• Search form

31.08.2021 | 23:51

Digitalna umetnost na nov način

Digitalna umetnost na nov način

Izložba internacionalnih umetnika Tanje Vujinović i Andreasa Vaneršteta (Wannerstedt), deo programa Kaleidoskopa kulture u Novom Sadu, posvećena je novim trendovima u oblasti digitalne umetnosti – NFT i Metaverse, koji su praktično eksplodirali u vreme pandemije korona virusa, postavljajući nove izazove i kustosima, i izlagačkim prostorima, ali i publici.

Izložba "Enter the MetaClub” deo je novosadskog izdanja CGA konferencije (Computer Graphics & Arts), koja godinama unazad okuplja profesionalce u oblasti kompjuterske grafike. Za program CGArts, u okviru četvrtog Kaleidoskopa kulture, bila je zadužena nagrađivana kustoskinja dr Maja Ćirić, koja je već više godina angažovana i u različitim projektima na spoju umetnosti i tehnologije, između ostalog i u okviru programa Art&Science Centra za promociju nauke, a bila je kustoskinja i nedavne izložbe Tanje Vujinović “MetaVrt Sfera4” u Ljubljani.

Prema njenom mišljenju, u polju tehnološkog razvoja prava revolucija tek sledi.

“Sigurno da je za neke ljude zamorno pratiti progres, jer bi da još neko vreme budu samo ljudi, što znači da ne žele da osvestimo transhumanizam koji će rezultovati činjenicom da mu sledi posthumanizam, a u kojem će ljudska logika biti apsolutno podređena robotskoj logici. Međutim, sve što je do sada bilo u domenu tehnološkog razvoja je tek predigra za ono što sledi, jer se revolucija još uvek nije u potpunosti dogodila, još uvek se cela stvar tek zahuktava. Ove godine je u martu i aprilu eksplodirala NFT umetnost, ali i Metaverse, oba povezana sa kriptovalutama i oba imaju zadatak decentralizaciju postojećih institucija. Ekrani isijavaju sjaj sajber-kapitala sve brže i brže, oni kojima je to u interesu prilaze fenomenu sa pozicije tehno-optimizma, a oni koji su više kritički raspoloženi su tehno-pesimisti. Industrija fenomenu prilazi racionalno”, izjavila je Maja Ćirić za SEEcult.org.

MetaGarden Club 2.0, Tanja Vujinović 2021.

Upitana koliko je teško kurirati takvu izložbu i koliko se taj proces razlikuje od “analognog” predstavljanja umetnickih radova, Maja Ćirić ukazuje da su NFT umetnost i Metaverse digitalna umetnost na novi način - prva zato što je povezana sa digitalnim zapisom u kriptovalutama, a druga jer dokumentacija sadržaja iz VRĆat-a i Sansara, na primer, nije običan video, već nešto što se zove “sadržaj generisan u realnom vremenu”.

“Na pojavnom nivou, postavka je ekranizovana, postoji i VR soba za individualno iskustvo u Metaverse, ali publika koja će iskusiti postavku ne mora nužno da bude svesna kompleksnog konceptualnog okvira koji stoji iza tog iskustva. Zato je postavka dobra scenografija za konferenciju koja je prati”, navela je Maja Ćirić.

Prema njenim rečima, svaka postavka iz Metaverse je u ovom trenutku, dok tehnologija još malo ne napreduje - pregovaranje za optimalizaciju tzv. fidžital iskustva, koje je hibrid fizičkog i digitalnog.

MetaGarden Club 2.0, Tanja Vujinović 2021.

Andreas Vanerštet je primer uspešnog NFT umetnika, a njegovi radovi u Novom Sadu upravo su pregovaranje između klasičnih skulptura, tj. njihovih atoma i digitalnih bitova, najavila je Maja Ćirić.

Tanja Vujinović stvara kompleksne svetove u Metaverse, i deo je te zajednice u smislu da svakodnevno živi u oba sveta paralelno, i kao žena, i kao avatar. U Novom Sadu će virtuelni pejzaži namenjeni klabingu u Metaverse biti postavljeni naspram 3D animacija koje klasične skultpure čine vitalnim, najavila je Maja Ćirić.

MetaGarden Club 2.0, Tanja Vujinović 2021.

Umetnička praksa Tanje Vujinović usmerena je na kreiranje virtuelnih svetova kroz alate koji su dobro poznati industriji filma, video igara i stoga u umetničkom ali i produkcionom smislu predstavljaju osnov programskog koncepta celokupne postavke CGArts. Za Novi Sad odabran je njen digitalni rad Club 4 kako bi bila kontekstualizovana istorija prostora Kineske četvrti, u kojoj se postavka i program dešavaju, sa metasvetovima koje umetnici i profesionalna publika svojim radom svakodnevno stvaraju.

U središtu umetničke prakse Tanje Vujinović, novomedijske umetnice specijalizovane za generativnu umetnost i stvaranje smisla i iskustva u VR svetovima (poput VRĆat-a i Sanšar-a) su digitalne skulpture, simulacije, sajber prostor, dens kultura i interakcija čoveka i proto-mašina. Na osnovu naučnih istraživanja, Tanja Vujinović uparuje imaginarne realne stvari i instrumente-organizme, a njeni avatari i proto-mašine su primer evolucije sintetičkog Drugog u doba post-humanizma.

Njen rad MetaGarden Sphere4 sastoji se od virtuelnog kluba i bašte u kojem se organzuju minimalsticki tehno audio-vizuelni setovi ili specijalizovani događaji. Club postoji u dnevnoj i noćnoj verziji i sadrži objekte koje su inspirisani Dysonovom sferom, te biomimetičkim zmijolikim oblicima i biljkama rekonstruisanim iz prošlosti planete Zemlje: Stryćnos Electri, četiri karbonske biljke Psaronis, Calamites, Kordait, Sphenophyllum i Chenocebus Alllodapus, za koji se pretpostavlja da je prvi cvet koji je procvetao na zemlji.

Kao metafore vrtova, noviji projekti Tanje Vujinović predstavljaju vizije vrtova budućnosti za treći milenijum, gde bionički sistemi ne-ljudskih agenata deluju u sinergiji sa svetom prirode, ljudima, i obnovljenim tehnologijama.

Tanja Vujinović je od 1997. godine izlagala u brojnim galerijama i muzejima širom sveta, kao što su Muzej savremene umetnosti u Strasburu, Kunst Palast u Dizeldorfu, MSU u Denveru, Kunsthaus u Meranu, Medienturm u Gracu, Galerija Cornerhouse u Mančesteru, MSU u Istanbulu, Galerija Kapelica u Ljubljani, Muzej Fondacija Vasarely u Aix en Provence, Kunstlerhaus u Beču… Učestvovala je na mnogobrojnim festivalima, a internet radove predstavila je u okviru projekta Ctheory Multimedia NetNoise onlajn Itsnabulskog bijenala. Njena dela uvrštena su u brojne kolekcije umetničkih radova kao što su Sinnlos, Globalscreen, Supermono 1, Diva Postaja, e-flux video rental (EVR), Sonoscop Arćive, Netnoise, CTheory, Borders of net.art i druge.

The Guardian, kolekcija Layers, Andreas Wannerstedt, 2021

Andreas Vanerštet, umetnik i umetnički direktor iz Stokholma, izrađuje jedinstvene 3D skulpture i animacije. Njegove slike su sofisticirane i hirovite, sadrže jednostavne i razigrane geometrijske oblike u uravnoteženim kompozicijama, zajedno sa organskim teksturama iusklađenim paletama boja. Njegove sinhronizovane animacije često su opisivane kao “neobično zadovoljavajuće”, jer ukupan efekat izaziva neobično hipnotišući osećaj koji gledaoca čini opuštenim, pa čak i u stanju meditacije. Iako su njegove animacije nesavršeno zasnovane na ponašanju iz stvarnog sveta, često probijaju granice
tolerancija, trenja i gravitacije, omogućavajući beskrajne pokrete najčistijeg poretka.

Estetika 3D skuptorskih radova Wannerstedta savrseno spaja tradicionalne umetnosti i nove tehnologije sa elementima animacije koje u izložbenom prostoru ostavljaju meditativni utisak na posmatrača, te u sublimaciji sa okruženjem koje stvaraju radovi Tanje Vujinović na egzaktan način oživljavaju temu metasveta u prostoru koji će poslužiti i kao okupljanje svih činioca ekosistema industrije filma, video igara, dizajna i kreativnih tehnologija.

Tokom poslednjih 14 godina, Andreas proizvodi radove za brendove među kojima su Google, Omega, Swarovski, Dropbox, Adidas, Ikea, Spotify, Absolut Vodka, Red Bull, Squarespace i drugi. Njegove animacije su fascinirale milione gledalaca širom sveta i o njegovom radu pisali su brojni magazini poput Vice, Behance Network, Designboom, Stash Magazine, Fubiz, Vimeo Staff-Pick, 9gag, UNILAD, VT, Huffington Post, Busineš Insider…

Deo programa CGA konferencije u Novom Sadu biće posvećen i popularnom softveru za razvoj interaktivnog digitalnog sadržaja Unreal Engine (UE). Kolektiv CGA, predvođen Crater Training Centrom, tokom 2021. godine je sa vodećim školama za animaciju u Evropi učestvovao u velikom projektu besplatnih edukacija u tom softveru. Program Summer of Unreal organizovao je britanski koledž Escape Studios u saradnji sa kompanijom Epic Games, inače tvorcima UE.  

Softveru UE biće posvećen još jedan deo programa - radionica kreiranja digitalnih ljudi, koju će u okviru novosadskog izdanja CGA konferencije organizovati kompanija 3Lateral, inače razvojni centar giganta Epic Games zadužen za razvoj alata MetaHuman Creator.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav