Vesti

Beogradski univerzitet među 300 najboljih u svetu

15. avgust 2016.
SEEcult.org
Beogradski univerzitet među 300 najboljih u svetu
Beogradski univerzitet među 300 najboljih u svetu

Beogradski univerzitet (BU) popravio je poziciju na Šangajskoj listi najboljih svetskih univerziteta, na kojoj je ove godine između 201. i 300. mesta. Od univerziteta u regionu, na prestižnoj listi našli su se i Ljubljanski, koji je zadržao poziciju između 401. i 500. mesta, te Zagrebački, koji se na Šangajsku listu vratio posle dvogodišnje pauze.

Univerzitet u Beogradu bio je 2015. godine između 301. i 400. mesta na Šangajskoj listi, na koju je dospeo prvi put 2012. godine.

Šangajska lista ARWU (The Academic Ranking of Word Universities) objavlјuje se svake godine sredinom avgusta, počev od 2003. godine, i predstavlјa jedan od najautoritativnijih rejtinga univerziteta širom sveta.

Lider bez premca je već 14 godina Harvard, a među najboljima i dalje dominiraju američki univerziteti, pa su među prvih deset samo dva van SAD – britanski Kembridž i Oksford.

Na drugom mestu je Stanford, a među najboljih deset su i Berkli, Kembridž, Masačusetski institut za tehnologiju (MIT), Prinston, Oksford, Kalifornijski institut za tehnologiju, Kolumbija i Čikaški univerzitet.

Među prvih 20 su i američki univerziteti Jejl, Kalifornijski u Los Anđelesu, Kornel, Kalifornijski u San Dijegu, Vašingtonski i Univerzitet Džon Hopkins. Slede Univerzitetski koledž London, Univerzitet Pensilvanije, Švajcarski federalni institut za tehnologiju u Cirihu i Tokijski univerzitet.

Devet univerziteta je ove godine prvi put ušlo među prvih sto, a među njima su dva kineska – Cinghua i Pekinški, kao i Nacionalni univerzitet Singapura.

Univerziteti iz Kine i Singapura prvi put su se našli među najboljih sto.

Ukupno je 27 univerziteta prvi put ušlo na listu 500 najboljih.

Osim britanskih, kao i Švajcarskog instituta za tehnologiju, od evropskih univerziteta najbolji rejting imaju i Univerzitet u Kopenhagenu (30. mesto), Pjer i Mari Kiri univerzitet – Pariz 6 (39. mesto), Karolinska univerzitet u Švedskoj (44. mesto), Hajdelberg i Tehnički univerzitet u Minhenu, koji dele 47. mesto, te Minhenski univerzitet (51. mesto).

Među prvih sto su i univerziteti iz Kanade, Australije,  Finske, Holandije, Norveške, Izraela, Rusije i Belgije.

Kompletnu listu 500 najboljih univerziteta 2016. godine moguće je naći OVDE

Šangajska lista važi za najugledniji među desetak rejtinga koji se bave globalnim vrednovanjem kvaliteta visokoškolskh ustanova, a ShanghaiRanking Consultancy – nezavisna organizacija posvećena istraživanju visokog obrazovanja i konsultantskim poslovima, koja je zvanični izdavač ARWU liste od 2009.

Akademski rejting svetskih univerziteta publikuje se na osnovu transparetne metodologije i podataka iz trećih izvora. Među šest objektivnih indikatora na kojima je zasnovana metodologija ARWU su broj dobitnika Nobelove nagrade ili Fildsove medalje, broj visoko citiranih istraživačkih radova, broja tekstova objavljenih u renomiranim naučnim časopisima, broj tekstova navedenih u Science Citation Index - Expanded and Social Sciences Citation Index…

ARWU analizira više od 1.200 univerziteta svake godine, a objavljuje rezultate za najboljih 500.

B. Rakočević / SEEcult.org

Tagovi