Ministarstvo kulture i informisanja Srbije objavilo je 8. juna deo rezultata Konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata iz savremenog stvaralaštva za 2020. godinu, a ostatak je najavilo do kraja tekuće sedmice. Reč je o rezultatima u sedam od 13 oblasti, u kojima je podržano 277 projekata sa ukupno 86,83 miliona dinara, što je znatno smanjenje u odnosu na prethodne godine.
Za sada su objavljeni rezultati konkursa za izdavačku delatnost – kapitalna dela na srpskom jeziku iz oblasti kulture i vredna dela domaće i prevodne književnosti, kao i za periodične publikacije iz oblasti umetnosti i kulture, zatim za kulturnu delatnost osoba sa invaliditetom, književnost - manifestacije i nagrade, filmsku umetnost i ostalo audio-vizuelno stvaralaštvo, kulturnu delatnost Srba u inostranstvu i za prevođenje reprezentativnih dela srpske književnosti.
Prema navodima Ministarstva, planirano je da do kraja tekuće nedelje budu poznati i objavljeni rezultati konkursa za preostalih šest oblasti savremenog stvaralaštva.
Rezultati konkursa objavljeni su, kao i proteklih nekoliko godina, uz kratka obrazloženja odluka komisija kako za podržane, tako i za mnogobrojne projekte koji su odbijeni, a ovoga puta često objašnjenje za izostanak podrške je nedostatak finansijskih sredstava, s obzirom da je budžet Ministarstva kulture i informisanja smanjen za oko 2,7 milijarde dinara prilikom nedavnog rebalansa zbog posledica pandemije korona virusa.
Na konkursu za kapitalna dela na srpskom jeziku iz oblasti kulture i vredna dela domaće i prevodne književnosti podržano je svega 13 projekata, i to najčešće minimalnim iznosom od 300.000 dinara, odnosno ukupnim fondom od 5,6 miliona dinara. Na konkurs su prijavljena 124 projekta, što znači da 111 nije podržano. Komisija za kapitalna dela, koju su činili Goran Maksimović, Oliver Tomić i Miroslav Toholj, ocenila je pozitivno niz projekata, ali su odbijeni uz obrazloženje da ih zbog redukovanog budžeta nije moguće podržati ove godine. O pojedinim projektima komisija nije odlučivala, jer su podnosioci sami odustali, smatrajući da ih je nemoguće realizovati do kraja godine.
Na konkursu za periodične publikacije u umetnosti i kulturi, o kojem je odlučivala ista komisija kao za kapitalna dela, podržana su 34 projekta, i to ukupnim iznosom od 5,1 miliona dinara, pa su svi dobili po 150.000 dinara - koliko je minimalno bilo predviđeno za sufinansiranje. Od ukupno prijavljenih 90, nije podržano 56 projekata. Komisija je i ovom prilikom pozitivno ocenila mnoge projekte, ali su odbijeni zbog, kako je navedeno, drastično smanjenih sredstava (prošle godine podržan je 61 projekat sa 11,9 miliona dinara).
I na konkursu za književne manifestacije i nagrade svih 38 podržanih projekata dobili su po minimalnih 150.000 dinara, što je ukupno 5,7 miliona dinara. Od ukupno prijavljena 134 projekta, nije podržano 96. Kao i u drugim oblastima, komisija (Bratislav Milanović - predsednik, Vojislav Karanović i Aleksandar Milanović) je konstatovala značaj mnogih odbijenih projekata, žaleći što ih ne može podržati zbog ograničenog budžeta (prošle godine, inače, podržano je 76 projekata sa 15,05 miliona dinara).
I budžet izdvojen za projekte u oblasti filmske umetnosti i ostalog audio-vizuelnog stvaralaštva drastično je smanjen sa prošlogodišnjih 75,5 miliona dinara na 49,2 miliona, kojima su podržana 53 projekta (2019. godine 91). Od ukupno 139 prijavljenih, nije podržano 96 projekata - odlukom komisije koju su činili Miroljub Stojanović (predsednik), Milan Konjević i Miloš Škundrić.
Najveći iznosi - po 8 miliona dinara, odobreni su za 14. Kustendorf na Mokroj gori i 48. Fest u Beogradu. Za 26. Festival autorskog filma izdvojeno je 5 miliona, za 27. Festival evropskog filma Palić 4 miliona, za 16. Slobodnu zonu i turneju tog festivala po gradovima Srbije odobreno je 3 miliona, za 33. Filmske susrete u Nišu 2,6 miliona, za 44. Festival filmskog scenarija u Vrnjačkoj banji i za 13. Leskovački internacionalni festival filmske režije po 1,2 milion, za 13. Beldoks jedan milion, za 16. Festival evropskog dokumentarnog filma "Sedam veličanstvenih" 900.000 dinara...
Na konkursu za kulturne delatnosti osoba sa invaliditetom podržana su 23 projekta ukupnim iznosom od 5,83 miliona dinara. Od ukupno 58 prijavljenih, 35 projekata nije podržano odlukom komisije koju su činili: Goran Nedović (predsednik), Svetlana Ivić i Uroš Antić.
Za kulturnu delatnost Srba u inostranstvu izdvojeno je 9 miliona dinara za 73 podržana projekta, dok 139 nije dobilo sredstva. Komisija je odlučivala o 212 prijavljenih projekata, a činili su je Žaneta Đukić-Perišić (predsednica), Sreto Tanasić i Danijela Filipović.
Na konkursu za prevođenje reprezentativnih dela srpske književnosti podržana su 43 projekta ukupnim iznosom od 6,39 miliona dinara. Od ukupno prijavljenih 95 projekata, nisu podržana 52, a komisiju su činili: Miloš Konstantinović (predsednik), Tamara Mitrović i Saša Radojčić.
Ministarstvo je ranije saopštilo da su sredstva za konkurse u oblasti savremenog stvaralaštva, u skladu sa rebalansom budžeta i objektivnom nemogućnošću realizacije određenih projekata, umanjena za oko 25 odsto. Sredstva su umanjena i za druge oblasti, a nagoveštena je mogućnost povećanja iznosa za otkup publikacija za biblioteke za 2020. godinu. Još nije izvesno da li će biti i konkursa za otkup dela u oblasti savremene vizuelne umetnosti.
Komisije su, inače, nastavile prekinuti rad, početkom maja, a do sada su objavljeni i rezultati medijskih konkursa, kao i za kulturno nasleđe, međunarodnu saradnju, digitalizaciju i za program Gradovi u fokusu.
Konkurs za savremeno stvaralaštvo bio je raspisan od 26. decembra 2019. do 1. februara 2020. godine, ali je rad konkursnih komisija bio odložen tokom vanrednog stanja zbog epidemije koronavirusa.
Za razliku od Ministarstva, Gradska uprava Beograda je obustavila jedini godišnji gradski konkurs za kulturu, koji je bio otvoren do 6. marta, uz obrazloženje da je zbog mera povodom epidemije koronavirusa potrebno da se sva pažnja usmeri na zaštitu stanovništva od te zarazne bolesti, pa “nema uslova za realizaciju javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi u 2020. godini”. Beogradske vlasti su potom početkom maja opredelile po 90.000 dinara za 309 umetnika koji su radili honorarno u 17 gradskih ustanova kulture.
Odlukom Vlade Srbije, dodeljena je i bespovratna pomoć u iznosu od po 90.000 dinara samostalnim umetnicima, koji su na spisku reprezentativnih umetničkih udruženja, ali ta sredstva još nisu uplaćena. Tom merom, inače, nisu obuhvaćeni svi aktivni umetnici, s obzirom da se odnosi samo na one koji imaju status samostalnih, a njih je oko 2.350.
(SEEcult.org)