Vesti

Cipele za Evropu

26. jun 2014.
SEEcult.org
Cipele za Evropu
Cipele za Evropu

Filmovi moldavskog umetnika Pavela Braile, kojima ukazuje na razlike u kulturnim i ekonomskim identitetima u Istočnoj i Zapadnoj Evropi, odnosno predstavlja život Kišinjeva tokom jednogodišnjeg perioda, biće prikazani 30. juna u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, u završnici izložbe “Nevidljivo nasilje” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

U okviru specijalnog izdanja “Filmforuma” beogradskog SKC-a, publika će videti filmove "Cipele za Evropu" (2002, video, 26’) i "Kišinjev – grad čije se ime teško izgovara" (2011, video, 57’25”), najavio je MSUB.

Braila je stekao međunarodni ugled i priznanja filmom "Cipele za Evropu" kojim demonstrira razlike u kulturnim i ekonomskim identitetima u Istočnoj i Zapadnoj Evropi.

Na maloj železničkoj stanici Ungeni, na granici Moldavije i Rumunije, širina šina ruskog voza iz Moldavije treba da bude prebačena u standardnu širinu koja se koristi u Rumuniji i Zapadnoj Evropi. Umetnik je krišom snimao napornu tranziciju voza s Istoka na Zapad i enormnu količinu radne snage koju je potrebno angažovati da bi se obavilo to prilagođavanje. Svaki voz zaustavljen je na tri sata i podignut dva metra u vazduh ne bi li se zamenila konstrukcija šina, dok putnike proveravaju carinski službenici.

Inspirisan filmom Valtera Rutmana iz 1927. godine "Berlin: simfonija velegrada", Brailin projekat "Kišinjev – grad čije se ime teško izgovara" prati život grada Kišinjeva tokom jedne godine. Na kraju godine, snimljeni materijal je montiran u jedan dan, bez naracije, bez komentara: tu je samo dokumentarni materijal s realnim zvukom.

Konstituisan kao dokument, Brailin film omogućava gledaocu ne samo da upozna osobenosti ovog grada, već i da bude svedok njegovih nepovratnih transformacija. Tako on postaje hronika sadašnjice koja naprasno postaje istorija, a njegova publika jedini, premda raštrkani čuvari sećanja koje će uskoro biti izbrisano.

Rođen 1971. godine, Braila je vizuelni umetnik i filmski stvaralac koji živi u Kišinjevu.

Među njegovim projektima su i “AlteArte” – TV program o savremenoj umetnosti koji se emituje na nacionalnom kanalu Moldova1, “Baron’s Hill” – šestokanalni video rad (2005) koji prikazuje razmetljivu novu arhitekturu Sinta i Roma koja trenutno nastaje u Moldaviji, nagrađeni film “Definitely Unfinished” (2010) i noviji film “Talking Letters” (2013) koji istražuje romski jezik.

Film “Kišinjev – grad čije se ime teško izgovara” deo je ambicioznog projekta “Odyssey MD-2010” koji ima za cilj da dokumentuje jednu godinu života u Moldaviji.

Projekcijom filmova Braile biće završen filmski program u okviru projekta “Nevidljivo nasilje”, kao i istoimena izložba koja je otvorena 9. maja.

U tom međunarodnom projektu, u kooprodukciji MSUB-a i Baskijskog muzeja – centra za savremenu umetnost ARTIUM iz Vitorije, učestvuje 40 domaćih i stranih umetnika, teoretičara i filmskih autora.

Saradnja dva muzeja podrazumeva dve posebne ali zajednički rađene izložbe. Pored izložbe u Beogradu, biće organizovana izložba u Baskijskom muzeju – centru za savremenu umetnost ARTIUM u Vitoriji koja će trajati od 12. septembra 2014. do 11. januara 2015.

Poput izložbe u Beogradu, i izložba u Vitoriji će biti praćena filmskim programom, predavanjima, panel diskusijama i edukativnim radionicama.

(SEEcult.org)

Tagovi