• Search form

26.03.2024 | 13:22

Deset godina O S(a)vesti, ponovo 7. aprila u Bitefu

Deset godina O S(a)vesti, ponovo 7. aprila u Bitefu

Pozorišna i plesna umetnica Sanja Krsmanović Tasić pre tačno deset godina okupila je grupu saradnika u želji da na sceni, kroz predstavu “O s(a)vesti”, ispriča priču o životu i delu novinarke Radislave Dade Vujasinović, njene dugogodišnje drugarice, koja je tragično izgubila život 8. aprila 1994. godine, a njena smrt ostala je do danas nerasvetljena.

Sanji Krsmanović Tasić su se u tom važnom umetničkom putovanju pridružili kompozitorka Aleksandra Đokić, vizuelna umetnica i autorka video radova Anastasija Tasić, kostimograf Boris Čakširan i saradnice u istraživanju Jelena Veljković, Maja Bulatović i Sandra Vujasinović, Dadina sestra. Taj izuzetan tim saradnika doprineo je sa autorkom estetskom, umetničkom i dokumentarističkom oblikovanju te, kako se pokazalo, značajne i dugovečne predstave, koju će publika imati priliku ponovo da vidi 7. aprila u Bitef teatru.

Autorski tim predstave, predvođen Sanjom Krsmanović Tasić, poručuje: “Dok obeležavamo ovaj prelomni jubilej, pozivamo vas da se pridružite u potvrđivanju naše posvećenosti poštovanju i sećanja na Dadu Vujasinović i sećanju na sve one koji su hrabro stali za istinu i pravdu. ‘O s(a)vesti’ stoji kao svedočanstvo Dadinog nasleđa, podsećajući nas na važnost sećanja, otpornost  traganja za pravednijim i saosećajnijim svetom kroz pozorišni izraz. Predstava se retko igra na našim scenama, i ovo je jednistvena prilika da zajedno obeležimo ovaj važan jubilej”.

O s(a)vesti, foto: Maja Ven

U formi “eseja u pokretu”, predstav “O s(a)vesti” govori o Dadi Vujasinović, novinarki lista “Duga” koja je prvih godina ratova 90-ih izveštavala sa ratišta, a zatim otvoreno, jasno i istinito pisala o događajima na političkoj i društvenoj sceni. Život je je izgubila pod nerazjašnjenim okolnostima 8. aprila 1994. Imala je trideset godina.

“Dada Vujasinović je bila moja drugarica iz detinjstva. Pripadale smo istoj, kako nas je ona nazivala, ‘žrtvovanoj generaciji’, kojoj su ratovi 90-ih ostavili duboke ožiljke, nevidljive ili opipljive. Neraščišćeni tragovi tog vremena guše ovo sadašnje. Nerazjašnjena smrt jedne hrabre mlade žene doprinosi opštoj paralizi i beznađu zemlje, koja tek treba da dokaže da li ima snage da se izbori sa duhovima prošlosti. Da dokaže da li ima dovoljno svesti i savesti da se razvije u državu pravde i sigurnosti u kojoj će naša deca želeti da ostanu”, navela je Sanja Krsmanović Tasić, koja potpisuje koncept i režiju, i igra u predstavi “O s(a)vesti”.

Premijerno izvedena 7. aprila 2014. godine u Bitef teatru, predstava "O s(a)vesti" nastala je u koprodukciji tog pozorišta i Udruženja dramskih umetnika Srbije (UDUS), a inicirala je nastanak Hleb teatra, pozorišne trupe koju su osnovali Jugoslav Hadžić i Sanja Krsmanović Tasić, do tada dugogodišnji članovi Dah teatra.

Nakon decenije igranja u pozorištu u kojem je nastala, kao i u drugim prostorima u Beogradu, uključujući Dorćol Platz i Kulturni centar Magacín u Kraljevića Marka, kao i gostovanja na više pozorišnjih festivala u zemlji i inostranstvu, predstava “O s(a)vesti” na važnu godišnjicu ponovo će biti igrana 7. aprila u svojoj matičnoj kući, Bitef teatru.

Sanja Krsmanović Tasić je za predstavu “O s(a)vesti”, igranu i na engleskom i španskoj jeziku na gostovanjima u Norveškoj, Češkoj i Peruu, dobila više nagrada i priznanja. Mnogi pozorišni kritičari su istakli da ta predstava nije samo izuzetno pozorišno delo već i svedočanstvo hrabrosti, istine i sećanja.

O s(a)vesti, foto: Sanja Žugić

U samom srcu predstave leži priča o Dadi Vujasinović, neustrašivoj novinarki iz turbulentne ere 1990-ih, čiji život i prerana smrt i dalje duboko odjekuju u kolektivnoj svesti.

Predstava je nastala u formi “eseja u pokretu”, inovativne pozorišne forme koju Sanja Krsmanović Tasić razvija od 2012. godine, odnosno od predstave “Priče hleba i krvi”, takođe nastale u produkciji UDUS-a. Forma “eseja u pokretu” zahteva interaktivnost sa publikom, koja je zamoljena da bira fusnote, ili redosled scena same predstave, na taj način postajući  aktivni učesnik ili sa-učesnik tog pozorišnog čina.

U programu predstave stoji: “”Esej u pokretu” je novi scenski izraz u kome  se kroz umetničke akcije  pripovedaju istiniti događaji i pojave  uz kritičko promišljanje njihovog nastanka i posledica. Esej se uvek prikazuje kroz prizmu  lične istorije stavljene u kontekst društvenih događaja koje su na nju direktno uticali. Pokret, igra, kretanje su osnovna  forma umetničkog izražavanja autorke , stoga i esej mora biti ispisan  pokretom.”

Na samom kraju predstave autorka će podeliti knjige Dade Vujsinović “Svedočanstva iz obeščaćene zemlje” koja predstavlja zbirku članaka, eseja i dnevničke beleške Dade Vujasinović.

O s(a)vesti, foto: Sanja Žugić

"O s(a)vesti" već punu deceniju dokazuje umetničku istrajnost i životnost ove dirljive priče i nepokolebljivu posvećenost autorke u osvetljavanju važnih društvenih tema i njenu nezustavljivu borbu za istinom.

Autorka, izvlačeći inspiraciju iz lične veze sa Dadom Vujasinović, pruža dirljiv prikaz koji prevazilazi granice tradicionalnog pozorišta. Kroz jedinstvenu kombinaciju pokreta, muzike i multimedijalnih elemenata, predstava nudi duboko doživljeno razumevanje Dadinog nasleđa, društvenog konteksta njenog vremena i nerazjašnjenih pitanja koja prate njenu tragičnu smrt.

“O s(a)vesti” je dobila široko priznanje, ne samo zbog umetničke vrednosti, već i zbog društvene relevantnosti i uticaja. Kritičari su je proglasili značajnim delom savremenog pozorišta, hvaleći njenu sposobnost da provocira misli, izaziva emocije i pokreće razgovore o pravdi, slobodi i trajnoj snazi ljudskog duha.

U predstavi su korišćeni tekstovi Bertolda Brehta, Sandre Vujasinović, Bogdana Tirnanića, Radislava Vujasinovića, Ljubomira Stojadinovića, Seke Vujasinović, Jelene Veljković, Sanje Krsmanović Tasić, kao i delovi “Pisama (1990-1994)” iz knjige “Svedočenja (Iz obešćašćene zemlje)” Dade Vujasinović. Pisma su upućena Dadinoj najboljoj drugarici Aleksandri Sanji Vujanić i sestri Sandri. U predstavi je korišćen i snimak Vukašina Krsmanovića iz 1969. godine, te snimak emisije “Utisak nedelje” iz 1993, snimak RTS-a sa sahrane Josipa Broza Tita, fotografije iz porodičnih albuma porodica Vujasinović i Krsmanović, kao i fotografije Zorana Tatara. U fusnoti Blok  korišćen je refren pesme “Blok brate” grupe FTP. U fusnoti Danas intervjuisani su studenti novinarstva Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Predstava je daleke 2014. godine nastala uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

*Naslovna fotografija: Sonja Žugić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r