Digitalno sačuvan i Ljubavni slučaj Makavejeva
Digitalno restaurisana verzija čuvenog igranog filma “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT” (1967) Dušana Makavejeva (1932-2019) premijerno je prikazana 25. januara u Jugoslovenskoj kinoteci, u sali koja nosi ime tog legendarnog reditelja, jednog od ključnih autora crnog talasa.
Uoči svečane projekcije, kojoj je prisustvovala i rediteljeva životna saputnica i saradnica Bojana Makavejev, mnogobrojnu publiku podsetili su na njegovo delo reditelj Srdan Golubović i glumac Svetozar Cvetković, najavljujući skoru retrospektivu filmova Makavejeva u Njujorku.
Premijera digitalno restaurisane verzije filma “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT” održana je na dan smrti Makavejeva pre godinu dana, u prisustvu scenografa tog filma Vladimira Lašića, kao i članova porodice i prijatelja onih koji su doprineli da to remek delo ugleda svetlost dana davne 1967. godine - koscenariste Branka Vučićevića, glumaca Slobodana Aligrudića, Miodraga Andrića i Ružice Sokić. Eva Ras, koja je igrala glavnu žensku ulogu, nije prisustvovala projekciji.
To je 14. film koji je digitalno restaurisan u okviru projekta Vip Kinoteka, podsetio je direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić. “To su filmovi uz koje smo odrastali. Momenat u kojem po prvi put vidite boju očiju Pavla Vuisića ili neki sličan detalj ostavlja duboki emotivni utisak. Svi u Vipu smo jako vezani za ovaj projekat”, nadovezala se predstavnica kompanije Vip mobile Jovana Milićević.
Svetozar Cvetković istakao je da je imao sreću da tu boju vidi uživo, kao što je imao i sreću da mnogo radi sa Makom, ali i da je za mlađe generacije jako značajno da vide takva dela i da “shvate da je jedan duboki koren prave filmske umetnosti postojao u ovoj zemlji još 60-ih godina”.
“Ova zemlja tada to nije umela da ceni. Mi se često dičimo nečijim uspesima u kojima kao društvo nismo učestvovali. To što je Mak napravio plod je njegovog i Bojaninog zajedničkog truda, njegove genijalnosti, a Bojanine racionalnosti”, rekao je Cvetković.
Najavljujući da će idućeg meseca u Njujorku biti održana retrospektiva Makavejeva, Cvetković je dodao da bi bilo fer da se i ovde mlade generacije filmskih autora upoznaju sa njegovim delom.
Srdan Golubović ocenio je da je uticaj Makavejeva i reditelja crnog talasa na ljude koji se bave filmom ogroman i u poslednjih desetak godina sve prisutniji, ali da nema više takve hrbarosti.
“Međutim, mi živimo u drugom vremenu. Mislim da osećanju hrabrosti i slobode koje je Makavejev imao danas niko sa ovih prostora nije uspeo da se približi”, rekao je on.
Golubović je istakao i značaj Vip Kinoteke kao “kapitalnog projekta za kulturu”, jer će neki novi mladi ljudi moći zaista da vide te filmove onako kako treba. “Drago mi je što je baš ‘Ljubavni slučaj’ prvi Makov film koji je digitalno restaurisan. Po mom osećanju to je njegov najnaivniji i najneviniji film”, rekao je on, te citirao Rašu Popova da je svet koji je Makavejev napravio u tom filmu “raj malih ljudi”, a da su likovi koje tumače Slobodan Aligrudić i Eva Ras “neki savremeni Adam i Eva”.
U razgovoru, koji je vodio Pantelić, pomenuto je i da su u opusu Makavejeva stalno prisutni igra erosa i tanatosa, seksualnost i otkrivanje sopstvenih strasti, ali i svet kontrasta, ideološke subverzije… Istaknuto je i da je Makavejev imao dečačku potrebu da se igra, što je tražio i od svojih saradnika, želeći da se na svakom snimanju desi nešto nepredviđeno i duhovito. Njegovi filmovi, kako je naglašeno, pomerali su granice i kao društveno-političke provokacije, i u smislu istraživanja naracije i filmskog jezika.
Posetioci Jugoslovenske kinoteke imaće priliku 14. februara besplatno da pogledaju u dva termina (18 i 20.30) digitalno restaurisanu verziju filma “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT”, koji je snimljen u produkciji Avala filma, a predstavlja indirektnu kritiku tadašnjeg društva, koje samo naizgled izgleda zdravo.
Zainteresovani za besplatnu projekciju moći će da preuzmu ulaznice na blagajni Kinoteke u Uzun Mirkovoj 1. Broj mesta je ograničen, a jedna osoba može da preuzme maksimalno dve ulaznice.
Jugoslovenska kinoteka dobila je Salu “Makavejev” u februaru 2019. godine, neposredno nakon smrti tog velikog srpskog i evropskog autora u 87. godini u Beogradu.
Proglašenje Sale Makavejev, februar 2019.
Hvaljenom, ali i zabranjivanom filmskom reditelju, autoru filmova kao što su “Čovek nije tica” (1965), “Nevinost bez zaštite” (1968), “WR: Misterije organizma” (1971) i “Slatki film” (Sweet Movie, 1974), prethodno je i 47. Fest odao počast posthumnom dodelom nagrade “Beogradski pobednik” za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti.
Jugoslovenska kinoteka prikazala je retrospektivu njegovih filmova, za koje je 2012. godine dobio i njeno najviše priznanje – Zlatni pečat.
Poštu su mu odali i 22. Motovun film festival, kao i 25. Festival autorskog filma u Beogradu.
Otvaranje 22. Motovuna u cast Makavejeva, 2019. Foto: MFF
Makavejev je prve filmove snimio u Kino klubu Beograd 50-ih godina. Prve profesionalne filmove snimio je u produkciji Zagreb filma. Nakon što je 1973. godine zbog političkih reakcija na “Misterije organizma” emigrirao iz zemlje, snimao je uglavnom u međunarodnim koprodukcijama (Sweet Movie, Coca-Cola Kid).
Za svoja izvanredna dostignuća dobio je veliki broj domaćih i međunarodnih priznanja, među kojima su: Oktobarska nagrada grada Beograda, Srebrni medved u Berlinu, Srebrna arena u Puli, “Luis Bunjuel” u Kanu, Srebrni Hugo u Čikagu, Zlatno doba Belgijske kraljevske kinoteke...
(SEEcult.org)