Vesti

Danski Šarmer pobednik 46. Festa

3. mart 2018.
SEEcult.org
Beogradski pobednik
beograd 02.03.2018. statua pobednik beograda koja se dodeljuje kao nagrada u okviru 46. fest-a. foto dusan milenkovic

Danski film “Šarmer” dobio je nagradu Beogradski pobednik za najbolji film u Glavnom takmičarskom programu 46. Festa, a reditelj Alami Milad nagrađen je i za scenario te psihološke drame o mladom Irancu koji očajnički pokušava da pronađe ženu kako bi osigurao ostanak u Danskoj.

Uoči ceremonije dodele nagrada najboljima u Glavnom takmičarskom programu 46. Festa, u Sava centru su uručene i specijalne nagrade Beogradski pobednik srpskoj glumici Nedi Arnerić i ruskom reditelju Karenu Šahnazarovu.

Neda Arnerić, kojoj je nagradu Beogradski pobednik za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti uručila gradska sekretarka i predsednica Festovog Odbora Ivona Jevtić, rekla je da se ne osećam pobednikom, jer joj se čini da svoju životnu i profesionalnu trku još nije istrčala.

“U nečemu sam ipak pobednik, trajem u kontinuitetu kao glumica preko pedeset godina. Bilo je tu uspona i padova, lepih i ružnih stvari, ali bez vas, pre svega vas Beograđana koji ste mi najbliži, ne bih mogla da trčim, hvala što ste me podržavali i kad je bilo najteže”, rekla je Neda Arnerić.

Neda Arnerić i Ivona Jevtić

Ruski reditelj Šahnazarov, kome je nagradu Beogradski pobednik za dosadašnje stvaralaštvo uručio Lordan Zafranović, istakao je da je počastvovan tim priznanjem, jer ga i za Fest i za Beograd veže mnogo toga.

“Pre svega hvala publici, mi filmove pravimo za vas, i ako neko kaže da snima filmove iz drugih razloga i za svoje uske krugove, to nije istina”, poručio je Šahnazarov, koji je prethodno primio u Jugoslovenskoj kinoteci njeno najviše priznanje – Zlatni pečat.

Karen Šahnazarov

Prema navodima žirija, kojim je predsedavao Milčo Mančevski, pobednički film “Šarmer” je kroz “uverljivu priču, kao i kroz složeni glavni lik, harmonizovao sve aspekte filmske estetike”. Milad je dobio nagradu za scenario zbog uverljivih situacija, neočekivanih preokreta i precizno izražene psihologije glavnog lika.

Ekipa filma Šarmer i član žirija Gordan Kičić

Nagrada žirija dodeljena je iranskom filmu “Bez datuma i potpisaVahida Jalilvlanda, priči o smrti dečaka posle saobraćajnog udesa, koja “na jednostavan i snažan način ukazuje na problem krivice i odgovornosti sa sjajnim glumačkim ansamblom”.

Za režiju je nagrađen Pol Šreder za film “Iskušenik”, a žiri je istakao preciznost njegove režije koja “konzistentno ukazuje na moralnu dilemu glavnog lika suočenog sa problemima savremenog sveta”.

Nagradu za najbolju žensku ulogu dobio je ženski ansambl filma “Anđeli nose beloVivijan Kju, koji iz “različitih perspektiva sa minimalnim glumačkim sredstvima govori o velikom savremenom problemu odgovornosti i moralu”.

Za najbolju mušku ulogu nagrađen je Adel Karam za libanski film “UvredaDouerija Ziada zato što je “na snažan i sugestivan način izneo unutrašnju dramu i previranje čoveka koji je istovremeno i žrtva i tiranin”.

Nagradu za najbolji debi dobio je film “Sezona lovaNatalije Garagiole za “izuzetno zreo pristup slojevitim likovima, njihovim odnosima i atmosferi filma”. Garagiola je autorka koja “zaslužuje da se sa interesovanjem prati razvoj njene karijere”, istakao je žiri koji su, uz Mančevskog, činili i Jovan Jovanović, Mila Turajlić, Gordan Kičić i Elma Tataragić.

Lordan Zafranović, Jugoslav Pantelić, Neda Arnerić

Iako se 46. Fest završava 4. marta, dodeljena je i nagrada publike “Gorki list”, i to filmu “Fantomska nitPola-Tomasa Andersona, koji je bio najtraženiji među ukupno 116 premijernih naslova.

Žiri FEDEORA, koji su činili Paulo Portugal, Zlatko Vidačković i Nevena Daković, nagradio je libanski film “Uvreda” u internacionalnoj selekciji, “IzgrednikeDejana Zečevića kao najbolji film u domaćoj selekciji, a specijalno priznanje dodeljeno je Lazaru Bodroži za Ederlezi Rising”, koji je proglašen 2. marta najboljim u selekciji Srpski film, na osnovu odluke festivalskog žirija na čelu sa Lordanom Zafranovićem.

Dobitnici nagrada u programima Srpski film i Granice, proglašeni 2. marta

Filmu “Izgrednici” ranije tokom dana dodeljena je i nagrada FIPRESCI Srbija “Dinko Tucaković”, na osnovu odluke žirija koji su činili Saša Janković, Srđan Savić i Goran Jovanović. Zečeviću je nagrada uručena na konferenciji za novinare, a specijalno priznanje dobio je ruski film “Dovlatov Alekseja Germana mlađeg, a primio ga je u ime srpskog koproducenta Miroslav Mogorović.

Novoustanovljena “Marble Award”, rezultat saradnje Festa i festivala kvir filma Merlinka, dodeljena je norveškom filmu “TelmaJoakima Trira. Žiri koji su činili Dragan Jovićević, Nikola Ljuca i Stevan Filipović, odgledao je više od deset kvir filmova na 46. Festu.

Prema rečima osnivača i direktora Merlinke Predraga Azdejkovića, naziv te nagrade posveta je filmu “Marble AssŽelimira Žilnika, koji je svojevremeno dobio Tedi nagradu na Berlinalu. Slične nagrade za kvir filmove u međuvremenu su pokrenute na svim velikim svetskim festivalima.

U završnici Festa dodeljene su i nagrade industri festivalskog programa Fest Forward – nagradu za najbolji pitć dobio je u nacionalnoj selekciji projekat “Kraj sveta”, u režiji Vojina Vasovića, dok je specijalno priznanje pripalo projektu “Baća” rediteljke Ane Lazarević. Žiri su činili Susan Newman, Simon Perry i Danijel Hočevar. Nagrada za najbolji pitć u međunarodnoj konkurenciji dodeljena je projektu “The Encounter” rediteljke Tatie Skhirtladze, prema odluci žirija koji su činili Alessia Sonaglioni, Meinolf Zurhorst i Vanja Kovačević.

Nagrade u programima Srpski film i Granice dodeljene su 2. marta, a trijumfovao je debitantski film “Ederlezi Rising reditelja Lazara Bodrože, koji je dobio Beogradskog pobednika u domaćoj konkurenciji sa još četiri premijerna naslova. Bodroža je dobio nagradu za reziju, a nagrađeni su i glumci njegovog filma Sebastijan Kavaca i Džesika Stojadinović Stoja.

Na otvaranju 46. Festa, 23. februara u Sava centru, nagradu Beogradski pobednik za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti dobio je mađarski reditelj Ištvan Sabo.

*Foto: Dušan Milenković

(SEEcult.org)

Tagovi