• Search form

10.04.2019 | 21:09

Apel konzervatora RZZSK povodom gondole

Apel konzervatora RZZSK povodom gondole

Većina konzervatora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture (RZZSK) uputila je 10. aprila apel za obustavljanje postupka izgradnje gondole koja bi povezala Kalemegdan i Ušće, smatrajući da bi to bilo pogubno po najvažnije kulturno nasledje Beograda.

U apelu upućenom direktoru RZZSK, gradonačelniku Beograda, ministrima kulture i informisanja i građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, te direktoru Arheološkog instituta SANU, stručcnjaci RZZSK-a zatražili su od nadležnih da povuku sve akte koje su doneli kako do izgradnje gondole ne bi došlo.

Ukazujući na problematičnost odluka koje je RZZSK doneo, u čemu nisu učestvovali, zaposleni stručnjaci RZZSK-a su se prvi put udružili u istupanju u javnosti protiv zvaničnih odluka ustanove u kojoj rade.

Potpisani konzervatori ukazuju da otpočinjanjem radova na izgradnji gondole može doći do trajnog uništavanje kulturnog nasleđa na Beogradskoj tvrđavi, koja je nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.

Kao razloge, naveli su da će se trajno uništiti arheološko nasleđe iz različitih epoha čime će se u potpunosti narušiti do danas sačuvana autentičnost i integritet Beogradske tvrđave.

Takodje, narušiće se integritet spomenika kulture koji je jedinstven upravo po tome što predstavlja “najbogatiju riznicu materijalnih ostataka prošlosti bez kojih je nemoguće proučavati istorijski razvoj grada”, pored toga Beogradska tvrđava “reprezentuje više nego i jedan drugi spomenik ove vrste u našoj zemlji razvoj fortifikacija kroz više istorijskih perioda” – kako je navedeno u Rešenju o utvrđivanju Beogradske tvrđave za spomenik kulture od 31. maja 1965. godine.

Stručnjaci RZZSK-a ukazuju i da će se narušiti i integritet parka Kalemegdan – prvog gradskog parka čije je formiranje započelo ozelenjavanjem prostora tvrđavske glasije neposredno posle predaje ključeva grada knezu Mihailu 1867. godine.

Takodje, smatraju da će doći do uništavanja (fizičkog razgrađivanja, izmeštanja) značajnog kulturnog sloja iz perioda kada se na prostoru Beogradske tvrđave nalazio Rimski vojni logor (rimski kastrum), što je bio razlog za nominaciju Beogradske tvrđave za upis na Uneskovu Listu Svetske baštine u okviru granica Rimskog carstva. Izgradnjom stanice gondole Kalemegdan, na čijoj predviđenoj lokaciji se nalazi veliki Rimski šanac i zapadno obziđe logora sa kulama, došlo bi do uništavanja ili u najmanju ruku dislociranja njihovih ostataka, što bi narušilo postojeću autentičnost i posledično dovelo do izuzimanja Beogradske tvrđave sa liste lokaliteta koji ispunjavaju uslove za upis na Listu svetske baštine, navedeno je u apelu.

Konzervatori ukazuju i da je izgradnja gondole Kalemegdan – Ušće u direktnoj suprotnosti sa Planom generalne regulacije koji je još uvek na snazi i čije odredbe su obavezujuće. Podsećaju pritom da je taj plan donet izričito za prostor Beogradske tvrđave i da zabranjuje izgradnju žičanih sajli za alternativni prevoz i rekreaciju.

Stručnjaci više institucija i organizacija već su ukazali na slične probleme u vezi sa planiranom izgradnjom žičare koja bi povezala Kalemegdan i Ušće, a kako je moguće da je RZZSK uopšte izdao uslove i mere zaštite koji omogućavaju gradnju gondole, ostalo je otvoreno već tri nedelje.

Pojedine činjenice u tom procesu postaju jasnije. Uslovi i mere koje je RZZSK izdao za potrebe Plana detaljne regulacije za gondolu nisu u saglasnosti sa merama zaštite koje je ta ista ustanova propisala za potrebe Plana generalne regulacije 2016. RZZSK je tak plan, kao plan višeg reda, morao da poštuje i u izdavanju uslova i mera zaštite za Plan detaljne regulacije za gradnju gondole.

Kako su naveli konzervatori, iz odgovora na pismo upućeno direktorki RZZSK Mirjani Andrić saznaje se da u procesu donošenja uslova i mera zaštite nisu učestvovala sva stručna odeljenja Zavoda, već samo arhitektonsko odeljenje, u kojem su stavovi u vezi gondola bili oprečni.

“Uprkos neslaganju sa merama koje bi omogućile gradnju gondole unutar članova arhitektosnkog odeljenja, predmet nije dat na razmatranje Stručnom savetu, kao ni Nacionalnoj komisiji za kulturno nasleđe pri Ministarstvu kulture i informisanja. Time je spomenik kulture od izuzetnog značaja ugrožen odlukom koju potpisuje samo šefica arhitektonskog odeljenja RZZSK”, naveli su stručnjaci RZZSK-a.

I koalicija stručnih udruženja, naučnih instituta i obrazovnih katedri za očuvanje kulturnog nasleđa u Srbiji zatražila je od nadležnih da zaustave projekat gradnje gondole (kabinske žičare) koja bi spojila Beogradsku tvrđavu i Ušće, jer je u koliziji sa stručnim standardima, međunarodnim obavezama i zakonima Srbije u domenu očuvanja kulturnog nasleđa, a nepovratno bi ugrozio Beogradsku tvrđavu kao kulturno dobro od najvišeg značaja za Republiku Srbiju. Predstavnici tih referentnih udruženja i institucija, koji su i pokretači onlajn peticije protiv izgradnje gondole - podržane za nedelju dana potpisima više od 13.500 ljudi, uputili su krajem marta Ministarstvu kulture i informisanja, Ministarstvu građevinarstva, Nacionalnoj komisiji za saradnju sa Uneskom i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture (RZZSK), dopise kojima traže da preispitaju i zaustave projekat izgradnje gondole na Kalemegdanu, čiji su investitori Grad Beograd i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r