Vesti

Borba za kulturu u Sloveniji

30. jun 2011.
SEEcult.org
Borba za kulturu u Sloveniji
Borba za kulturu u Sloveniji

Slovenačka kulturna javnost prikupila je gotovo 7.000 potpisa protiv smanjenja novca za kulturu za 38 miliona evra, a peticiju sa potpisima, koji su stigli i iz regiona i Evrope, predaće 4. jula vladi povodom rasprave o rebalansu državnog budžeta. Rezanju budžeta za kulturu usprotivila se i ministarka kulture Majda Širca, koja je ovih dana i smenjena u okviru rekonstrukcije vlade, a njeno mesto će zauzeti ministar za dijasporu Boštjan Žekš.

U organizaciji Asociacije, mreže slovenačkih nevladinih organizacija u kulturi i umetnosti, ali i uz podršku niza drugih kulturnih institucija, pa i Ministrarstva kulture koje je stalo u odbranu novca za kulturu, prikupljeno je više od 6.800 potpisa.

Peticija “Protiv smanjenja novca u kulturi” (Proti krčenju sredstev v kulturi) biće predata vladi 4. jula, a njom se porucuje, između ostalog, da kultura ne dozvoljava da se prema njoj odnosi nekulturno, te da su to dokazali i svi potpisi prikupljeni za svega desetak dana.

Ovih dana se povela i rasprava između stranke Zares ministarke Širca i premijera Boruta Pahora, povodom njegove izjave da je smena ministara osmišljenja kako bi se operativnije radilo. Zares je to ocenio kao “veliko licemerje” i “potpuno nerazumevanje institucija”.

Imenovanje novih ministara, uključujući Pahora koji preuzima vođenje Ministarstva za javnu upravu, mora da potvrdi parlament, a sednica je zakazana za 11. jul.

Majda Širca je izjavila slovenačkim medijima i da će, po odlasku iz vlade, nastaviti da se bavi politikom, ali u poslaničkim klupama.

“Kultura je polje vrednosti i dijaloga. To polje je bilo u našem mandatu polje samoograđivanja. Samoograđivali smo se tako da nismo političkim odlukama uticali na stvaralačku moć kulture”, izjavila je Širca, jedan od troje ministara Zaresa koji su smenjeni.

Ministar Žeks je, inače, ovlašćen u maju da obavlja dužnosti ministara odgovornog za lokalnu samoupravu i regionalni razvoj.

Žeks je izjavio da bi Ministarstvo kulture mogao da preuzme do jeseni, a da bi njegovu funkciju u oblasti lokalne samouprave i regionalnog razvoja trebalo da preuzme neko drugi.

Žekš je doktorirao iz fizike, a istraživao je u področju teorije fizike i biofizike i predavao na univerzitetu u Brazilu i na međunarodnih stručnim skupovima. Učestvovao je u osnivanju Univerziteta u Novoj Gorici. Postao je član Slovenačke akademije nauka i umetnosti 1987. godine, a od 2002. do 2008. je bio i njen predsednik. Ministar bez portfelja postao je 2008. godine, odgovoran za odnose sa Slovencima u zemlji i svetu.

Peticija protiv kresanja budžeta za kulturu pokrenuta je pre smene na čelu Ministarstva kulture, koje je toj temi posvetilo i poseban segment svog sajta.

Peticiju je pokrenula Asociacija, mreža nevladinih organizacija i samostalnih stvaralaca u području umetnosti i kulture, koja deluje od 1992.

Osim Asosiacije, koja profesionalno koordinira i objedinjuje oko 70 organizacija i pojedinaca/ki u oblasti kulture i umetnosti, protiv smanjenja budžeta u kulturi izjasnili su se i Nacionalni savet za kulturu, Društvo pisaca Slovenije, Društvo slovenačkih književnih prevodilaca, PEN centar Slovenije, Društvo filmskih umetnika Slovenije, društva slovenačkih režiresa, producenata i filmskih snimatelja, Moderna galerija, Društvo za promociju žena u kulturi - Mesto žensk, Galerija Škuc, Zavod SCCA - Ljubljana, AirBeletrina, Pekarna magdalenske mreže u Mariboru, Visoka škola za umetnost Univerziteta u Novoj Gorici...

U otvorenom pismu slovenačkom premijeru Borutu Pahoru i ministru finansija Francu Križaniču, potpisnici peticije izrazili su ogorčenje predloženim rebalansom budžeta, postavljajući pitanje da li nadležni uopšte razumeju dimenzije i posledice takve drastčne intervencije u oblasti kulture.

“Pitamo se, takođe, da li slovenačka vlada razume da je kultura integralni deo savremenog društva i raznolikog spektra industrije sa pozitivnim i širokim makroekonomskim i socijalnim efektima. Kultura je javno dobro, osnova kreativnog i inovativnog društva, koja inspiriše razvoj savremenih vrednosti i stvara održivo životno okruženje. Smanjenje sredstava za kulturu znači smanjivanje sredstava za nevladin sektor, koji je i inače nedovoljno finansiran, što neizostavno vodi do osiromašenja kreativne i kulturne raznolikosti i aktivnosti građana u toj oblasti. Pitamo se da li slovenačka vlada sledi primer netolerantnih kolega iz Holandije koji su pokrenuli napad na sopstvene sisteme kulturne produkcije”, naveli su potpisnici peticije, aludirajući na sličan potez vlasti u Holandiji.

Izražavajući protivljenje “diskriminatorskoj i visoko disproporcionalnoj podeli redukciji planiranih sredstava”, potpisnici peticije upozorili su da takav potez drastično ugrožava realizaciju programa u kulturi i socijalnu sigurnost ljudi, posebno najosetljivijih grupa - samozaposlenih profesionalaca u oblasti kulture. Takođe, kako je poručeno, ugropžava i realizaciju projekata i programa koji su ugovoreni sa evropskim partnerima.

“Zato smo odlučili da vas pozovemo da preduzmete razumnu i uravnoteženu akciju u planiranju dodatnih ekonomskih mera koje nameravate da usvojite. Ne protivimo se smanjenju (budžeta) kao takvom, već diskiminatorskom i disproporcionalnom alokaciji finansijskog tereta. Zašto bi kultura morala nositi četiri puta veće breme od drugih sektora?’, navedeno je u peticiji.

Navodeći i da ne žele da ponavljaju staru frazu o slovenačkoj kulturi kao osnovi slovenačkog identiteta u evropskoj zajednici nacija i važnom delu evropske kulturne baštine, potpisnici peticije poručili su da umetnici i kulturni radnici u Sloveniji neće prihvatiti takve zlonamerne i kratkovidne mere, jer znaju da je kultura važan stub savremenog društva i neprocenjivo javno dobro.

Među potpisnicima peticije su predstavnici Galerije Kapelica, Zavoda No History, Hiše kulture Celje, zavoda za savremenu umetnost Intima i Aksioma, Maske, Projekta Atol, IRZU (Inštitut za Raziskovanje Zvočnih Umetnosti), SCCA Ljubljana, Kulturnog društva B-51, Exodosa, Mini teatra, Ljudmile, Via negative, CONA zavoda, Narodne galerije, Pekarne, Tehničkog muzeja Slovenije, Društva Mesto žensk, AKC Metelkova Mesto, Moderne galerije, Federacije, Narodne galerije, Radija Študent, kao i mnogobrojni samostalni umetnici/ce i kulturni radnici/ce u Sloveniji, kao i organizacije i pojedinci iz sveta.

Peticiju je moguće potpisati na adresi http://ljudmila.org/~asociacija/peticija

Sajt Ministarstva kulture Slovenije je www.mk.gov.si

(SEEcult.org)

Tagovi