• Search form

24.09.2014 | 22:19

Draga umetnosti

Draga umetnosti

Galerija Nova u Zagrebu predstavlja od 25. septembra izložbu “Draga Umetnosti” internacionalne grupe umetnika koja je usmerena na međupovezanost umetnosti i politike i opterećena prirodom “nedelotvornosti” umetnosti.

Prema koncepciji kustoskog kolektiva WHW, izložba pokušava da postavi nužna pitanja: Zašto nam je umetnost još potrebna, i šta danas očekujemo od nje? Šta ona obećava i šta mi zauzvrat obećavamo njoj? I šta se događa kad se to obećanje ne ispuni, kada se izneveri, ili naprosto iscrpi?

Na izložbi učestvuju: kolektiv Chto delat? iz Rusije, Siniša Ilić iz Srbije, Sanja Iveković iz Hrvatske, Janez Janša, Janez Janša i Janez Janša iz Slovenije, Marina Napruškina iz Belorusije, koja živi u Berlinu, te hrvatski umetnik Mladen Stilinović, čijim je pismom “Draga umjetnosti” iz 1999. godine izložba i nazvana.

Stilinović je napisao umetnosti “jedno ljubezno pismo” kako bi je “udobrovoljio i potaknuo” da ga katkad poseti.

Uvek svestan vlastitog saučesništva i uključenosti, Stilinović u svom obraćanju umetnosti iznosi niz zabrinutih, poetskih, enigmatičnih i skromnih napomena o položaju umetnosti u savremenom svetu, o njenoj recepciji i distribuciji. U pismu umetnosti Stilinović propituje i vrednost umetnosti, koja se prečesto prevodi isključivo u novčanu vrednost, ili, kako piše: “Brza manipulacija, brzi novac, brzi zaborav”.

Izložba “Draga umetnosti” pristupa pitanju autonomije umetnika i nužnosti umetnosti radovima koji usložnjavaju odnos između angažovanosti, autoreferencijalnosti i estetike. Razmatrajući niz protivurečnih, heterogenih metoda koje afirmišu izdržljivost, izdržavaju neodlučnost i suočavaju se s pogrešnim razumevanjem, predstavljeni radovi proučavaju kako zbunjenost, žaljenje, odnos prema vlasništvu, uspostavljanje i rušenje vrednosti, podrška i solidarnost, utiču na savremenu umetničku praksu i na definisanje nečije prakse u odnosu na rasprave o prekonfiguraciji područja umetnosti i njenog odnosa prema političkom.

Izložba će biti otvorena predavanjem Marine Napruškine, koja od 2007. godine vodi Ured za anti-propagandu koji organizuje političke akcije, a izdaje i svoje novine.

“Nedavno sam primila SMS poruku od novinara koga poznajem. Uputio je hitan apel Uredu za anti-propagandu. Može li ured ikako smeniti (ruskog predsednika Vladimira) Putina jer se ama baš ništa ne može napraviti dok je on na vlasti. Je li u pitanju šala? Ne, nije, to je pre poziv na delovanje, poziv da se učini nešto izvan ustaljenih obrazaca delovanja. Posmatramo te političke izdaje, jednu za drugom, gledamo kako ljudi umiru i bespomoćni smo pred tim. U Belorusiji su me učili da umetnost mora biti lepa, a u Nemačkoj – da mora biti politička. Ovu prvu, lepu, možemo obesiti iznad kauča, ovu drugu, političnu, na zidove 'bele kocke'. No menja li ona tako, na bilo koji način, svet? A to je zadatak umetnosti, zadatak sa kojim se umetnost mora suočiti”, navela je Marina Napruškina (1981), čiji je rad fokusiran na strukture moći u nacionalnim državama. U radu se često koristi nefikcionalnim materijalima poput propagandnih, koje izdaju ustanove vladajućih struktura u Belorusiji. Aktivna je u nekoliko građanskih inicijativa, među kojima je i berlinska Neue Nachbarschaft, inicijativa posvećena radu sa izbeglicama.

Povodom otvaranja izložbe najavljeno je i predavanje “Name ReadymadeJaneza Janše, Janeza Janše i Janeza Janše, trojice umetnika koji su promenili 2007. godine svoja imena u ime bivšeg slovenačkog premijera Janeza Janše, čime su zapravo usvojili poziciju koja je kritična prema državi i prema slovenačkoj vladi u kojoj je, kako se donedavno činilo, sva mesta zauzela jedna jedina osoba – Janez Janša.

“Multipliciranjem imena Janeza Janše funkcija premijera zauzela je tim specifičnim umetničkim činom mesto slično onome koje zauzimaju konzerve Campbellove super u delima Endija Vorhola”, navela je Zdenka Badovinac za projekat “Name Readymade” (2008).

Trojica umetnika su se, osim preuzimanja Janšinog imena, učlanila i u Slovensku demokratsku stranku (SDS), čiji je Janša bio lider. Svaki put kada bi im bilo postavljeno pitanje zašto su to učinili, odgovor je bio “iz ličnih razloga”.

Name Readymade” je putovanje različitim etapama i aspektima tog čina i njegovim posledicama, uključujući posljedice u javnoj sferi, u odnosima i one intimne. U pitanju je i promišljanje o tome kako se u zapadnim društvima shvatanje ličnog imena poistovjećuje ili razlikuje od pitanja ličnog identiteta.

Janez Janša je konceptualni umetnik, performer i producent, autor brojnih videa, performansa, instalacija i radova u novim medijima, predstavljenih na izložbama, festivalima i u okviru predavanja širom sveta. Režirao je film “My Name Is Janez Janša”, suosnivač je i direktor Instituta za savremenu umetnost Aksioma u Ljubljani i umetnički direktor Aksioma - Project Space.

Janez Janša je umetnik, pisac, performer i redatelj interdisciplinarnih performansa i konceptualnih i vizuelnih umetničkih dela. Njegov rad sadrži jaku kritičku i političku dimenziju i fokusiran je na odnose umetnosti i socijalnog i političkog konteksta. Objavio je knjigu “Jan Fabre - La Discipline du chaos, le chaos de la discipline” (Armand Colin, Paris 1994), te bio glavni urednik časopisa za izvođačke umetnosti “Maska” od 1999. do 2006. Direktor je ljubljanske Maske, instituta koji se bavi izdavaštvom, produkcijom i edukacijom.

Janez Janša je vizuelni umetnik čiji se rad smešta na razmeđe tradicionalnih vizuelnih umetničkih praksi, konceptualne umetnosti i novih medija. Predstavljao je Sloveniju na 50. Bijenalu u Veneciji 2003. godine, a radovi su mu bili izloženi i na bijenalima u Sao Paolu, Pragu i Limeriku, te na brojnim drugim izložbama.

Izložba “Draga Umetnosti” u Galeriji Nova biće otvorena do 15. novembra.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i