Vesti

Čizlaku nagrada Henkel 2010.

30. novembar 2010.
SEEcult.org
Čizlaku nagrada Henkel 2010.
Čizlaku nagrada Henkel 2010.

Poljski umetnik Maksimilijan Čizlak dobitnik je Henkel Art.Award za 2010. godinu, čiji je iznos 7.000 evra, dok je nagradu za mladog umetnika Centralne i Istočne Evrope dobila mlada hrvatska umetnica Nina Kurtela.

Kompanija Henkel za Centralnu i Istočnu Evropu ove godine deveti put je dodelila nagradu za umetnost, a u konkurenciji je bilo više od hiljadu učesnika, odnosno 1.060 radova. To je novi rekord za Henkelovu nagradu za umetnost.

Nagrada za mladog umetnika Austrije dodeljena je 25. novembra na svečanoj ceremoniji u Beču Suzani Flok, a kao i nagrada za mladog umetnika Centralne i Istočne Evrope, vredna je 2.000 evra.

Na ceremoniji u bečkom Muzeju savremene umetnosti - MUMOK, predsednik Henkela za centralnu i istočnu Evropu Ginter Tumser izjavio je da tim konkursom i nagradama kompanija Henkel “želi da doprinese procesu evropskih integracija i kulturnom razumevanju u regionu Centralne i Istočne Evrope”.

“Veoma smo ponosni što je ova nagrada stekla tako izuzetan ugled”, rekao je Tumser i podsetio da je pre devet godina bilo oko 180 radova.

Dobitnika je proglasio međunarodni stručni žiri, koji su činili muzejski i stručnjaci za umetnost, ugledni kustosi i vlasnici galerija, a predsednica žirija i direktorka MUMOK-a Karola Kraus, povodom izbora Čizlaka, izjavila je da sa “velikim nestrpljenjem očekuje” samostalnu izložbu tog mladog umetnika u MUMOK-u sledeće godine.

Bioskopska dela Čizlaka karakteriše intenzivna naracija i originalnost. On koristi alatke koje nudi nemi film, estetiku amaterskih filmova na YouTube-u, kao i elemente kombinovanja snimaka. U tom pogledu, uspeva da pristupi filmu kao mediju na nedogmatski i ponekad humorističan način. Upotrebljava istoriju filma, mitove o istoriji medija, let Jurija Gagarina u svemir ili koncert grupe Doors kao materijal za stvaranje veoma neobičnog biskopskog jezika, navedeno je u obrazloženju žirija.
Hrvatska umetnica Nina Kurtela osvojila je nagradu koja se dodeljuje mladim umetnicima iz Centralne i Istočne Evrope koji učestvuju u programu “Umetnici u domovini” austrijske organizacije Kultur Kontakt, Henkelovog dugogodišnjeg partnera. Nakon završetka studija na Akademiji lepih umetnosti u Zagrebu, Nina Kurtela je počela intenzivno da se bavi savremenim plesom. Jezik plesa integrisan je u njenim video projektima, dajući im poseban ritam i svetlost.

Henkelova nagrada za mladog umetnika Centralne i Istočne Evrope i stipendija za tromesečni radni boravak u Beču, omogućiće Nini Kurteli da pokaže svoje radove u Austriji i upozna ljude sa lokalne umetničke scene.

Međunarodni stručni žiri činili su, pored direktorke MUMOK-a, i glavna kustoskinja u Gradskoj umetničkoj galeriji u Sofiji Marija Vasileva, kustos i vlasnik galerije u Bratislavi Juraj Carni, zamenica direktora Muzeja savremene umetnosti u Vroclavu Dorota Monkievic i nezavisni kustos u Turskoj Basak Senova Muratoglu.

Nagrada za mladog umetnika Austrije dodeljena je peti put, a Suzana Flok osvojila je žiri grafikama, načinom na koji vlada prostorom, umetnički manipulišući i menjajući ga jednostavnim metodama.

Žiri je posebno istakao i činjenicu da Suzana Flok ima veliki broj umetničkih dela u opusu, iako je još uvek student.

Radovi svih nominovanih, kao i dobitnika nagrada, izloženi su bili od 26. do 28. novembra u MUMOK-u.

Na konkursu su mogli da učestvuju umetnici iz 31 zemlje Centralne i Istočne Evrope i Centralne Azije.

Od 2009. godine u proces dodele nagrade uključio se i MUMOK, pa dobitnik nagrade ima mogućnost samostalne izložbe u tom muzeju.
Takmičenje za nagradu Henkel poslužilo je mnogim učesnicima ili dobitnicima kao početni korak na putu ka internacionalnoj karijeri.

Jedan od najuspešnijih primera je Miha Strukelj iz Slovenije, pobednik Henkel Art.Award.2008, koji je potom učestvovao na Bijenalu u Veneciji.

Prošle godine Henkel Art.Award dobio je mladi umetnik Mladen Miljanović iz Bosne i Hercegovine, čija je izložba otvorena krajem juna u fabrici u okviru MUMOK-a, a predstavio se radovima koji su uglavnom u vezi sa njegovim životom, posebno detinjstvom tokom rata, kao i obukom na Vojnoj akademiji. Centralni deo izložbe su dva automobila “zastava”, proizvedena u Kragujevcu u Srbiji, od kojih je jedan ukrašen ogledalima, a drugi je prekriven betonom.

Miljanović je tokom sedmodnevnog performansa povodom otvaranja te izložbe pružao posetiocima i specijalnu uslugu - lično ih je prevozio od njihovih kuća do izložbe u MUMOK-u, a slično je bilo i na nedavnoj izložbi u Umetničkoj galeriji BiH u Sarajevu.

Sajt Henkel Art.Award je http://artaward.henkel.at

(SEEcult.org)

Tagovi