Izbor nagrađivanih izraelskih igranih i dokumentarnih filmova, koji ilustruje raznolikost i kompleksnost kinematografije Izraela, na programu je Doma omladine Beograda od 9. do 12. maja.
“Dani izraelskog filma” počinju “Intimnom gramatikom” (2010) Nira Bergmana - poetičnim, rafiniranim i duboko potresnim filmom, koji je nastao na osnovu jedne od najvoljenijih knjiga izraelskog pisca Davida Grosmana. “Intimna gramatika” je delikatna priča o dobu adolesencije, odrastanju i sazrevanju 60-ih godina u Izraelu u atmosferi pred šestodnevni rat koji će promeniti zemlju iz korena.
Bergmanov film trijumfovao je Filmskom festivalu u Jerusalimu, kao i u Majamiju, a dobio je i Gran pri Tokijskog festivala.
Šokantna i potresna priča o sukobu između seksualne želje i religioznih pravila, “Širom otvorenih očiju” (2008) Haima Tabakmana, biće prikazan 10. maja, a nakon premijere u Torontu, dobio je niz nagrada u Stokholmu, Palm Biču, Ganu, Jerusalimu…
Radnja se događa u retko viđenom delu Jerusalima, gde žive pripadnici najortodoksnije zajednice Jevreja i prati rađanje zabranjenih osećanja između Arona, oca porodice i njegovog mladog učenika, misterioznog Ezre…
Sasvim drugačije atmosfere je komedija “Pet sati do Pariza” (2008) Leonida Prudovskog, koja je takođe na programu 10. maja, a prati neočekivanu ljubavnu priču dva živopisna karaktera, neurotičnog vozača taksija Jigala i lepe ruske emigrantkinje Line… Film je dobio prve nagrade na festivaklu u Haifi i Napulju, a bio je u distribuciji širom sveta.
Za 11. maj najavljena je uzbudljiva priča o odrastanju sa jakom socijalnom porukom - film “Eli i Ben” (2007), koji potpisuje Uri Ravid. Eli je tinejdžer kome se svet ruši kada njegov otac bude optužen za korupciju u javnom skandalu koji potresa zemlju. Uveren u njegovu nevinost kreće u pohod da otkrije prave krivce… Film je prikazan na više od 50 svetskih festivala, a dobio je i nekoliko prestižnih nagrada (Palm Bič, Boston, Moskva, Augsburg…)
Publika će videti 11. maja i delikatnu priču o roditeljstvu, zabranjenoj ljubavi i epohama “Dobro jutro, gospodine Fidelman” (2011) Josija Madmonija, koji je oduševio svetsku kritiku i publiku osvojivši brojne nagrade na prestižnim festivalima (Sandens, Karlove Vari, Jerusalim). Priča se odvija u najstarijem delu Jerusalima, gde u radionicu za restauraciju antikviteta otpočinje neobična ljubavna priča sa iznenađujućim krajem…
U završnici “Dana izraelskog filma”, 12. maja, biće prikazan spektakularan dokumentarac “Dečak delfin” (2011), sniman je četiri godine pod izuzetno teškim uslovima. Film prati Morada, arapskog tinejdžera koji je zbog traumatičnih događaja prestao da govori i komunicira sa ljudima. Nova radikalna psihijatirska terapija pokušava da ga izleči stavljajući ga u kontakt sa delfinima oko rta Ejlat… Koreditelji Dani Menkin i Jonatan Nir učestvovali su tim filmom na svim važnijim festivalima dokumentaristike, a inovativna tehnika podvodnog snimanja napravila je pravu revoluciju u žanru.
Biće prikazan i potresan film i duboko human “Moja Australija” (2011), koji potpisuje Ami Drozd, a bavi se prvom generacijom Jevreja nakon holokausta. Andžej i Tadek žive sa majkom u malom poljskom gradiću iščekujući skori odlazak u Australiju. Kada saznaje da je njen sin član neo-nacističke grupe, majka im otkriva da su oni u stvari Jevreji, da je ona priživela holokaust i da umesto Australije idu u Izrael…
DOB organizuje “Dane izraelskog filma” sa izraelskom ambasadom, a projekcije su u Velikoj sali.
Cena ulaznice je svega sto dinara.
Program se nalazi u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)