Dokumentarnim filmom “20 dana u Mariupolju” ukrajinskog reditelja Mstislava Černova (Mstyslav Chernov), dobitnika Pulicerove nagrade za hrabro izveštavanje iz opkoljenog grada Mariupolja, počeo je program Budućnost slobode 16. Beldocsa, posvećen filmovima koji otkrivaju i preispituju pojam slobode u današnjem turbulentnom svetu i njenu ulogu u stvaranju budućnosti.
Protagonisti Černovljevog filma su članovi novinarskog tima koji u strateški važnom istočnom lučkom gradu Mariupolju, tokom opsade i juriša, dok bombe padaju i kada stanovnici beže, a pristup struji, hrani, vodi i lekovima je prekinut, pokušava da zabeleži strahote rata i prenese svoje snimke. Naposletku opkoljeni ruskim vojnicima, oni su se sklonili u bolnicu, nesigurni kako će da pobegnu...
Uoči projekcije potresnog ukrajinskog ratnog dokumentarca, publici 16. Beldocsa u Velikoj dvorani Doma omladine obratili su se direktorka Mara Prohaska Marković, te ambasadorka Švedske Anika Ben David i ambasador Ukrajine u Beogradu Volodimir Tolkač, kao i urednica programa Budućnost slobode Aleksandra Vušurović.
Mara Prohaska Marković, Anika Ben David i Volodimir Tolkač
Potom su prikazana tri kratkometražna domaća filma - “Lopte” Gorane Jovanović, “A istok reka teče” rediteljke Jelene Radenović i “Na kraju puta” Ivane Todorović, koja su deo srpskog takmičarskog programa.
“Lopte” rediteljke Gorane Jovanović deo je i Teen programa, a reč je o filmu koji se na nesvakidašnji način bavi ratom u Jugoslaviji devedesetih, njegovim posledicama i izvesnim osećajem da bi samo jedna iskra bila dovoljna da rasplamsa svu mržnju i nasilje. Centrali deo dokumentarca je bez dijaloga i prati fudbalsku utakmicu koju u ime mira svake godine igraju vojske šest bivših jugoslovenskih republika…
U filmu “A istok reka teče” Jelena Radenović traga za korenima i tragovima svog porekla na Kosovu.
“Moji baba i deda sa očeve strane su sa Kosova, iz metohijske doline, tako da smo svakog letnjeg raspusta sestra i ja odlazile kod dedinog brata, koji je ostao da živi u porodičnoj kući. Iz perspektive deteta koje je odrastalo u gradu, sve mi je tada izgledalo magično, veliki zeleni pašnjak, bistra reka, ovce u toru, pilići na slami, krave u zamračenoj štali i mlado ždrebe koje divlje trči... Kada su sredinom 90-ih izbili sukobi, više nije bilo bezbedno odlaziti tamo. Želela sam da vidim kako to sve izgleda danas, koliko se promenilo i šta je sačuvano od porodične kuće. Putovanje kroz ove predele dovelo me je do spoznaje da će jedino priroda opstati i nadživeti sve ljudske nedaće i sukobe. Vekovima nazubljeni planinski venac, reka, jezero, šuma to je ono što nas podseća na kratkoročnost ljudskog života i besmisao življenja u konfliktu, mržnji, strahu i strepnji”, izjavila je rediteljka.
Ivana Todorović predstavila je svoj film “Na kraju puta” kao istraživanje teme smrtnosti, saosećanja i dostojanstva koje pripada svim živim bićima kroz priču Željka i Viki koji su se posvetili pružanju mirnog i dostojanstvenog kraja odbačenim konjima u jedinom azilu za konje u Srbiji.
“U ovom tako teškom trenutku po naše društvo, film daje ljubav i empatiju i zbližava ljude”, ocenila je Ivana Todorović, čiji se film takmiči sa još 11 naslova za festivalske nagrade.
Među njima je i film “Prizvan i pozvan” Srđe Vuča i Luke Papića, koji je na programu 12. maja, a bavi se jednim od najčudnijih perioda u srpskoj političkoj istoriji - četiri bivša predsednička kandidata, politička autsajdera, prisećaju se svog učešća na prvim višestranačkim izborima 1990. godine i ponovo proživljavaju taj, za sve njih, sudbonosan događaj.
“Ovo nije film o ‘rađanju demokratske scene’ i prvim višestranačkim izborima u istorijskom i informativnom smislu, već film o ljudskoj naravi i egu”, izjavili su autori te političke komedije s tragičnim posledicama, koja na 16. Beldocsu ima domaću premijeru.
Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
Foto: Vidoje Manojlović
(SEEcult.org)