Da li sam ja to ime ili ta slika?
Muzej savremene umetnosti u Skoplju prvi put je domaćin solunskom Muzeju savremene umetnosti MOMus, koji gostuje izložbom “Da li sam ja to ime ili ta slika” internacionalne grupe umetnika, koja preispituje načine na koji percipiramo sebe i odnose sa drugim ljudima u eri digitalne kulture, odnosno nove realnosti.
Na izložbi, koja je svečano otvorena 27. septembra u prisustvu predsednika Severne Makedonije Steve Pendarovskog, učestvuje 16 umetnika zastupljenih u kolekciji MOMus-a, među kojima su i beogradski umetnici Vladan Jeremić i Rena Redle (Rädle). Tu su Filipo Berta, Džejms Bridl (James Bridle), Fenja Kocopulu (Fenia Kotsopoulou), Kurjaki Goni (Kuriaki Goni), Majida Htari (Majida Khttari), Marijana Injataki (Marianna Ignataki), Oleg Mavromati (Mavrommati) i Borjana Rosa (Boryana Rossa), Virdžinija Matrijanaki (Virginia Mastrogiannaki), Eleni Milonas (Mylonas), Nataša Papadopulu (Natasha Papadopoulou), Marilu Ponsin (Marilou Poncin), Vivi Cioga (Vivy Tsioga), Ira Valdron, Evangelija Bazdekis (Evangelia Basdekis) i Aleksandros Plomaritis.
Otvaranje izložbe, foto: Rena Redle
Reč je o uzvratnom gostovanju, nakon što se skopski MSU predstavio nedavno u Solunu izložbom radova 14 umetnika iz Jugoistočne Evrope “Sve što nam je zajedničko” (All That We Have in Common), koja je ispitivala fenomen nesigurnosti unutar različitih društvenih, političkih i kulturnih konteksta zemalja u regionu.
Predsednik u obilasku izložbe, foto: Rena Redle
Kustoskinja izložbe Sirago Cijara (Syrago Tsiara) navela je povodom gostovanja u skopskom MSU da se predstavljeni umetnici kritički osvrću na nevinu sigurnost na granici između postojanja i njegovog izmišljenog oblika, između realnog predstavljanja i falsifikovanja stvarnosti. “Stvarnost” međuljudskih odnosa narušena je i ponovo uspostavljena, u saglasnosti sa slikom, maskom i idealnim modelom koji konstruišemo sami za sebe. Zbog toga se i digitalni mediji, kao što su fotografija, internet, video… koriste toliko mnogo za vizuelno predstavljanje nas samih, navela je Sirago Cijara.
Marilu Ponsin, foto: Fb MSU Skoplje
Direktorka skopskog MSU Mira Gaćina izjavila je povodom nastavka saradnje da se nada da će doći i do produkcije zajedničkih projekata.
“Naša geografska blizina je potencijal koji moramo da iskoristimo. Živimo u regionu koji je pretrpeo, a i dalje strada od posledica nacionalizama i tranzicije, burnih društveno-političkih promena”, navela je Gaćina u saopštenju povodom izložbe, ističući da saradnja zbližava, te da se nada da će se zajednička rešenja i novi efikasni modeli saradnje odraziti i na programske aktivnosti oba muzeja, kao i na mogućnosti nove institucionalne bilateralne saradnje u budućnosti.
Deo postavke, MSU Skoplje, foto: Rena Redle
Otvaranju izložbe prisustvovali su i drugi predstavnici solunskog MOMus-a, kao i grupa umetnika koji učestvuju radovima iz kolekcije tog grčkog muzeja.
Radovi Vladana Jeremića i Rene Redle, foto: Rena Redle
Paralelno sa glavnim programom, 28. septembra biće održana serija performansa kojima će se predstaviti Tomas Diafas (U znak sećanja na moje kapitalističke ljubavnike), Aleksandros Plomaritis (Voli me, molim te) i kolektiv I Broke the Vase (Eva Matsigkou i Nefeli Sani), koji će se predstaviti setom eksperimentalne elektronske muzike.
Izložba će biti otvorena do 27. oktobra.
*Naslovna fotografija (detalj) - Fb MSU Skoplje: Nataša Papadopulu
(SEEcult.org)