Američki redatelj Endrju Budžalski (Andrew Bujalski), koji je izmislio podžanr filmova “mumlajućih” dijaloga (mumblecore) i bio učenik legendarnog Dušana Makavejeva, najavljen je kao počasni gost 22. Motovun film festivala (MFF).
Jedan od vodećih indi reditelja, čiji se radovi već smatraju kultnim, biće predstavljen sa tri filma u programu 22. Motovuna, uključujući najnoviji “Podržite devojke” (Support the Girls), prikazan premijerno u Karlovim Varima. Već u naslovu Budžalski britko ironizuje slogan koji Amerikanci koriste u znak podrške vojnicima koji ratuju po celom svijetu: “Support the boys“.
Time želi da podseti da, osim momaka koji daleko vojuju u uniformi, postoji i druga grupa boraca koji svoje bitke vode svakodnevno, ali odmah tu, u neposrednoj blizini. To su prekarne radnice, kuvarice, sobarice, konobarice, radnička klasa na čijem potplaćenom i nesigurnom radu počiva američka industrija usluga. Baveći se tom “armijom cura”, Budžalski radnju filma gradi oko restorana brze hrane čije konobarice golišavim pranjem automobila pokušavaju da skupe novac za kauciju koleginici koja je završila iza rešetaka. Planove im kvari primitivni šef, kao i provalnik zaglavljen u ventilacionoj cevi restorana.
Organizatori MFF-a istakli su da su izuzetno ponosni što će publici predstaviti jednu od najvažnijih figura indi filma 21. veka, posebno što je Budžalski bio učenik nedavno preminulog velikana srpskog i jugoslovenskog filma Dušana Makevejeva, kome će 22. Motovun odati posebnu počast.
Budžalski je jedan od onih reditelja koji su početkom 2000-ih indi pokret hteli da vratei korenima, pre svega idejama Džona Kasavetesa (John Cassavetes). Američki indi pokret je u to vreme bio vrlo uspešan i pomalo je postajao srednjostrujaški, osvajajući nagrade Oskar i Holivud uopšte. Mladi autori poput Budžalskog hteli su da se odmaknu od tog trenda. Nisu se bavili ni politikom ni važnim globalnim temama, nego je fokus bio na pomalo učmalu i brojnim upitnicima obavijenu svakodnevicu obično belih generacijskih junaka u dobu između 20 i 30 godina. U ovim filmovima fabula je sporedna, bazira se na trzavicama i malim ličnim dramama, a karakteriše ih mnogo neartikulisane priče koja se tretirala gotovo kao šum – mumljanje (mumble). Zbog “mumljavih” dijaloga pokret je dobio podrugljiv naziv mumblecore, a oni su ga u pravom indi maniru vrlo rado prihvatili.
Mumblecore pokret, sa sedištem u glavnom gradu Teksasa, Ostinu, okupio je niz autora - od braće Duplass, preko glumice i rediteljke Grete Gerwig, Joea Swanberga, pa do režisera koji su slične filmove radili i ranije, kao što je Dan Sallitt. Ipak, prvim i možda najvažnijim režiserom mumblecorea smatra se upravo Budžalski (1977) koji je prvim dugometražnim filmom “Smešno Ha Ha” (Funny Ha Ha) udario temelje žanra.
Taj film, kao i “Kompjuterski šah” (Computer Chess) iz 2013. godine, moći će da pogleda publika 22. Motovuna u sklopu posebnih projekcija.
Ulaznice u pretprodaji za 22. Motovun mogu se kupiti putem sistema KupiUlaznicu.hr. U ponudi je večernji komplet ulaznica po ceni od 300 kuna. Takođe, mogu se kupiti i autobuske karte za prevoz do Motovuna i povratno do Zagreba.
(SEEcult.org)