Vesti

Da li bi htela da se još ponekad nađemo?

22. april 2019.
SEEcult.org
Da li bi htela da se jos ponekad nadjemo
Da li bi htela da se jos ponekad nadjemo

Drama “Da li bi htela da se još ponekad nađemo?Ane Isaković i Ramiza Huremagića premijerno će biti izvedena 25. aprila u Narodnom pozorištu u Beogradu, a nastala je na osnovu potrebe da se osvesti lično iskustvo silovanja, te lična borba za prikaz devijacija u strukturama institucija moći s kojima se susretne žrtva seksualnog nasilja.

Predstava ukazuje u tom smislu na devijacije unutar pravosudnog sistema uspostavljenog na dehumanizovanim tehnološkim principima proizvodne trake. I to, kako navode autori, u vreme u kojem Sistem svakodnevno, sistematski i planski siluje većinu svojih podanika, a naročito podanica, onemogućujući jednakost polova, potreban nivo lične i kolektivne sigurnosti, društveni i ekonomski napredak, te humano životno okruženje dostojno čoveka.

Autori teksta bili su neposredni akteri takvog ponašanja - jedno kao žrtva silovanja, a drugo kao neposredni akter unutar pravosudnog sistema čiji je posao bio otkrivanje i procesuiranje izvršilaca krivičnih dela silovanja, seksualnog nasilja, trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije i slično.

Dramski tekst u poeziji “Da li bi htela da se još ponekad nađemo”, rađen u post-post dramskoj formi sa elementima verbatim drame, prati glavnog aktera – anti-žrtvu silovanja Anu Isaković, pri čemu je i sama kategorija žrtve produkt struktura moći. Glavna junakinja se nosi sa omniprisutnim žigom krivca umesto žrtve u izrazito patrijarhalnom i militaristički nastrojenom društvu, gde je žrtva stigmatizovana, a odnos žrtva – krivac postavljen inverzno i sablažnjavajuće.

Cilj predstave, u režiji Ninoslava Šćepanovića i produkciji Reflektor teatra i Centra Samouprava, jeste da ukaže na težak položaj žena koje su preživele seksualno nasilje, te da aktualizuje činjenicu da su suočene sa  neadekvatnim tretmanom od pravosudnog sistema i društva u celini.

Tim projektom se, takođe, nastoji da upozna javnost sa položajem žena koje su doživele seksualno nasilje, te da se utiče na stepen diskriminacije i stigmatizacije kojem su žrtve izložene od porodice, društva i sistema.

Predstava nastoji da pokaže i prikaže tu drugu stranu Sistema, gde se navodno  dolazi do pravde i gde navodno vladaju pravo i pravičnost.

“Bojimo se da to baš uvek i nije tako, što iznosimo i kroz svedočenja u drami na temelju vlastitih iskustava”, naveli su autori.

Projekat za cilj ima i da dopre i do aktera u pravosudnom sistemu, te da pokuša da utiče na stereotipe i pogrešne prakse koje su itekako prisutne i rasprostranjene u njihovom radu. U tom smislu ima nameru da doprinese promenama u smislu humanijeg i kvalitetnijeg odnosa prema ženama žrtvama u sudskim postupcima.

Koautori i izvođači su: Aleksandra Veljković, Gordana Đokić, Mirjana Jelić, Dragan Stokić, Đorđe Živadinović Grgur, Igor Filipović i Nikola Živanović.

Autorka originalne muzike je Ivana Đurić, kostim potpisuje Belma Žiško, fotografiju Vladimir Paunović, vizuelni identitet i dizajn Đorđe Vasić, dizajn svetla Arijan Igić, a dizajn zvuka Jovan Bulat.

Projekat su podržali: Ženski fond Rekonstrukcija, GO Stari grad, AKUD “Branko Krsmanović”, Njegova svetost ZenZen, Granoff, Narodno pozorište u Beogradu i Lilu shoes.

Premijera je na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta.

(SEEcult.org)

Tagovi