Decembarski dani Smiljane Mandukić
Decembarski dani Smiljane Mandukić, manifestacija koja već šestu godinu podseća na tu uticajnu koreografkinju i jednu od začetnica savremene umetničke igre u Srbiji, biće održana od 13. do 28. decembra u Beogradu, a počeće predstavom “Životinjska farma” Bitef dens kompanije u Bitef teatru.
Jedna je od centralnih tema šestog izdanja manifestacije posvećene Smiljani Mandukić je desetogodišnjica nagrade nazvane imenom te čuvene koreografkinje, koju je Udruženje baletskh umetnika Srbije (UBUS) ustanovilo 2012. godine u znak poštovanja i sećanja na "znamenitu umetnicu, koja je svojom interpretacijom, koreografskim i pedagoškim radom i istraživanjem u oblasti savremene igre trajno zadužila umetničku igru u Srbiji”. Nagrada se dodeljuje igraču izabranom među umetnicima profesionalnih pozorišta, trupa i redova slobodnih umetnika za najbolju plesnu interpretaciju u oblasti savremene umetničke igre, a može se dodeliti i grupi igrača ili celokupnom ansamblu jedne predstave.
Od 2017. godine nagrada se dodeljuje bijenalno, a desetogodišnjica od osnivanja biće svečano proslavljena nakon predstave “Životinjska farma” u Klubu Bitef teatra zajedno sa predsednicom UBUS-a Marijom Bajčetić, koja će govoriti o značaju nagrade, ali i o uslovima rada igrača savremene umetničke igre.
Koreograf predstave “Životinjska farma” Miloš Isailović dobitnik je nagrade “Smiljana Mandukić”, kao i plesačice Ana Ignjatović Zagorac, Ivana Savić Jačić i Tamara Pjevič, koja je alternacija u ansamblu. Predstava je dokaz da izuzetni igrači često postaju vrsni koreografi.
Životinjska farma, foto: Nenad Šugić
Dobitnici nagrade “Smiljana Mandukić” do sada su i Nikola Tomašević, Strahinja Lacković, Nevena Jovanović, Sanja Ninković, Milica Pisić, Rikardo Kampuš i Dejan Kolarov. Kao posebnu podršku osetljivim grupama, na predlog žirija nagrade “Smiljane Mandukić” 2016. godine, Predsedništvo UBUS-a dodelilo je specijalnu pohvalu igraču Stojanu Simiću koji kao gluva osoba doprinosi značaju inkluzije i učešća osoba sa invaliditetom u savremenom teatru i društvu.
Misija manifestacije Dani Smiljane Mandukić svih proteklih godina je i uspostavljanje mosta, podrške i razmene između igrača starije generacije, kao i mladih nada savremene umetničke igre - kroz prezentaciju odabranih ostvarenja u oblasti plesne umetnosti u protekloj godini, koje u sebi sadrže inovativnost, duh i nadahnuće koje je obeležavalo i rad same Smilje Mandukić.
Program šestog izdanja te manifestacije biće nastavljen 16. decembra u Magacinu u Kraljevića Marka, gde će Sanja Krsmanović Tasić odigrati “DAIKON - esej u pokretu o igračkom telu” koji je nastao kao rezultat projekta DOPODO, a posvećen je igračima starijeg doba.
Sanja Krsmanović Tasić, DAIKON - esej u pokretu o igračkom telu, foto: Anđela Žugić
Plesna trupa Strune u plesu, koju su osnovale plesačice doba 50+, koje su igrale u plesnoj grupi Dubravke Maletić - učenice i plesačice Smiljane Mandukić, izvešće 17. decembra u Magacinu predstavu “O (od)ustajanju” koju su same koreografisale uz koncept, dramaturgiju i režiju Marka Pejovića.
Kao uvodni deo njihove predstave plesna grupa Modus Vivendi, koja se sastoji od plesačica Smiljane Mandukić, odigraće četiri plesne minijature. Koreografkinje i izvođačice su Svetlana Pavić Manić, Jelena Minić Gallon i Divna Petrović, a sa njima će zaigrati i Božidar Pribićević, koji je u osmoj deceniji života.
U Magacinu će 26. decembra biti odigrana i plesna predstava “Zalutali u lagumima” kao gostovanje novosadske sekcije Međunarodnog saveta za igru CID-UNESCO. Koncept i ideju potpisuje Aleksandra Ketig, a koreografiju Tatjana Dimović, Aleksandra Ketig, Kristina Kljajević, Nina Putnik, Aleksandra Čavić, koje i same čine, sa još šest plesačica, desetočlani ansambl predstave.
Završnica manifestacije biće održana u Bitef teatru, gde će 28. decembra biti izvedene dve značajne predstave mladih stvaralaca.
Najpre će se predstaviti dobitnici nagrade “Ohrabrenje” nedavnog Međunarodnog festivala koreografskih minijatura Anđela Žugić i Predrag Dedić plesnom predstavom “Iz drugog ugla”, a potom će biti odigrana predstava “O iscrpljivanju ili plutanje van sopstvenih granica” u koreografiji i izvođenju Ane Obradović, Anđele Žugić, Isidore Poledica, Miloša Janjića i Simonide Žarković.
Iz drugog ugla, foto: Marko Sladojev
Marko Pejović potpisuje koncept i dramaturgiju predstave “O iscrpljivanju” koja u fokus stavlja upravo proučavanje uslova u kojoj mladi igrači rade, postavljajući pitanje koliko se sami izlažu iscrpljivanju koje nameću uslovi života i rada u kojima se nalaze.
U fokusu šestih Dana Smiljane Mandukić je rad Marka Pejovića, koji je već dugi niz godina posvećen radu sa marginalizovanim i ranjivim grupama, radu sa igračima zrelog doba kao i radu sa mladim igračima sa kojima istražuje važne teme koje se dotiču egzistencije, prepreka sa kojima se susreću i političnosti pokreta i koreografija. Upravo je Pejović otvorio vrata plesne umetnosti Stojanu Simiću, dobitniku Specijalne pohvale nagrade “Smiljana Mandukić” kroz projekat “Okvir tela”.
Razgovor sa Pejovićem, uz rekapilutaciju njegovog rada u oblasti plesne umetnosti, biće održan 28. decembra u Bitef teatru, između predstava “Iz drugog ugla” i “O iscrpljivanju”.
Manifestacija Dani Smiljane Mandukić ostvaruje se uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Srbije kao projekat Udruženja Umetnička utopija.
Partneri na projektu su UBUS, Bitef teatar, Magacin u Kraljevića Marka, Bitef dens kompani, Grupa Hajde Da, Stanica servis za savremeni ples kroz projekat DOPODO, Novosadska sekcija Međunarodnog saveta za igru CID-UNESCO i Hleb teatar.
Festivalski program nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)