Podrška Ministarstva kulture Srbije organizacijama civilnog društva u oblasti vizuelnih umetnosti u periodu od 2003. do 2011. godine tema je publikacije čiji je autor Dimitrije Tadić, savetnik za vizuelne umetnosti i multimedije u Ministarstvu kulture, a biće predstavljena 3. jula u Kulturnom centru Grad u Beogradu.
Publikacija “Civilni sektor i Ministarstvo kulture: nove perspektive u oblasti vizuelnih umetnosti” predstavlja i analizira podršku Ministarstva kulture organizacijama civilnog društva koja se odvija prvenstveno putem konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi, te preko specijalizovanog konkursa za vizuelne umetnosti i multimedije.
Namera publikacije je da predstavi i postojeće inicijative civilnog sektora u Srbiji, kao i da omogući akterima koji učestvuju u kreiranju domaće vizuelne i multimedijalne scene, kao što su galeristi, umetnici, kustosi, istoričarari umetnosti, menadžeri u kulturi, donosioci odluka, da steknu uvid i uporede različite modele delovanja i izlagačke prakse.
Prema navodima autora, evaluacija rada i sagledavanje potreba organizacija civilnog društva u Srbiji, ali i načina i instrumenata podrške Ministarstva, neophodni su i sa stanovišta lociranja problema u funkcionisanju podržanih projekata na konkursu Ministarstva za vizuelne umetnosti i multimedije. Mapiranje problema sa kojima se organizacije civilnog društva susreću, neophodno je da bi Ministarstvo na njih adekvatno odgovorilo i u budućnosti. Ovi problemi ne samo što ukazuju na okolnosti u kojima funkcioniše civilni sektor, već su oni indikativni za domaću vizuelnu i multimedijalnu scenu u celini.
Tekstovi u publikaciji delom se odnose na funkcionisanje civilnog sektora, ali primarno na rad organizacija civilnog društva u Srbiji koje su podržane od Ministarstva kulture.
Odabrani su projekti koji reprezentativno ilustruju ne samo savremenu vizuelnu i multimedijalnu domaću scenu, već i kriterijume i efekte konkursa, kao i napore Ministarstva usmerene ka unapređenju funkcionisanja umetničkog i kulturnog sistema Srbije. Zato su predstavljene one inicijative koje je Ministarstvo podržavalo u kontinuitetu. Broj podržanih organizacija civilnog društva i njihovih projekata na konkursu daleko je veći. Publikacija stoga nikako ne daje potpun prikaz aktivnosti civilnog sektora u oblasti vizuelnih umetnosti u Srbiji, već pruža sažete informacije o realizaciji predstavljenih projekata, ukazujući time na raznoliku profilisanost savremene vizuelne scene u Srbiji.
Predstavljeni projekti ujedno efektno ilustruju vrste inicijativa civilnog sektora u Srbiji u oblasti vizuelnih umetnosti i multimedije.
Publikacija je zajednički projekat Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Udruženja građana Millennium iz Kragujevca, pa je njena namera i da inicira još kvalitetniji dijalog u cilju postizanja jačeg partnerstva Ministarstva i civilnog sektora u Srbiji.
(SEEcult.org)