Autobiografija kao performans
Bitef i Laboratorija izvođačkih umetnosti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu organizuju 26. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci konferenciju “Autobiografija kao performans: između biosa i njegove performativne reprezentacije”, koja će kroz praksu i teoriju ispitati složenost i značaj autobiografskog performansa za kvir, postkolonijalni i postmoderni diskurs.
Praktičnim izvođenjima, video-dokumentima i predavanjima, biće istraženo iskustvo i predstavljanje ličnog JA: autobiografski performans kao snažno oružje otpora i za izvođača, i za gledaoca, navela je u programu konferencije predsedavajuća tog skupa prof. Ivana Vujić, podećajući na reči Antonena Artoa: “Pozorište je stanje, mesto, tačka u kojoj se može razumeti anatomija čoveka; Poznavanje anatomije čoveka može izlečiti i odrediti život (…) Nebo još može da nam se sruši na glavu i pozorište je zato i stvoreno”.
Kroz predavače, izvođače i publiku, konferencija ćeodati počast hiljadama performera koji su tokom 50 godina Bitefa činili otpor i činili prisutnost.
Najavljeni su performansi Konstantina Koste Bunuševca, Neše Paripovića, Nenada Rackovića, Saše Markovića Mikroba (prezentacija Darke Radosavljević), Adama Pantića i Dijane Milošević, koji će ispitati i uputiti i istraživače, i pozorišne stvaraoce, i pozorišnu publiku, da “sami preispitaju sopstvenu sposobnost pružanja otpora ili, kako bi Kinezi rekli – kung fua, ili kako bismo mi to rekli – biti svoj i biti prisutan”, navela je Ivana Vujić.
Program konferencije obuhvata pet sesija - Prostor ličnog JA između iskustva i predstavljanja, Istorija i vreme ispovesti, Individualne subverzivne izvođačke prakse – samo svoj, Između postdramskog teatra i performansa – spisateljice na sceni, Lično JA i građenje prisutnosti i Ja/istina/iskustvo/identitet.
Kao predsedavajući panela najavljeni su Aida Bukvić i Jelena Bogavac, Branislav Dimitrijević i Milena Bogavac, Mirjana Ognjanović i Ivana Vujić, Nina Živančević i Nina Kiralj, Adam Pantić i Dijana Milošević i Miroslav Karić i Saša Janjić.
Između ostalog, biće prikazan film Neše Paripovića N.P. (1977), a Dijana Milošević, rediteljka i direktorka DAH teatra, izvešće u završnici performans “25 čaša vina”
Autobiografija kao performans pojavila se kao žanr 70-ih godina XX veka, prevashodno u vezi sa pojavom ženskih autora, preispitujući pitanja roda, pozicije žene, ženskog pisma i jaku želju da lično postane političko. Jedna od performerki toga vremena, slikarka Bobi Bejker, izvodi predstave u kuhinji u kojoj predstavlja i dekonstruiše život žene, podsetila je Ivana Vujić u intervjuu za Bitefov sajt, navodeći da konferencija ima nameru da ispita kakvo je stvarno mesto i pozicija autentičnog samosvojnog umetnika, koji delom ne pripada ni jednoj instituciji kod nas.
“U međusobnom iskazivanju, kao i u diskusijama, ispitaćemo i regionalnu scenu mladih dramaturškinja Ivane Sajko, Simone Semenič, Tamare Bijelić, pri čemu žeilimo da vidimo ima li prostora za autorski postdramski tekst. Diskutovaćemo i o strukturi, tekstualnom toku, ritmu, formi, a Semenič i Bogavac će nas upoznati sa tim šta i zašto pišu i izvode svoje tekstove. Naravno, centralna tema ličnog ja, iskustva i predstavljanja je tema otpora, kao i toga da lično postane političko i time mu se omogući ravnopravniji i pravičniji položaj”, navela je Ivana Vujić.
Praveći paralelu između teme konferencije i slogana glavnog programa 50. Bitefa “Na leđima mahnitog bika”, Ivana Vujić je rekla da je moto konferencije da na leđima mahnitog bika “treba ostati svoj, ali opasniji i zahtevniji od mahnitog”.
Jubilarni, 50. Bitef počeo je 24. septembra programom kojim podseća na slavnu istoriju, a 25. septembra svečano ga je otvorio američki reditelj Bob Vilson, nakon čega je počeo i glavni program koji do 2. oktobra nudi ukupno 12 predstava iz devet zemalja.
*Foto: Đorđe Tomić
(SEEcult.org)