Kulturne ustanove i umetničke manifestacije u Veneciji, uključući 58. Bijenale umetnosti, privremeno su zatvorene zbog posledica izuzetno lošeg vremena i poplave koja je jedna od najvećih u poslednjih 50 godina, a odnela je i dva života u Venecijanskom zalivu.
Bijenale umetnosti u Veneciji biće ponovo otvoreno 14. novembra ujutro, saopštili su organizatori, navodeći da za sada nema velikih oštećenja u izložbenim prostorima u Đardinima i Arsenalu, ali će inspekcija biti nastavljena.
Komesar paviljona Srbije na Bijenalu umetnosti Vladislav Šćepanović potvrdio je da će izložba Đorđa Ozbolta biti ponovo otvorena 14. novembra, a kako je rekao za portal SEEcult.org, ima informacije da je stanje u paviljonu dobro.
+++ #BiennaleArte2019 Sono attualmente in corso le operazioni di verifica e ripristino ai Giardini e all’Arsenale: non sono stati riscontrati danni gravi. Prevediamo di aprire regolarmente domani, giovedì 14/11, secondo il consueto orario (10 - 18). +++ https://t.co/o6xfF6IMaD
— Biennale di Venezia (@la_Biennale) November 13, 2019
Crkva Svetog Marka takođe je poplavljena, što je četvrti put u poslednje dve decenije, a šesti put u proteklih čak 1.200 godina. Kako su izjavili crkveni zvaničnici italijanskim medijima, postoji opasnost da dođe do nepopravljive štete, posebno na nižim mozaicima tog zdanja iz 9. veka.
Teatar Feniče otkazao je koncertni program predviđen za 13. i 14. novembar, navodeći da ni blagajna ne radi zbog poplave. I Pegi Gugenhajm muzej je zatvoren, kao i izložbe kolekcije Pino u palatama Grasi i Punta dela Dogana.
Nivo vode na Trgu Svetog Marka prešao je jedan metar, a u pojedinim delovima grada voda je dostigla visinu od 1,87 metara. Od 1923. godine, kada su počela merenja, to je tek nešto malo manje od rekordno zabeležene plime 1966. godine koja je iznosila 1,94 metra.
Gradonačelnik Venecije Luiđi Brunjaro izjavio je da su klimatske promene uzrok poplave, jedne od najvećih u poslednjih 50 godina.
#Venezia è in ginocchio. La Basilica di San Marco ha subito gravi danni come l’intera città e le isole.
Siamo qui con il Patriarca Moraglia per portare il nostro sostegno ma c’è bisogno dell’aiuto di tutti per superare queste giornate che ci stanno mettendo a dura prova. pic.twitter.com/3Qy7070hZn— Luigi Brugnaro (@LuigiBrugnaro) November 13, 2019
“Grad je na kolenima”, rekao je Brunjaro za RAI, navodeći da će šteta od poslednje poplave nekoliko stotina miliona evra, ali da nije rec samo o materijalnoj vrednosti, nego o budućnosti grada uopšte. "Zbog ovoga gubimo stanovništvo", rekao je Brunjaro medijima i pozvao vlasti u Rimu da proglase vanredno stanje.
Brunjaro je objavio na društvenim mrežama i da zbog poplave škole neće raditi ni 14. novembra.
Veneciju je posetio 13. novembra popodne i italijanski premijer Đuzepe Konte, koji je najavio na Fejsbuku da će ujutro imati sastanak sa gradskim vlastima i operativnim timom za hitne situacije kako bi se sagledala šteta i šta može da se uradi.
Konte je naveo i da katastrofa koja je zadesila Veneciju cepa srce cele zemlje, a posebno je izrazio zabrinutost zbog ugroženog kulturnog nasleđa.
Premijer je najavio i da će 14. novembra Vlada razmotriti zahtev za proglašenje vanrednog stanja u regionu Venecije, za koji će, kako je naveo, biti izdvojena i prva novčana sredstva radi pomoći u savladavanju posledica poplave. Takođe, izrazio je spremnost da podstakne strukturalno rešenje problema, koji se zapostavlja već godinama.
(SEEcult.org)