• Search form

19.04.2020 | 13:22

Dnevnik Diane Budisavljević na RTS-u i HRT-u

Dnevnik Diane Budisavljević na RTS-u i HRT-u

Nagrađivani igrano-dokumentarni film “Dnevnik Diane Budisavljević” rediteljke Dane Budisavljević – potresna priča o nesvakidašnjem herojskom činu Zagrepčanke austrijskog porekla koja je za vreme ustaškog režima u Hrvatskoj spasila više od 10.000 srpske dece iz koncetracionih logora, biće prikazan 22. aprila gotovo istovremeno na Radio-televiziji Srbije (RTS) i Hrvatskoj radio-televiziji (HRT), povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu.

Na dan kada se obeležava sećanje na proboj poslednje grupe zatvorenika logora Jasenovac, koji je ujedno i dan sećanja na sve žrtve i preživele zatvorenike tog ustaškog logora, “Dnevnik Diane Budisavljević” imaće TV premijeru u 21 sat na Prvom programu RTS-a, a nešto ranije, u 20:05 časova, biće prikazan premijerno i na Prvom programu HRT-a, najavili su producenti iz Hulahopa (Hrvatska) i kuće This and that production (Srbija).

Nakon premijere na 66. Pulskom filmskom festivalu, na kojem je i trijumfovao 2019. godine, “Dnevnik Diane Budisavljevć” imao je veliki uspeh na festivalima i u bioskopima širom regiona, uključujući 15. Slobodnu zonu u Beogradu, na kojoj je imao trostruku srpsku premijernu projekciju, u prisustvu nekih od glavnih protagonista – nekadašnje dece, a sada vremešnih svedoka tragičnih događaja.

Živko, Milorad, Zorka i Nada su se u filmu Dane Budisavljević gotovo 80 godina kasnije vratili u logore svog detinjstva, a tek tada su i saznali da život duguju nepokolebljivoj snazi jedne žene.

Nada Vlaisavljević, foto: Bojan Kovačević / SEEcult

“U ime sve dece koje je spasila iz ustaških logora i ispričala istinitu priču osuđenu na zaborav”, Nada Vlaisavljević zahvalila je posthumno Diani Budisavljević, čija je priča zasnovana na njenim dnevničkim beleškama, a dopunjena je igranim, ali i arhivskim materijalom iz vremena NDH, koji je ustupila Jugoslovenska kinoteka.

Priča o Diani Budisavljević pokazuje da je dobro moguće i u najgorim vremenima i da je neophodno suočiti se sa zlom ne samo iz prošlosti, već ga treba prepoznati na vreme i u aktuelnoj stvarnosti.

“Ja vas molim da ono što ste danas pogledali, proširite dalje, jer je ovo živa istina”, izjavio je Milorad Jandrić, dok je Živko Zelenbrz istakao da je Dana Budisavljević napravila maestralno delo, jer je uspela da nikoga ne optuži, već pozvala sve da se zajedno bore da se takvo zlo više nikada nikome ne ponovi.

Dana Budisavljević stigla je u Beograd ovenčana i nagradom za najbolji debitantski film na festivalu u Kotbusu, a beogradskoj publici zahvalila je u ime cele ekipe na brojnosti, aplauzu i reakciji. “Retka je prilika da ste čuli svedoke kako govore, jer je njima najteže da o tome govore. Oni su svedoci koliko je Diana učinila, a i vi sada vidite koliko su to različiti životi koje su vodili i kako svako ima svoju priču. Oni su svedoci da je život pobedio smrt i da je dobro pobedilo zlo”, poručila je Dana Budisavljević.

Milorad Jandrić i Živko Zelenbrz (iza) i Dana Budisavljević na 15. Slobodnoj zoni, foto: Bojan Kovačević / SEEcult

Podvig Diane Budisavljević bio je decenijama potiskivan, a zabeležen je u dnevniku koji je nakon njene smrti 1978. godine pronašla njena unuka Silvija Szabo. Diana Budisavljević vodila je i detaljnu kartoteku dečjih sudbina, koju joj je komunistička vlast nakon rata nepovratno oduzela 1945. godine, kada su i njeno germansko i građansko poreklo postali nepoželjni. Zahvaljujući Dianinom dnevniku, koji je nakon njene smrti pronašla unuka, rasvetljena je herojska uloga žene uverene da njen život nije vredniji od života nedužno progonjenih.

U naslovnoj ulozi je Alma Prica, a ostale uloge poverene su Igoru Samoboru, Mirjani Karanović, Tihomiru Staniću, koji je i sam planirao svojevremeno da snimi film o Diani Budisavljević, te Krešimiru Mikiću i drugima.

Koscenaristkinja filma je Jelena Paljan, direktor fotografije Jasenko Rasol, scenografi Dušan Milavec i Ivo Hušnjak, kostimografkinja Martina Franić, a majstorica maske Dušica Vuksanović. Autori muzike su braća Alen i Nenad Sinkauz, a korišćena je i muzika Arsenija Jovanovića.

Dnevnik Diane Budisavljević” snimljen je u produkciji Hulahopa, u saradnji sa partnerima iz Slovenije i Srbije (This and That Productions), uz podršku Hrvatskog audiovizuelnog centra, Slovenačkog filmskog centra, Filmskog centra Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje Srbije, fonda Eurimages Saveta Evrope, te potprograma Media programa Kreativna Evropa.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r