Ciklus YUFU, nastavak potrage za nadom za budućnost
Zavod Maska u Ljubljani organizuje od 24. do 27. januara festival “Ciklus YUFU”, zasnovan na ideji jugofuturizma koju razvija već nekoliko godina kroz časopis “Maska” i različite umetničke programe, u nameri da generaciji koja se našla u postjugoslovenskoj nacionalno-neoliberalnoj političkoj stratosferi pokuša da vrati nadu u budućnost.
Tu nadu, kako su naveli organizatori, najpre je odneo brutalni raspad bivše zajedničke države, nakon čega su se novonastali geopolitički entiteti našli potpuno raspršeni i krenuli tranzicijskim putem. Ali neoliberalne demokratije, koje su zemlje Balkana uspele izgraditi u proteklih 30 godina, ruše se pred našim očima i donose beznađe i katastrofalna društvena, ekonomska i ekološka predviđanja. Upravo zato je, prema oceni organizatora, pravi trenutak za aktiviranje prostora promišljanja, spekulativnog istraživanja i tehnika planiranja alternativnih budućnosti.
Ciklusom YUFU biće propitane teme poput odrastanja kao logike održivosti, ekofeminizma, politike brige, pravde, empatije, solidarnosti...
Početak Ciklusa YUFU biće u znaku premijere predstave Alme Gačanin “Kako si dobro prošla danas?” u kojem autorka problematizuje nevidljivi i prekovremeni rad, te propituje vreme, novac i vrednost. Dobitnica nagrade “Zvono” za mlade umetnike u Bosni i Hecegovini, Alma Gačanin razgovarala je radi istraživanja za performans sa različitim prekarnim radnicima širom nekadašnje Jugoslavije, čije je poglede uvrstila u svoj rad. Performans izvodi na bošnjačkom jeziku, čime želi da ukaže, kako je rekla na najavnoj konferenciji za novinare, da su se nakadašnji zajednički jezici izgubili među mladima. Pre svega želi da ilustruje izgubljenost, koju je doživela i njena zemlja prešavši iz socijalizma u nacionalizam i potom u šovinizam.
Alma Gačanin, Kako dobro si se odrezala danes? foto: Asiana Jurca Avci
U okviru Ciklusa YUFU biće premijerno izveden i peformans “Budućnost 14B”, osmišljen kao svojevrsna živa laboratorija i eksperiment transdisciplinarne grupe istraživača, izvođača, dizajnera i aktivista, u kojem osmišljavaju, debatuju, istražuju i iznova eksperimentišu na tragu onoga što Mark Fišer naziva “efektivnim virtuelnostima”.
Lina Akif, Olja Grubić, Ida Hiršenfelder, Tea Hvala, Andrej Koruza, Rok Kranjc, Gaja Mežnarič Osole, Ajda Pistotnik i Metod Zupan pozivaju da privremeno uđu u drugačiju, radikalnu i realutopijsku budućnost.
Prihodnost 14B, foto: Asiana Jurca Avci
Hrvatski producent, kompozitor i istoričar umetnosti Nikola Krgović, koji deluje pod imenom N/OBE, predstaviće se hibridnim DJ setom, u kojem prepliće klupsku muziku i sound art, propraćen vizuelnom slikom spomenika partizanskoj revoluciji. N/OBE revidira time uspon i pad Jugoslavije.
Program festivala obuhvata i veče kratkometražnih filmova, u saradnji s Radio Študentom, a u Staroj gradskoj elektrani (Elektro Ljubljana) biće otvorena i izložba inspirisana šuškavim trenerkama iz jugoslovenske prošlosti, koja je rezultat modnih promišljanja studenata Odseka za dizajn tekstila i odeće Prirodno-tehničkog fakulteta.
Šuškavke NTF-obleke, foto: Asiana Jurca Avci, arhiv UL NTF OTGO
Ciklus YUFU biće otvoren predstavljanjem međunarodne istraživačke grupe YUFU i puštanjem u rad sajta yufu.kompot.si koji je osmišljen sa open source programerskom grupom Kompot, uz poziv svima da doprinesu Jugofuturističkom manifestu u nastajanju.
Ovom prilikom objavljen je i reprint časopisa Maska: YUFU 2.0 (br. 209-210). “Treba nam nešto drugačije, nešto na ivici zamislivog. Nešto sasvim nepraktično, što bi iz temelja uzdrmalo i najprogresivnije levičare među nama i uskrsnulo Koču Popovića iz mrtvih“, reči su Asje Bakić iz Maske br. 209-210.
To posebno izdanje Maske, posvećeno ideji potrage za budućnošću nakon njenog proklamovanog kraja, predstavljeno je i 2022. godine u Beogradu, u okviru konferencije “Jugofuturizam” održane u okviru 56. Bitefa.
“Logično je da se najpre kopa u regionu - ali kako to učiniti, a ne uznemiriti mrtve? Kako naći zajedničko polazište i ponovo otvoriti jugoslovenski futuristički horizont u umetnosti i izvan nje? U časopisu pre svega dajemo glas tranzicionoj generaciji, koja nekadašnju zemlju poznaje više kao narativ, a manje kao iskustvo, ali kojoj očajnički treba perspektiva u vremenima kad je njen nivo u ekološkom i ekonomskom smislu skoro na nuli, naročito u regionu. Međutim, to ne znači da nismo kritični prema ideji jugofuturizma. Možda je on samo cinični ideal, zamka ili, u najboljem slučaju, utopija. Ali, šta možemo da izgubimo?”, naveli su urednici posebnog izdanja Maske sa 14 teorijskih, umetničkih ili hibridnih priloga autora i autorki iz regiona.
Ciklus YUFU je deo evropskih projekata Periferne vizije i Testni poligon: Reparativne prakse za nov kulturni ekosistem.
Program Ciklusa YUFU sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)