Vesti

Bukovac u Galeriji SANU

17. decembar 2020.
SEEcult.org
Vlaho Bukovac
Vlaho Bukovac

Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) najavila je od 24. decembra, posle dvogodišnjih priprema, izložbu slika akademika Vlaha Bukovca kojom je autor, dr Igor Borozan, želeo da osvetli značaj Bukovčevog delovanja u srpskoj kulturnoj sredini.

Izložba “Vlaho Bukovac – slikarstvo neprolazne lepote” obuhvata izabrana dela nastala od 1878. do 1922. godine.

Vlaho Bukovac, Velika Iza, 1882, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Od ranih dolazaka na srpski dvor kralja Milana i poslednjih Obrenovića u Smederevu, do kontakata sa dvojicom vladara dinastije Karađorđević, ostvarivana je Bukovčeva saradnja sa najvišim predstavnicima srpske države.

Vlaho Bukovac, Portret kraljice Natalije, 1882, Narodni muzej u Beogradu

U skladu sa konceptom neprolazne lepote zamišljen je prikaz odabranih dela Bukovca na izložbi u Galeriji SANU. Predstavljanje idealizovane prirode je suštinski označilo delo tog dalmatinskog slikara, obrazovanog na akademskim i humanstičkim idealima Akademije u Parizu. Izložene slike nastale u periodu od 1878. do 1922. godine posledica su onovremenih idejnih (simbolizam, orijentalizam, naučni pozitivizam…) i stilskih iskaza (akademski realizam, divizionizam, impresionizam).

Vlaho Bukovac, Japanka, 1898, Moderna galerija u Zagrebu

Portreti, vladarski portreti, aktovi i žanr scene, manfestuju Bukovčevu potrebu za kontinuiranim preobražajima, ali i dinamičan umetnički i kulturni život u Evropi.

Vlaho Bukovac, Ružičasti san, 1916, Dvorska umetnička kolekcija,

Izložba je pretežno zasnovana na Bukovčevim delima iz zbirki (Narodni muzej u Beogradu, Spomen zbirka Pavle Beljanski, Galerija Matice srpske, Umetnička kolekcija Dvorskog kompleksa na Dedinju, Muzej Jugoslavije, Medija centar Odbrana, Dom Jevrema Grujića, Muzej rudničko-takovskog kraja), uz 15 dela iz regiona (Moderna galerija u Zagrebu, Narodna galerija u Ljubljani, Bukovčev muzej u Cavtatu, Srpska crkvena opština u Dubrovniku, privatne kolekcije).

Vlaho Bukovac, Autoportret, 1883, Narodni muzej u Beogradu

Održavanje izložbe u Galeriji SANU simbolično potvrđuje slikarevu pripadnost SANU: za dopisnog člana Srpskog učenog društva izabran je 1884, za počasnog člana Srpske kraljevske akademije 1892, a za redovnog člana Srpske kraljevske akademije 1905. godine.

Vlaho Bukovac, Portret Mila Bravačića, 1899, vl. Branko Roglić

Prof. dr Borozan je i autor naučno-stručne monografije, odnosno pratećeg kataloga izložbe “Umetnički preobražaji Vlaha Bukovca u kontekstu evropskog slikarstva”.

Projekat su finansijski podržali: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Sekretarijat za kulturu Beograda.

Izložba će biti otvorena do 28. marta 2021.

*Naslovna fotografija: Vlaho Bukovac, Putifarova žena, 1886, vl. Branko Roglić

(SEEcult.org)

Tagovi