savez Srbije, u okviru većeg projekta Društva za evropsko zavest iz Maribora, čiji su partneri i Foto-klub Maribor i Međunarodni festival fotografije Organ vida iz Zagreba.

Fotografije različitih dimenzija potpisane su autentičnim zapisima samih autora, koji su najčešće mogli da snime rat samo sa jedne - svoje strane. Iako svi fotografi ističu da su posao obavlјali profesionalno i objektivno, mediji su često fotografije kontekstualizovali prema aktuelnim političkim potrebama, pa postavka u MIJ, koja je specijalno osmišljena za taj prostor MIJ, obuhvata i nekoliko instalacija sa printovima naslovnih strana različitih medija u regionu, ukazujući na opasnosti medijske manipulacije fotografskim dokumentima.

Među fotografijama sa ratnim strahotama je i podsećanje na sastanke članova Predsedništva SFRJ, kao i na zapaljive govore nekih od njih, poput Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana.


 Tone Stojko - Susret predsednika: Momir Bulatović, Alija Izetbegović, Slobodan Milošević, Kiro Gligorov, Franjo Tuđman, Milan Kučan, Brdo kod Kranja, 11.4.1991.

Prema navodima organizatora, izložba nema pretenzije da bude univerzalni istorijski prikaz ili da ponudi odgovore na pitanja bez odgovora, već ukazuje na ulogu fotografija tokom rata, kada su oblikovale javno mnjenje u svakoj od zaraćenih zemalјa, ali i u međunarodnoj javnosti, a danas su još važnije kao temelјi kolektivnog sećanja.

  Imre Sabo - Slobodan Milošević u poseti kosovskim Srbima, Kosovo Polje, 20.4.1987.

  Matko Biljak - Demonstracije ipred zgrade Komande Vojnopomorke oblasti, Split, 6.5.1991.

“Pogled fotografa nikada nije neutralan iako nam se dokumentarna fotografija uvek nastoji predstaviti kao stvarna i objektivna slika, jedini mogući prikaz date stvarnosti. Fotografije nikada nisu jednoznačne, njihove je slojeve potrebno sagledati uzimajući u obzir okolnosti u kojima su nastale, utisak koje su mogle proizvesti u trenutku objavljivanja, fotografovu motivaciju, svetonazor i etiku, a naposletku i oči kojima ih danas posmatramo”, navela je kustoskinja Sandra Vitaljić u tekstu povodom projekta “Lekcije iz ‘91”, koji će posle Beograda biti predstavljen i u Berlinu, a u toku su pregovori i za izložbu u Sarajevu.

  Milomir Kovačević Strašni - Tito u ratu, Sarajevo, 1992.

Autori fotografija su: Darko Bandić, Nina Berman, Matko Bilјak, Renato Branđolica, Davor Višnjić, Božidar Vukičević, Zijah Gafić, Želјko Gašparović, Tom Dubravec, Amel Emrić, Dragolјub Zamurović, Romeo Ibrišević, Srđan Ilić, Zoran Jovanović Mačak, Milomir Kovačević Strašni, Borut Krajnc, Saša Kralј, Rikard Larma, Pol Lou, Entoni Lojd, Antun Maračić, Sajmon Norfolk, Nebojša Radosavlјević Raus, Imre Sabo, Želјko Sinobad, Tone Stojko, Srđan Sulejmanović Suki, Pavo Urban, Velija Hasanbegović, Toni Hnojčik, Filip Horvat i Miloš Cvetković.

  Dragoljub Zamurović - Razmena srpskih i hrvatskih zarobljenika. Hrvati u autobusu, prilikom razmene zarobljenika, morali su da drže pognute glave i pevaju: "Ko to kaže, ko to laže, Srbija je mala", Sarvaš, 14.8.1992.

Među autorima je i nekoliko stranih autora, uključujući Ninu Berman, čije su fotografije silovanih bošnjačkih žena postavljene tako da predstavljaju na neki način posebno zaštićenu celinu.


  Nina Berman

Pojedine fotografije su zbog posebno uznemirujućeg sadržaja izložene tako da ih posetioci moraju otkriti kako bi ih videli i saznali o čemu se radi, a postavljene su na posebnom stolu u centralnom delu prostora, čija forma podseća na mrtvački kovčeg.

  Filip Horvat - Deca žrtve rata u bolnici u istočnom Mostaru avgusta 1993. Istočni Mostar bio je nekoliko meseci odsečen od ostatka sveta usled borbi hrvatskih i bošnjačkih snaga u leto 1993.

  Srđan Sulejmanović Suki, Vukovar - Borovo Selo, 1992.    Srđan Ilić, Leševi u kući kod bolnice, Vukovar, novembar 1991.

  Zoran Jovanović Mačak, rafinerija nafte u Pančevu, kao jedna od prvih meta za vreme trajanja vojne akcije NATO-a pod nazivom "Milosrdni anđeo", bila je bombardovana sedam puta za 78 dana, Pančevo, 8.6.1999.

Izložba u MIJ biće otvorena do 26. marta.

*Na vrhu: Milomir Kovačević Strašni, Mali vojnici, Sarajevo, 1992-1995.

Fotografije u tekstu su detalji izgleda postavke u MIJ

(SEEcult.org)

Tagovi