Umetnici iz jugoistočne Evrope, koji žive u Berlinu, predstaviće se izložbom “Berlinska soba” (Berliner Zimmer) 16. februara u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu, odnosno radovima koji odražavaju dijalog umetnika sa starom i novom domovinom, kao i napetost između sadašnjosti i prošlosti.
Na izložbi učestvuju umetnici Silva Agostini iz Albanije, Maja Bajević i Šejla Kamerić iz Bosne i Hercegovine, Kristina Leko iz Hrvatske, Milovan DeStil Marković iz Srbije, Dan Mihalcianu (Mihaltianu) iz Rumunije, Tanja Ostojić iz Srbije / David Rih (Rych) iz Austrije, Jorgos Sapuncis (Yorgos Sapountzis) i Evantia Tsantila (Evanthia Tsantila) iz Grčke, Nasan Tur iz Turske i Marina Vasileva iz Bugarske.
DeStil Marković, Tanja Ostojić i Dan Mihalcianu, kao i kustoskinja Birgit Hofmajster (Hoffmeister), prisustvovaće otvaranju izložbe, koju organizuje Goethe-Institut Beograd, u saradnji sa Udruženjem likovnih umetnika Srbije (ULUS).
Berlin je jedan od najaktivnijih evropskih gradova sa međunarodnim ugledom u pogledu umetničke avangarde. Srazmerno tome, Balkan predstavlja domovinu mnogih, važnih umetnika, koji uživaju međunarodni ugled. To je situacija koja često proizilazi iz okolnosti koje se odnose na restruktuisanje u ovoj regiji i njene posledice.
Berlinska soba, inače, tipična je za kuće bogatog građanstva u Berlinu krajem 19. i početkom 20. veka. Ta prostorija izduženog oblika povezivala je pročelje kuće, rezervisano za gospodu, sa sporednim i dvorišnim zgradama, u kojima je boravila posluga. U njoj su domaćini primali goste, a istovremeno im je služila i kao dnevna soba i kao glavna prostorija u kući. Bila je, osim toga, i prolazna soba, pa su je stanari koristili da dođu do drugih prostorija. Uloga berlinske sobe vremenom se, međutim, promenila. Njena se namena „demokratizovala“, ali nikada nije prestala da bude mesto susreta svih ukućana.
Izložba “Berlinska soba” biće otvorena do 11. marta.
“Berlinska soba” je prikazana već u Solunu, Bukureštu i Sarajevu, a nakon Beograda, ide u Plovdiv u Bugarskoj i u Zagreb.
(SEEcult.org)