Reditelj Janko Baljak smenjen je sa mesta umetničkog direktora Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma odlukom Skupštine Beograda za koju je saznao iz medija, a smatra da je motivisana političkim razlozima.
U pismu Ministarstvu kulture i informisanja i Odboru za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, koje je preneo “Blic”, Baljak je naveo da je vest o smeni, kao u romanima Franca Kafke, pročitao u uglu jednih dnevnih novina, a niko prethodno sa njim nije razgovarao, niti ga na bilo koji način obavestio o razrešenju.
“Želim da kulturna i filmska javnost u Srbiji, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije kao pokrovitelj festivala kao i verna publika 'Kratkog metra' znaju da je ova odluka gradskih vlasti političke prirode. Razlog su verovatno moji istupi u javnosti i nekoliko intervjua u kojima sam raznim povodima vrlo kritički govorio o aktuelnoj vlasti i situaciji u kulturi naše zemlje. Razlog za moju smenu ne može biti moj dosadašnji rad i profesionalni rezultati na mestu prvog čoveka najstarijeg domaćeg filmskog festivala”, naveo je Baljak.
Baljak je naglasio i da na mesto umetničkog direktora Kratkog metra nije došao iz političkih razloga, niti kao partijski kadar prethodne vlasti, već ga je preporučilo sopstveno iskustvo, autorski opus i autoritet redovnog profesora na Katedri za filmsku i televizijsku režiju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
“Ubeđen sam da su partijski kriterijumi moralno-političke podobnosti neprihvatljivi za kulturu jedne zemlje, a sasvim sigurno pogubni za jedan filmski festival. Smene izvedene na ovakav komesarski način upozorenje su budućim umetničkim rukovodiocima da ne talasaju previše u javnosti kako bi izbegli sudbinu smenjenog”, naveo je Baljak, dodajući da su takve smene i direktno ohrabrenje autocenzuri svih onih koji se bave javnim poslom u kulturi, te predstavljaju “lakmus-papir za slobodu govora i izražavanja u jednom društvu”.
“Poslednjih nekoliko godina uložio sam mnogo vremena, energije, i iskrene ambicije da unapredim i učinim boljim beogradski „Kratki metar“. Jedan posrnuli festival, u kome su domaći autori nakon raspada Jugoslavije postali sami sebi dovoljni, iz godine u godinu vraćao je svoj ugled i postajao prepoznatljiv na mapi međunarodnih evropskih festivala. Iako je budžet svakog narednog marta bio sve manji, broj zainteresovanih autora iz inostranstva je iz godine u godinu rastao”, naveo je Baljak, dodajući da je ove godine čak 1.000 filmova iz celog sveta želelo da se takmiči za glavne festivalske nagrade.
Navodeći i da je Kratki metar postao dinamično mesto koje afirmiše mlade domaće i strane autore, koji su nakon Beograda osvajali velike nagrade na drugim evropskim i svetskim festivalima, Baljak je istakao i da je u pratećim programima negovan kritički dijalog, a 2013. obeležena je i 60-godišnjica Festivala, uz izložbu kojom je odata počast najvećim autorima iz istorije Kratkog metra i reperezentativnu monografiju koja je dobila izuzetne recenzije.
“Vest o smeni me je zatekla u pripremi letnje turneje nagrađenih filmova s poslednjeg festivala. Turneju smo započeli na Kosovu, u Gračanici, s idejom da tokom leta obiđemo najveće gradove u Srbiji i pružimo publici van Beograda mogućnost da vidi najbolje domaće i strane filmove kratke forme”, naveo je Baljak, dodajući i da, dok svuda u demokratskom svetu umetnički direktor festivala ovako velike tradicije biva ispraćen uz zahvalnost i počasti, u Beogradu je lišen elementarne pristojne komunikacije, pa “vreba ćoškove novina i čeka najnoviji broj Službenog glasnika da u maniru partijske države pročita rešenje o svojoj smeni”.
Uprkos svemu, Baljak je Kratkom metru, na kojem je dva puta osvajao Gran pri, poželeo mnogo sreće u budućnosti.
Gradske vlasti su na mesto umetničkog direktora Kratkog metra postavile reditelja Mladena Matičevića.
(SEEcult.org)