Apel za hitno objavljivanje rezultata konkursa MKI za 2022.
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), srpska sekcija Međunarodnog udruženja likovnih kritičara – AICA Srbije, te Stanica Servis za savremeni ples i Bazaart, kao reprezentativna udruženja u kulturi, apelovali su na Ministarstvo kulture i informisanja Srbije da hitno objavi rezultate konkursa za (su)finansiranje programa i projekata u kulturi za 2022. godinu, budući da kasni pravovremena realizacija konkursne procedure.
Iako je izmenama Zakona o kulturi, uprkos protivljenju mnogih relevantnih aktera na sceni, omogućeno nadležnima da konkurse raspisuju najkasnije 60 dana od usvajanja budžeta za narednu godinu (umesto ranijih 30), sistem javnog finansiranja time nije unapređen, već degradiran, navedeno je u zajedničkom saopštenju NKSS, AICA Srbija, Stanice i Bazaarta.
Uprkos obećanjima Ministarstva kulture i informisanja da će rezultati konkursa biti objavljeni na njegovom sajtu najkasnije 60 dana od isteka roka za podnošenje prijava, podnosioci projekata ni šira javnost i dalje nisu obavešteni o rezultatima konkursa.
“Sadašnjom praksom Ministarstva kulture koja se ustalila kao neformalna kulturna politika, otežava se, a u nekim situacijama i onemogućava savremena produkcija u celokupnoj prvoj polovini godine što za posledicu ima koncentrisanje većine događaja, festivala i novih produkcija u drugu polovinu godine. Dodatno, negativna praksa zakasnelog raspisivanja i izveštavanja o rezultatima konkursa aktere u kulturi dovodi u položaj neizvesnosti, dok inače prekarni uslovi rada u polju kulture postaju još teži, naročito kada je rad organizacija i dalje ugrožen efektima krize izazvane pandemijom virusa Covid 19 a publiku do prezasićenja gustom produkcijom programa”, navedeno je u saopštenju.
NKSS, AICA Srbija, Stanica i Bazaart ponovili su zahtev nadležnima da hitno izmene zakonske procedure i konkursne mehanizme u pravcu ubrzanja njihove realizacije, a ne prolongiranja, kako bi realizacija programa i projekata mogla da počne u prvom mesecu godine za koju se konkuriše. Zatraženo je i da Ministarstvo, kao i ostatak javne uprave, pređu na elektronski način vođenja javnih konkursa (putem onlajn portala), čime bi se ne samo olakšala i ubrzala procedura rada komisija, već bi se smanjili troškovi rada, sačuvali značajni resursi, smanjilo zagađenje životne sredine i automatizovalo prikupljanje i analiza podataka za potrebe istraživanja kulturnih politika.
Asocijacija NKSS podsetila je da godinama unazad analizira konkurse i vrši monitoring trošenja budžetskih sredstava Ministarstva kulture i informisanja i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda, a nakon deset godina ukazivanja na potrebu promene politika i procedura kojima će se obezbediti bolji uslovi za umetničku produkciju i bolji uslovi rada, transparentnost u radu Ministarstva, uključenost svih aktera u procese stručnog odlučivanja o strateškom razvoju kulture, došlo se do minimalnih promena u procedurama konkursa koje nisu zadovoljavajuće.
“Verujemo da je ključ promene u permanentnom dijalogu sa predstavnicima nezavisne kulture i redovnoj evaluaciji koja bi poslužila za unapređenje konkursa iz godine u godinu. Ovim bi se omogućilo akterima u kulturi da svoj rad i programe planiraju i realizuju u prvoj polovini tekuće godine i da svoje programe saradnje, razmene i produkcije na vreme planiraju i dogovaraju sa saradnicima, partnerskim organizacijama i institucijama, što je neophodan preduslov dostojanstvenog funkcionisanja svima čiji svakodnevni rad zavisi od javnog finansiranja”, saopštili su NKSS, AICA Srbija, Stanica i Bazaart.
(SEEcult.org)