Vesti

BELDOCS počeo uz Doviđenja

8. april 2009.
SEEcult.org
BELDOCS počeo uz Doviđenja
BELDOCS počeo uz Doviđenja

Svetskom premijerom filma srpskog dokumentariste Borisa Mitića “Doviđenja, kako ste”, satiričnim i gotovo nadrealnim prikazom današnje Srbije, 7. aprila u bioskopu “Balkan” svečano je počeo drugi međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS, koji do 13. aprila predstavlja više od 40 naslova iz 35 zemalja, posvećenih intimnim, porodičnim i društvenim temama.

Početak BELDOCS-a protekao je uz uživo snimanje filma atraktivne italijanske ekipe koja je na proputovanju po Balkanu, koja je zabeležila i obraćanje britanskog dokumentariste i autora Bi-Bi-Si-ja Luka Holanda (Luke Holland), predsednika žirija za međunarodni program koji obuhvata 15 filmova u trci za nagradu od 2.500 evra.

BELDOCS se temama naslanja na protekli 56. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, a prikazaće u regionalnoj konkurenciji deset ostvarenja iz Srbije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Grčke i drugih zemalja.

Mitićev film, zasnovan na 120 izabranih aforizama i više od 400 kadrova gotovo nadrealnih prizora i situacija, snimljenih u Srbiji i Republici Srpskoj, više puta je zasmejao publiku, ali i izazvao zapitanost nad crnohumornim prikazom sadašnjice propraćenim nadrealnim scenama nalik onim koje se dobijaju u cirkularnim i-mejlovima za “ne poverovati”.

Paradoksalne situacije i prizori, poput kuće izgrađene nalik na crkvu, dočaravaju izvesnu šizofrenost današnje Srbije, kroz priču o čoveku koji je spreman i da umre za ono u šta veruje, ali ne veruje više ni u šta (narator Nebojša Glogovac).

Mitić je nakon projekcije filma, dočekanog aplauzima, najavio i poseban rad o srpskim aforističarima, a “Doviđenja, kako ste” pripremio je i za svetsko tržište, na kojem se već afirmisao i filmovima “Pretty Dyana” i “UNMIK Titanik”.

Na otvaranju BELDOCS-a prikazan je i američki Oskarom nagrađeni film “Čovek na žici” Džejmsa Marša (James Marsh), kojim će taj festival dokumentarnog filma biti i završen 13. aprila u Domu kulture Studentski grad (DKSG), u kojem se paralelno i odvija program.

Maršov film biografski je prikaz kontroverznog poduhvata francuskog “hodača na žici” Filipa Petija (Philippe Petit) koji je 7. avgusta 1974. godine, pošle šestogodišnjih priprema prešao na žici razdaljinu između “kula bliznakinja” Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, tada najviših zgrada u svetu.

Kulama STC-a, uništene u terorističkom napadu 11. septembra, bio je fasciniran još u detinjstvu, kada je tek objavljen projekat njihove izgradnje, a kako se vremenom oprobao nesvakidašnjim poduhvatima između hrabrosti i ludila i na žici nad Notrdamom i na sidnejskom mostu, hod po žici na 400 metara visine - u ravni poslednjih spratova STC-a postao mu je svojevrsna opsesija. Film prikazuje, povremeno suviše detaljno, kako je Peti sa grupom prijatelja i insajdera godinama proučavao mogućnosti da postavi žicu između “kula bliznakinja”, uspevši napokon da ostvar tu ilegalnu akciju i svoj san.

Ubrzo je postao medijska atrakcija, a i danas, više od 30 godina od tog poduhvata, Peti energičnom i zanesenom pričom o svim teškoćama i čarima te akcije, izgleda kao da bi je ponovio - da su “bliznakinje” još tu.

Među gostima BELDOCS-a najavljeni su, osim autora regionalnog programa i, Švajcarac Adrijan Blejzer (Blaser), indijska rediteljka Ništa Džain (Nishta Jain), autorka filma “Lakšmi i ja”, kao i američka rediteljka i video umetnica Suzan Mogul, koja je već stigla na otvaranje, a će održaće radionicu “Oblačenje-Remake”.

Između ostalih, najavljen je i Maksimilijan Plato (Maximilian Plettau), reditelj nemačkog filma “Povratak”, makedonska autorka Marija Džidževa, te članovi žirija za domaći takmičarski program Jurij Meden iz Slovenije i crnogorska rediteljka Marija Perović.

Van takmičarskog programa najavljeno i 30 projekcija na BELDOCS Marketu, namenjenom urednicima TV dokumentarnog programa iz regiona srpsko - hrvatskog govornog područja.

Prateći program BELDOCS-a obuhvata specijalne projekcije južnoameričkog filma, retrospektivu Holanda (Veoma englesko selo: Ubiti, 2005; Više nego život, 2002; i Dobro jutro gospodine Hitler, 2008), kao i okrugle stolove, prezentacije i radionice poznatih svetskih režisera, producenata i škola.

Osim Holanda, u žiriju međunarodnog programa su i Adrian Blaser i Miroljub Stojanović, dok će Miodrag Milošević, Jurij Meden i Marija Perović, odlučiti o dobitniku nagrade Pobednik Beograda u regionalnoj selekciji.

U okviru BELDOCS-a biće predstavljena 11. aprila i Međunarodna škola filmske i TV režije EICTV (Escuela Internacional de Cine y TV), čiji je osnivač i dekan čuveni pisac i nobelovac Gabrijel Garsija Markes. U okviru prezentacije EICTV, biće prikazana četiri kratka filma, u prisustvu mladog reditelja i studenta diplomca Dijega Mondijake i profesora na EICTV, srpskog scenariste i reditelja Gorana Radovanovića.

Karte za projekcije u “Balkanu” koštaju 200 dinara za međunarodni takmičarski program i 150 za regionalni, a celodnevna ulaznica je 400 dinara (pet filmova). Ulaznice u DKSG-u su sto dinara (dnevne 200), dok su specijalni programi besplatni.

Sajt BELDOCS-a je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi