Dan Srednje Evrope u CZKD-u
Dan Srednje Evrope, glavni događaj programa Međunarodnog kulturnog foruma “Po prvi put: Srbija, Ukrajina, Poljska”, biće održan 16. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD)u Beogradu, a okupiće ukrajinske, srpske i poljske umetnike, teoretičare umetnosti, arhitekte, istraživače, politikologe, antropologe i radnike u kulturi, koji će diskutovati o pitanjima odnosa kolektivnog i individualnog tela u okolnostima ratnih razaranja, ali i o njegovom “obnavljanju” u posleratnom periodu. Biće reči i o kontekstu razumevanja geografskih i geo-političkih granica, te o pojmu “zemlja” i njegovom značenju u vremenu razaranja.
U radu tri panel-diskusije (Kolektivno telo: uništavanje i oporavak, Novi obrisi Srednje Evrope i Mi i jesmo ta zemlja), učestovaće: Katerina Kalitko i Ivana Skiba-Jakubova (Ukrajina), Lukaš Galusek, Adam Balcer, Marta Špala, Renata Lis i Kšištof Čiževski (Poljska), Ana Miljanić, Filip Ejdus i Vladimir Arsenijević (Srbija).
Međunarodni kulturni forum “Po prvi put: Srbija, Ukrajina, Poljska”, koji je otvoren 9. decembra, usmeren je na bolje upoznavanje i kulturno umrežavanje Srbije, Ukrajine i Poljske. Forum je ujedno označio i zvanično otvaranje Poljskog instituta u Beogradu, koji vidi svoj zadatak u uspostavljanju dijaloga raznih sredina, kultura, zemalja.
Predstavnici Poljskog instituta uvereni su da ono što se danas dešava u Ukrajini utiče na sve socio-kulturne procese u Evropi. Forum pokreće stoga pitanja koja su zajednička čitavoj regiji Srednje i Južne Evrope: rad sa sećanjem, rad na kolektivnim istorijskim traumama i uloga umetnika u tome, te oporavak (društva i pojedinca) u periodu posle ratova i drugih potresa.
Forum prati i izložba “Iza ekrana” koju su kreirali mladi umetnici sa ukrajinskog istoka, a održava se u Kulturnom centru Grad i daje više uvida u to kako umetnička zajednica Ukrajine živi tokom rata.
Program je obuhvatao i seriju razgovora u Krokodilovom centru, počev od gostovanja ukrajinske pesnikinje i prevoditeljke sa balkanskih jezika Katerine Kalitko, čija je poslednja pesnička zbirka "Ljudi s glagolima" objavljena tokom rata, a predstavlja "priču o filiformnom pulsu međuljudskog poverenja na kome se drži koegzistencija. O njegovom gašenju i obnavljanju. O ljubavi koja nikada ne bira, ali uvek određuje. O dubini sećanja i oštrini prepoznavanja. O time da imenice ne vrede ništa bez glagola. I o poeziji kao teritoriji istine i smelosti, naročito bolne kada dođe veliki rat".
Na realizaciji projekta sarađivali su: Ukrajinski institut, agencija “Bagels & Letters”, KC Grad, CZKD, Krokodil i Katedra za slavistiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Projekat se realizuje u partnerstvu s Međunarodnim kulturnim centrom u Krakovu, časopisima Herito, New Eastern Europe i “+/- beskonačnost”, fondacijom Borderland, udruženjem umetnika “Galerija Nevidereš (Nevidderesh) i muzičkim udruženjem Shum.Rave.
Program konferencije sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)