Dobitnici Kiklopa
Arsen Dedić, Mirko Kovač, Julijana Matanović i Mirjana Krizmanić, među dobitnicima su ovogodišnjih književnih nagrada Kiklop, dodeljenih 11. decembra na 15. Sajmu knjiga u Puli.
Arsen Dedić, Mirko Kovač, Julijana Matanović i Mirjana Krizmanić, među dobitnicima su ovogodišnjih književnih nagrada Kiklop, dodeljenih 11. decembra na 15. Sajmu knjiga u Puli.
Novoustanovljenu nagradu za životno delo dobio je profesor Aleksandar Flaker, kako je još ranije saopšteno, a ove godine nije dodeljena nagrada za hit godine, nakon prošlogodišnjih kontroverzi u vezi sa Nives Celzijus i njenom knjigom “Gola istina”. Ukinute su i kategorije naučno-popularne knjige i oblikovanje knjige godine, a uvedene, osim Kiklopa za životno delo, i kategorije za leksikografsko delo i naučnu knjigu, dok je nagrada za dečju knjigu godine podeljena na slikovnicu i knjigu za decu i omladinu.
Nagrade su dodeljene u 13 kategorija, na osnovu glasanja stručnog 290-članog tela, dok je nagradu za životno delo Udruga Sa(n)jam knjige u Istri, koja je organizator pulskog sajma, dodelila na predlog Upravnog odbora.
Nagrade su uručili dobitnicima domaći i strani autori, gosti 15. sajma Sa(n)jam knjige u Istri.
Za urednika godine proglašen je Neven Antičević iz kuće Algoritam, koja je trijumfovala i u kategoriji debitantske knjige godine, zahvaljujući delu “Noć mrtvih živaca” Franje Janeša.
Proznim delom godine proglašena je “Knjiga od žena, muškaraca, gradova i rastanaka” (Mozaik knjiga) Julijane Matanović, dok je Kiklopa za pesničku zbirku dobio slavni hrvatski kantautor i pevač Arsen Dedić za “Zidne novine”, u izdanju Profila.
Profil je i izdavač “Tkanja života” Mirjane Krizmanić, koja je nagrađena za publicistiku.
Za biblioteku godine proglašena je “Na tragu klasika” urednice Irene Lukšić (Disput i Hrvatsko filološko društvo - Zagreb).
Kiklopa za knjigu eseja dobio je Mirko Kovač za delo “Elita gora od rulje”, u izdanju Frakture.
Slikovnicom godine proglašena je “Djevojčica i div” (Mozaik) Neli Kodrič Filipić i Tomislava Torjanca, dok su “Hrvatske bajke” (Leykam international) Sanje Lovrenčić proglašene najboljom knjigom za decu i mlade.
Najboljom knjigom stranog autora proglašen je “Muzej nevinosti” turskog nobelovca Orhana Pamuka, u izdanju kuće Vuković & Runjić, koja je objavila i knjigu “Kad padne mrak” Harukija Murakamija, za koju je Maja Šoljan nagrađena za najbolji prevod.
Kiklopa za naučnu knjigu dobio je Viktor Žmegač za “Majstori europske glazbe” (Matica hrvatska), dok je najboljim leksikografskim delom proglašeno izdanje “Život riječi: etimologija i uporaba” Tomislava Ladana i Augusta Kovačevića (Novela media).
Autor statue Kiklopa je akademski vajar Josip Diminić, a prema navodima organizatora, Kiklop je ove recesijske godine manji i lakši (visok 17 centimetara i težak jedan kilogram).
UO nagrade Kiklop čine: Bruno Kragić (Leksikografski zavod Miroslav Krleža, predsednik), Seid Serdarević (Fraktura), Miroslava Vučić (Školska knjiga), Zoran Simić (V.B.Z.), Mišo Nejašmić (Jesenski i Turk), Kruno Lokotar (Algoritam) i Olivera Pleić (u ime Sajma).
Novoustanovljenog Kiklopa za životno delo UO je dodelio Flakeru zbog izuzetnog doprinosa hrvatskoj rusistici, teoriji i istoriji književnosti, kao i književnoj komparatistici i književnoj kroatistici, posebno na području proučavanja književne i opšte umetničke avangarde, kao i zbog širine njegovog rada. Flaker je, kako je istaknuto u obrazloženju, uz mnogobrojne autorske eseje, studije i knjige, priredio više antologija, izbora i zbornika i bio urednik “Pojmovnika ruske avangarde”, a novije vreme privlači pažnju i memoarskom prozom.
Pulski festival knjiga i autora biće završen 13. decembra, nakon sedamdesetak programa, organizovanih uprkos ekonomskoj krizi, zbog koje ove godine nema katalog, već programsku knjižnicu. Kako je u njoj navela direktorka Magdalena Vodopija, bilo je sasvim izvesno i da 15. jubilarnog Sajma uopšte ne bude, pa je “to što ga ipak ima važnije od svih kataloga ovoga sveta”.
Među atrakcijama poslednjih dana bio je i popularni splitski tandem Boris Dežulović i Predrag Lucić, koji su predstavili alternativnu savremenu hrvatsku istoriju, odosno britku satiru na račun Istrana “Melodije Pule i Brijuna”, ali su se osvrnuli u poznatom maniru i na predsedničke izbore, kao i na političku i društvenu situaciju u susednim zemljama.
Jedna od zvezda pulskog sajma bio je i kultni srpski filmski reditelj Slobodan Šijan, autor legendarnih “Ko to tamo peva” i “Maratonci trče počasni krug”, koji je nakon 30 godina objavio “Filmski letak: 1976-1979. (i komentari)”, zbirku originalna 43 letka sa pogledima na jugoslovenski i strani film.
Sajt pulskog Sajma knjiga je www.sanjamknjige.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)