• Search form

06.11.2013 | 12:38

Autonomije u MSUV

Autonomije u MSUV

Međunarodna izložba “Autonomije”, koja kroz umetničko istraživanje ispituje složene odnose tehnološkog razvoja i ekosistema, biće otvorena od 7. do 28. novembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, u organizaciji Instituta za fleksibilne kulture i tehnologije - Napon.

Većina radova na izložbi, čiji su koncept osmislili Kristian Lukić i Sunčica Pasuljević Kandić, odabrana je na konkursu, a predstavljaju umetnička istraživanja fenomena HFT (visoko frekventne trgovine), mašinskih grešaka na primerima Google street view-a ili Fejsbukovog face recognition softvera. Neki radovi se bave autonomnim sistemima monitoringa granica, a neki izbegavanjima elektromagnetnih polja. Značajan deo izložbe je fokusiran na odnos ekološkog i tehnološkog - od analize velikih tehnoloških sistema i njihovim prozimanjem sa lokalnim ekosistemima, do mikroekoloških intervencija.

Na izložbi učestvuju: Darija Medić, Les Miserables, Stevan Kojić i Zvonko Gorečan iz Srbije, Emilio Vavarella iz Italije, Geraldine Juarez iz Švedske, Heath Bunting iz Velike Britanije, Jan Lemitz iz Nemačke, Joana Mol iz Španije, Matthias Tarasiewicz iz Austrije, Shinseungback Kimyonghun iz Južne Koreje i Wonbin Yang iz SAD.

Prema navodima autora izložbe, tehnološki razvoj zasnovan na mašinskoj autonomiji proizveo je entuzijazam, ali i strahove, što je emotivno i teorijsko bojno polje koje ce opstati sve do 21. veka. Paralelno sa tehničkim izazovima, postoji problematizacija nezavisnosti autonomnog sistema, njegovog etičkog položaja spram čoveka, kapaciteta da uči i da se usavršava.

Sa stanovišta međuodnosa društva i tehnologije, koncept autonomije se najlakše može definisati kao nezavisnost od upravljanja ili u krajnjoj liniji, kao nezavisnost od kontrole. Prepuštanje pojedinih društvenih, kognitivnih i bioloških procesa mašinskoj inteligenciji i odlučivanju otvorilo je kod mnogih strahove da bi takav scenario otrgao od čoveka one ključne procese odlučivanja koji su ga definisali kao društveno biće…

Prateći program izložbe počinje 7. novembra u Kafe galeriji Izba žurkom posvećenom problematici genetski modifikovane hrane (Seeds underground party), pa su posetioci pozvani da ponesu i razmene sa drugima semenke potekle pravo iz njihovih bašta, malih gradskih vrtova i drugih zasada organske hrane.

Za 8. novembar u MSUV-u najavljen je razgovor sa umetnicima iz Srbije (Darija Medić, Stevan Kojić, Zvonko Gorečan) o istraživanju elektromagnetskih frekvencija grada.

Od 15. do 17. nobembra na Akademiji umetnosti biće održana radionica “InfraEcoMapping - Analiza stanja urbane flore”, zasnovana na mogućnostima infra crvene fotografije da detektuje aktivan rast biljaka i nivo fotosinteze. Učesnici će imati priliku da se na kreativan način upoznaju sa alternativnim rešenjima koja se bave spojem tehnologije, ekologije i umetnosti. Radionicu će voditi umetnik i profesor Stevan Kojić.

Ulaz na sve događaje je besplatan.

Izložba je deo međunarodnog projekta “Tehno-ekologije”, u saradnji Napona sa Centrom za nove medije RIXC iz Rige, Baltan Laboratories iz Ajndhovena, Finskim društvom za bioumetnost iz Helsinkija i Ars Longa iz Pariza.

Projekat se realizuje uz podršku programa “Kultura 2007-2013” Evropske unije, Zavoda za kulturu Vojvodine, Sekretarijata za kulturu i obrazovanje Vojvodine i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r