Biblioteka grada Beograda pripremila je, u okviru “Dana evropske baštine”, izložbu "Beograd u XIX veku iz dela stranih pisaca", koja ukazuje kroz zapise autora iz evropskih zemalja na istočnjačke karakteristike Belog Grada, ali i početak njihovog nestajanja.
Izložba knjiga - putopisa XIX veka, čija je tema Beli Grad, postavljena je u Odeljenju stare i retke knjige u Zmaj Jovinoj ulici, uz ponovljeno izdanje knjige „Beograd u devetnaestom veku iz dela stranih pisaca“, kojim je obeleženo 75 godina izdavačke delatnosti Biblioteke grada.
Poljak Roman Zmorski, Francuzi Luj Leže i Žozef Renak, Čeh Jan Neruda, Nemac Gustav Raš, Italijan Andželo de Gubernatis, Englez Herbert Vivijen, Mađar Feliks Kanic, istražilivali su sve kutove Beograda, posmatrali, upoređivali sa životom u svojim sredinama, raspitivali se, beležili svoje utiske.
Prema navodima Bublioteke grada, vesti o gradu slavne istorije, koji se postepeno oslobađao orijentalne ljušture, rado su čitane u Beču, Varšavi, Parizu, Pragu, Petrogradu, Londonu, Lajpcigu. Stranice posvećene Beogradu po pravilu su pune simpatija prema ovoj, u to vreme još istočnjačkoj varoši, a u opisima pojedinih krajeva i znamenitosti kao da se oseća izvesna nostalgija za onim što se već počinje gubiti.
Izložba je otvorena do 21. septembra, a njena autorka i urednica dopunjenog izdanja knjige je bibliotekarka-savetnica Ljubica Ćorović.
Sajt Biblioteke grada je www.bgb.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)