Retrospektiva Čistač svetske zvezde performansa Marine Abramović u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, koja je obeležila na razne načine proteklu godinu i izazvala oprečne reakcije šire javnosti, ali i nedovoljno osvrta struke, ulazi u završnicu posle više od tri meseca, tokom kojih je održano i nekoliko predavanja, zaključno sa završnim izlaganjem kustosa beogradskog izdanja te izložbe Dejana Sretenovića, koji je govorio o fenomenu reperformansa. Predavanja o različitim aspektima izložbe Čistač i umetničkog opusa Marine Abramović, održali su i Branislav Jakovljević, Jelena Vesić, Svetlana Racanović i Petar Ćuković, a MSUB je u okviru te izložbe, organizovane u saradnji sa nekoliko evropskih muzeja, priredio i filmski program u vezi sa likom i delom umetnice.
Za sada jedini javni razgovor o retrospektivi Čistač održan je na polovini te izložbe u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, u organizaciji Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org i partnera projekata Svet oko nas – metamorfoze pojma kritike i Kritika na delu.
O kompleksnosti retrospektive Marine Abramović, odjecima i reagovanjima, kao i o dometima te izložbe, ali i o pitanjima o opštem stanju na sceni savremenih vizuelnih umetnosti u vreme neoliberalnog kapitalizma - kako lokalno, tako i globalno, te o značaju i ulozi kritike danas, učestvovali su: kustoskinja u MSU Zagreb Leila Topić, autorka jedne od retkih sveobuhvatnih kritika o izložbi Čistač u regionu, istoričar umetnosti i savetnik na beogradskom delu izložbe Čistač prof. dr Jerko Denegri, umetnik i profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu Vladimir Nikolić, mlada umetnica Ivana Ranisavljević, učesnica reizvođenja performansa Marine Abramović u MSUB-u, urednica u KCB-u Zorana Đaković Minniti, te kao moderatorke - istoričarka umetnosti Slađana Petrović Varagić i urednica portala SEEcult.org Vesna Milosavljević, predstavnice partnerskog projekta Kritika na delu (Filmart i SEEcult), koji je tom prilikom imao specijalno izdanje uživo pred publikom.
Uvod u dvočasovnu, na momente žustru diskusiju, u kojoj je učestvovala i publika, bili su inserti iz tri epizode "Kritike na delu" o izložbi "Čistač", u kojima su kritičari na delu bili istoričarka umetnosti Biljana Tomić, filozof Jovan Čekić i Vokalno kustoski sindrom.
Retrospektiva Čistač, kojom se Marina Abramović na velika vrata vratila na beogradsku likovnu scenu sa koje je ponikla početkom 70-ih godina, završava u Beogradu evropsku turneju započetu 2017. godine u Stokholmu. Izložba je izazvala kontroverzne reakcije pre svega zbog načina na koji je organizovana – na osnovu dogovora umetnice sa premijerkom Anom Brnabić pre dve godine u Oslu, kao i zbog ogromnog budžeta za prilike u Srbiji, ali i zbog nerazumevanja umetnosti performansa i savremene umetnosti uopšte – na čemu se, po svemu sudeći, mora još mnogo raditi i na kraju druge decenije 21. veka.
Izložba Čistač, koju u svakom slučaju ne treba propustiti, otvorena je do 20. januara 2020. godine u MSUB-u, a prva sreda u mesecu, odnosno 8. januar, poslednja je prilika da se iskoristi mogućnost besplatnog ulaza na tu postavku koja prikazuje impresivnu pedesetogodišnju karijeru Marine Abramović.
_ _ _
Razgovor o izložbi Čistač organizovan je u okviru regionalnog projekta "Svet oko nas – metamorfoze pojma kritike", koji SEEcult.org realizuje s partnerima iz Zagreba (Kurziv/Kulturpunkt.hr i Kulturtreger/Booksa), Ljubljane (SCCA-Ljubljana) i Skoplja (Kontrapunkt), uz podršku Zaklade "Kultura nova“. Razgovor o izložbi "Čistač" organizovan je i u okviru projekta "Kritika na delu", koji partnerski realizuju NFC Filmart i SEEcult.org, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)