Filmsko-muzički program Eastern Front, jedinstvena koncepcija u beogradskom klupskom životu koja je ponudila proteklih pet meseci u klubu Idiott nesvakidašnju priliku za upoznavanje kultnih, ali i zabranjivanih i marginalizovanih, a uticajnih heroja sa kraja 70-ih i početka 80-ih godina, ulazi u završnicu sezone, a do kraja marta predstaviće još jedan izbor umetnika koji su bilo kroz muziku, film, slikarstvo ili pisanu reč, podizali nivo svesti savremenika.
S obzirom na dolazak toplijih dana, Eastern Front će biti nastavljen od jeseni, a do kraja “baba marte” odaće počast jednom od najvećih heroja afro-američke populacije Richardu Pryoru i njegovom alter egu na Jamajci Peteru Toshu, a predstaviće i pionira apstraktnog vizuelnog filma Paula Sharitsa (1943-1993), američkog boema i mistika Harrya Smitha (1923-1991), nesvakidašnji performans oca video arta Nam June Paika i avangardnog kompozitora Johna Cagea...
Ljubitelji legendarnih Pink Floyd imaće priliku da pogledaju njihove video snimke između 1966. i 1968. godine, a između ostalog, biće prikazan i koncert Jimija Hendrixa u Montereju, film “The Legend of Leigh Bowery” o monsteru sa žurki, kao i “Artaud - The Fiction Film” o Antoninu Artaudu (1896-1948), ocu svih vagabundi, francuskom pesniku i geniju ne baš čiste svesti.
Publika Eastern Fronta tako 22. marta ima priliku da pogleda “The Richard Pryor Show”, kontroverzni komični serijal koji nije bio dugog veka, zapamćen je mnogo duže od mnogih konkurenata iz druge polovine 70-ih, a emitovan je na NBC-ju paralelno sa popularnim TV šou programima na ABC-iju.
Pryorev program bio je mešavina satire, društvenog komentara, kocneptualne komedije, improvizacije, povremeno sa dramskim momentima... Zgrozio je mnoge, koji su se pitali kako je jednoj od najkontroverznijih emisija moglo uopšte da bude dozvoljeno da bude emitovana usred “porodičnih sati” utorkom.
Osim omaža Pryoru, Eastern Front će podseća 22. marta i na Petera Tosha, snimkom njegovog koncerta uživo.
Filmski program Eastern Fronta predstavlja 23. marta pionira apstraktnog vizuelnog filma Paula Sharitsa (1943-1993) i njegove “Mandala Films”, zu dokumentarac “Brakhage” o hipi filmadžiji kome je zahvalna cela generacija 60-ih i 70-ih.
Sharits je sredinom 60-ih razvio apstraktni film kao radikalnu opoziciju pikturalnoj tradiciji. Njegovi radovi bili su odraz same prirode filma i njegovih elemenata - filmskog stripa, pojedinačnih frejmova, toka filma kroz projektor... Sharits je potencirao diskontinuitet sekvenci, ukazujući skrivene moći montaže.
Osim po eksperimentalnom i avangardnom filmskom pristupu, koji se razvio u pokret strukturalnog filma, Sharits je 70-ih bio i jedan od predvodnika u savremenoj umetnosti koji su se bavili instalacijama kao umetničkom formom, a jedan od stalnih tema njegovih radova bilo je nasilje.
Ljubitelji legendarnih Pink Floyd imaće priliku da pogledaju njihove video snimke između 1966. i 1968. godine, a između ostalog, biće prikazan i koncert Hendrixa u Montereju.
Eastern Front prikazuje 24. marta video snimke legendarnih Pink Floyd od 1966. do 1968. godine, uz čuveni nastup Hendrixa u Montereju, dok će 25. mart biti posvećen Stephenu Dwoskinu, odnosno njegovim filmovima “Dirty” o dve devojke sa flašom u krevetu i potresnom “Dyn Amo”, koji postavlja pitanje ženskog ropstva, žene kao seksualnog objekta i gubitka identiteta u sado-mazohističkoj igri.
Rođen u Bruklinu, Dwoskin je studirao na Njujorškom univerzitetu i Parsons školi za dizajn, družio se u Grinvič Vilidžu sa umetnicima kao što su Andy Warhol, Allen Ginsberg i Robert Frank, otkrio je eksperimentalni film sa Mayom Deren i posebno se zainteresovao za transagresiv andergraund žanr o kojem je kasnije napisao i knjigu “Film is...”. Radio je kao fotograf i dizajner, producirajući istovremeno svoje filmove, a sredinom 60-ih preselio se u Britaniju i postao jedna od vodećih ličnosti nezavisnog filmskog pokreta. Tokom 70-ih je režirao i igrane filmove kojima je postao poznat i van eksperimentalnog pokreta.
Budući da Eastern Front pauzira petkom i subotom, program se nastavlja 28. marta posvetom Antoninu Artaudu (1896-1948), ocu svih vagabundi i inspiracija u svim svemirima, francuskom pesniku, autoru, glumcu, reditelju, koji nije bio baš sasvim pri sebi.
“The Fiction Film” (My Life and Times With Antonin Artaud), u režiji Gerarda Mordillata, predstavlja dve poslednje godine Artaudovog života, a zasnovan je na dnevničkim beleškama pesnika Jacquesa Prevela, koji je bio sa njim po izlasku iz ludnice 1946. Film prikazuje, osim njihovog jedinstvenog prijateljstva, i kreativne poprive i lične borbe Artausa, a poznat je i po živom opisu pariskog posleratnog boemskog života.
Iste večeri biće prikazan i “The Legend of Leigh Bowery”, dokumentarac o monsteru sa žurki, u režiji Charlesa Atlasa, koji predstavlja život modnog dizajnera i queer ikone 80-ih
Bowery je uticao na generacije umetnika i dizajnera sa obe strane Atlantika, a bio je i muza i model renomiranog britanskog slikara Luciana Freuda. U filmu se pojavljuju i Boy George, Damian Hirst, Bella Freud, Michael Clark, Rifat Ozbek i mnogi drugi.
Poslednja nedelja prve sezone Eastern Fronta počinje 29. marta filmovima posvećenim još jednom nesvakidašnjem junaku - američkom arhivisti, etnomuzikologu, kolekcionaru, autoru eksperimentalnog filma, boemu i mistiku Harryu Smithu (1923-1991).
Eastern Front biće retka prilika da se vide psihodelični filmovi “Oz”, “Heven and Earth” i “Late Superimpositions” tog maga i alhemičara,
Posebna poslastica za kraj meseca biće 30. marta “The Sound - Cage/Tudor/Kirk” i posveta Nam June Paika kompozitoru Johnu Cageu, koga je snimio kako izvodi na Harvard skveru u Bostonu svoj čuveni tihi rad “4:33”.
Završnica Eastern Fronta, 31. marta, biće u znaku Rolling Stonesa - biće prikazani “Sympathy for the Devil” i “Rolling Stones: Ed Sullivan Show 1964/6”.
Muzički program Eastern Fronta ponedeljkom (Subversive Beat For New Generation), koji osmišljava Gi Jah selektor, obuhvata izbor electro-psyche, roots, dark dub, post-punk i early-industriala. Jocha selector pušta utorkom dub reggae, punk, new wave, industrial, a sredom gostuju Nadplesni VJ&DJ duo “Zlo i naopako” (NY punk, glam punk, electro punk, art punk).
Četvrtkom je DJ Trile (Patty Smith, Suicide, The Clash, Jane County, Singers and Players, Pere Ubu...), a nedelja je u znaku “Call M for Music” (art-rock, garage, death-rock, gotik i industrial).
Eastern Front je započet 20. oktobra prošle godine u Idiottu, kao “zvučna i vizuelna memorabilija” na kasne 70-te i rane 80-te godine, koja predstavlja primalni krik dadaista, revolucionarni duh situacionista, ironiju fluksa, povratak u psihodelične sedamdesete, pank revoluciju i novi talas.
Prema Manifestu Eastern Fronta, to je “zona koja je oslobođena”, “u kojoj se nalazimo i gde je negacija jednaka afirmaciji”, gde je “sve sto smo izgradili pocepano da bi smo počeli iz početka”, gde je “došlo do kolizije zvuka i imidža” i “gde vas neće tražiti mame i tate”.
Program Eastern Fronta nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i na blogu www.seecult.org/blogs/easternfront
(SEEcult.org)