• Search form

18.07.2018 | 19:17

Biti žena, pa još Romkinja, lezbijka…

Biti žena, pa još Romkinja, lezbijka…

Delikatna ljubavna priča dve Romkinje, tinejdžerke u španskom igranom filmu “Karmen i Lola” rediteljke i scenaristkinje Aranče Ečevarije, koji je prikazan u Glavnom programu 25. Palićkog festivala, zasnovana je na dokumentarnoj građi, a sve uloge igraju naturščici.

Za iskusnu autorku dokumentaraca to je bio debitantski igrani film.

Uspešnu premijeru imao je pre dva meseca u Kanu (u selekciji Director’s Fortnight), a pozitivne ocene dobio je i na 25. Festivalu evropskog filma Palić, na kojem je Ečevarija izjavila da je preko specijalizovanih sajtova pronašla 15-ak mladih Romkinja koje su lezbijke i da je scenario nastajao tokom dve godine razgovara o njihovim emocijama, dilemama i problemima.

“Još uvek je teško biti žena. Romkinje imaju i dodatni teret patrijarhata i seksizma, što je deo romske kulture. Biti pritom lezbijka čini položaj te osobe gotovo nemogućim”, izjavila je Aranča Ečevarija 18. jula na konferenciji za novinare na Paliću.

Glavne uloge igraju Zaira Romero i Rosi Rodrigez, koje su, kako je istakla rediteljka, pokazale ne samo talenat nego i hrabrost da stanu pred kamere.

Istina je da one samo igraju dve zaljubljene devojke, ali u romskoj zajednici u Španiji već i to može da se shvati ko uvreda morala, rekla je Ečevarija.

Prvi deo filma deluje vrlo autentično, sa koloritnim i folklornim elementima.

Ečevarija je ispričala da se upoznala sa romskim starešinama i kroz duži kontakt uspela da zadobije njihovo poverenje.

“Htela sam da uvučem gledaoce u taj svet tako različit od našeg. Romi žive u Španiji vekovima, ali se mi i dalje uglavnom pravimo kao da ih nema”, rekla je rediteljka, dodajući da je ona sama Baskijka.  

Od sredine filma, kada glavne protagonistkinje shvate da su zaljubljene, preovladava lirska, a zatim dramatična atmosfera. Otac jedne od devojaka odriče se svoje ćerke, a takva reakcija, prema rečima rediteljke, nije filmsko preterivanje.

“Devojke i žene koje ispolje takvu seksualnu opredeljenost primorane su da odu iz romske zajednice. I one same se osećaju kao da napadaju svoju kulturu i porodicu, svoje majke koje su ih vaspitavale da budu dobre supruge”, izjavila je autorka.

Ečevarija je izjavila da je oduševljena atmosferom na FEF Palić i srdačnošću ljudi koje je upoznala.

“Ovde mi je lepše nego u Kanu. Želim srpski pasoš”, rekla je uz osmeh Aranča Ečevarija.

Palićki festival prikazuje do 20. jula 12 filmova u konkurenciji za glavne nagrade, koje odlikuje raznovrsnost i angažman. Van konkurencije u Glavnom programu su italijanski film “Srećan kao Lazaro” Alis Rohvoher, kojim je 25. FEF Palić otvoren 14. jula,dok će na zatvaranju biti prikazan kontroverzni rumunski film “Ne dodiruj me” Adine Pintilije, dobitnice Zlatnog medveda na Berlinalu.

Festivalski program obuhvata ukupno oko sto evropskih ostvarenja, raspoređenih u 12 sekcija.

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav