Despotović: Smena zbog odbijanja štetne ponude
Rekonstrukcija Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) po svemu sudeći neće biti završena do 20. oktobra - za kada je obećano ponovno otvaranje muzejske zgrade na Ušću, a dok Upravni odbor MSUB i Ministarstvo kulture smatraju da je za to odgovoran direktor Jovan Despotović, čiju su smenu predložili vladi po hitnom postupku, Despotović je prebacio odgovornost na Ministarstvo.
Prema tvrdnji Despotovića, jedini razlog za hitnost postupka smene jeste to što nije podlegao pritiscima da potpiše štetan ugovor na osnovu najjeftinije ponude za izvođenje radova i meša se u rad tenderske komisije.
“Ministru Ivanu Tasovcu vreme ističe, svemu doprinosti i to što je o otvaranju muzeja više puta govorio i sam premijer (Aleksandar Vučić), a ministar je konačno shvatio da neću podleći pritiscima i potpisati ugovor sa firmom samo zbog toga što je dala najjeftiniju ponudu. Vrednost posla je oko 800 miliona dinara, pa kad mi stručnjaci objasne kako je moguće da firma koja je ponudila oko 450 miliona dinara odradi dobro posao, onda ću se javno izviniti ministru. Tenderska komisija se vodi i drugim kriterijumima, na primer, odabirom onoga ko ima najbolje reference i karakteristike za taj posao. Neću sutra da sanjam da li će zbog loše odrađenog posla pasti plafon i nekog posetioca ubiti”, izjavio je Despotović “Blicu”.
Aktiviranje digitalnog sata na MSUB, februar 2015.
Povodom navoda UO MSUB-a da je “svojim nepostupanjem i dužim, nenajavljenim i neobrazloženim periodima odsustva iz Muzeja, doveo u pitanje poslovanje ustanove u svim segmentima rada”, Despotović je naveo da su u MSUB-u bili upoznati sa opravdanim razlozima njegovog odsustva (bolest), a da je situacija eskalirala u poslednja dva meseca, nakon oštrih polemika i razgovora koje je imao sa ministrom Tasovcem.
“Svih pet krugova tenderske procedure insistirano je da bude odabrana firma koja je imala najjeftiniju ponudu, a kako su se oni koji u svakom od tih krugova nisu prošli žalili Republičkoj komisiji za zaštitu ponuđača, sve se ponavljalo. Svaki ciklus traje 30 dana. Dakle vrtelo se ukrug i tako može u beskonačno”, naveo je Despotović, koji smatra da je još u martu mogao da se potpiše ugovor sa izvođačem koji bi završio posao na vreme.
Otvaranje zgrade MSUB-a na Ušću, koja je zatvorena za javnost od 2007. godine, najavljeno je za 20. oktobar.
UO MSUB-a optužio je Despotovića da "nije preduzeo odgovarajuće korake i mere u pravcu dugo očekivane i najavljivane rekonstrukcije Muzeja, niti je o tom postupku i javnoj nabavci za izvođenje radova obaveštavao UO, na šta je bio obavezan, u skladu sa Statutom MSU”, cime je “doveo u pitanje, ne samo završetak rekonstrukcije, već i samo funkcionisanje ustanove”.
Ministarstvo kulture podržalo je inicijativu UO MSUB-a za razrešenje Despotovića i ujedno poručilo da završetak rekonstrukcije tog muzeja, kao i Narodnog muzeja, ostaju njegov najviši prioritet.
Ministarstvo je saopštilo i da insistira da se MSUB maksimalno angažuje kako bi se na najtransparentniji i nejefikasniji način upotrebila sva obezbeđena sredstva iz budžeta Srbije za rekonstrukciju i adaptaciju MSUB-a i “radovi završili u što kraćem roku”.
“Završetak rekonstrukcije MSUB-a i Narodnog muzeja ostaju najviši prioritet Ministarstva kulture i informisanja i neophodan preduslov da se, posle više od jedne decenije, konačno otvori nova stranica u radu institucija kulture od kapitalnog nacionalnog značaja”, navedeno je u saopštenju, u kojem nisu pomenuti eventualni novi rokovi.
Ministarstvo je ujedno istaklo će tu obavezu, koju je preuzelo na sebe, “neizostavno ispuniti uprkos svim odugovlačenjima i opstrukcijama različitih interesnih grupa”.
UO MSUB pokrenuo je inicijativu za razrešenje direktora, navodeći kao razlog “nepravilnosti koje proizvode ozbiljne posledice i značajno remete funkcionisanje” tog muzeja, uključujući i dugoočekivani završetak rekonstrukcije zdanja na Ušću koje je zatvoreno već osam godina.
Prema navodima UO MSUB-a, Despotović je "ugrozio uspešan tok i završetak rekonstrukcije, adaptacije i izgradnje MSUB-a kao najvažnije kapitalne investicije u oblasti kulture u Republici Srbiji".
Rekonstrukcija MSUB-a nastavljena je krajem 2014. godine sanacijom krova, a planirano je da bude završena za deset meseci. Despotović je tada rekao da će MSUB učiniti sve što je u njegovoj moći da se rekonstrukcija konačno adekvatno završi, a javnost će obaveštavati o svim fazama i koracima preduzetim u cilju ponovnog otvaranja.
Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac aktivirao je početkom februara sa Despotovićem digitalni sat na MSUB-u koji, kao i sat na Narodnom muzeju, koji je takođe svečano postavljen, odbrojava vreme do ponovnog otvaranja tih muzeja nakon rekonstrukcije.
Završetak rekonstrukcije zgrade MSUB na Ušću najavljivan je nekoliko puta tokom mandata prethodnih ministara kulture, a kao najveći problem ispostavio se nedostatak finansijskih sredstava, kao i u slučaju Narodnog muzeja.
Istoričar umetnost i nekadašnji kustos MSUB-a Jovan Despotović na čelu je tog muzeja od juna 2014. godine, najpre kao v.d. direktor, a od kraja 2014. godine i kao direktor. UO MSUB-a jednoglasno je predložio Despotovića za direktora, na osnovu konkursa na koji se bio prijavio i prethodni v.d. direktor Vladislav Šćepanović, smenjen u junu odlukom Vlade Srbije.
UO MSUB-a čine: akademik Dušаn Оtаšеvić (prеdsеdnik), akademik Vlаdimir Vеličkоvić, rеdоvna prоfоsоrka Filоzоfskоg fаkultеtа Univеrzitеtа u Bеоgrаdu dr Lidiја Меrеnik, еkоnоmistа Dušаn Zdrаvkоvić i šеf Оdеlјеnjа umеtničkе dоkumеntаciје i kustоs MSUB-a Alеksаndrа Мirčić.
(SEEcult.org)