Duplo izdanje Martovskog festivala
Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival biće održan od 22. do 28. marta u Domu omladine Beograda kao duplo – 67. i 68. izdanje, jer je prošlog proleća odložen zbog vanrednog stanja usled izbijanja pandemije korona virusa, a publika će imati priliku sada da vidi gotovo sto filmova u takmičarskom programu.
Uz kompletnu prošlogodišnju takmičarsku selekciju sa 54 filma, te 42 filma odabrana na novom konkursu, publika će imati priliku da vidi i revijalni deo programa. Nagrade će biti dodeljene posebno za 67. i za 68. izdanje Martovskog festivala, a žirijem će predsedavati reditelj Želimir Žilnik, najavili su 5. marta na konferenciji za novinare pomoćnik gradonačelnika Beograda i predsednik festivalskog Odbora Andreja Mladenović, gradski sekretar za kulturu Ivan Karl i umetnički direktor Festivala Dejan Dabić.
Na svečanom otvaranju biće prikazani žurnali “Filmskih novosti” o važnim trenucima iz istorije Martovskog festivala, animirani film “Kad oružje govori” Borislava Šajtinca, čija je svetska premijera bila planirana za otvaranje 67. festivalskog izdanja, kratki igrani “Nimic” slavnog grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa, koji govori o susretu čeliste sa nepoznatom ženom u metrou, koji će imati neočekivane i dalekosežne posledice po njegov život, te prvi iz međunarodnog takmičarskog programa - kratki igrani crnogorski film “Duga” Aleksandra Vujovića, koji će biti i gost ukoliko to dopuste okolnosti pandemije.
Jorgos Lantimos - Nimic
U okviru ceremonije otvaranja biće uručena nagrada Martovskog festivala za životno delo, a ime dobitnika biće objavljeno naknadno.
Dejan Dabić, koji je bio umetnički direktor i za 67. izdanje, izjavio je da je ove godine prijavljen nešto manji broj radova, naročito u kategoriji kratkog igranog filma, ali da “kovid nije ugrozio kvalitet filmova”.
Što se tiče tematike, epidemija korone se među selektovanim filmovima pojavljuje samo u jednom eksperimentalnom ostvarenju. Autori su se, kako je naveo Dabić, bavili magijom, egzistencijom, istorijskim pričama, ratovima u Jugoslaviji, aktuelnim temama nasilja i zlostavljanja...
U selekcionoj komisiji radili su, kao i prošle godine, Milan Nikodijević, Vladimir Šojat, Nikola Majdak mlađi i Dragana Latinović.
Predsednik žirija biće Želimir Žilnik, a članovi Vera Vlajić, Dimitris Kerkinos (Grčka), Igor Bezinović (Hrvatska) i Radoslav T. Stanišić (Crna Gora), koji će filmove gledati uživo ili onlajn - u zavisnosti od situacije krajem marta.
Novina je da se vraća Gran pri za najbolji film u svim kategorijama, a zadržane su pojedinačne nagrade za najbolji film u nacionalnim takmičarskim kategorijama - dokumentarni film do i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film, kao i u međunarodnoj takmičarskoj selekciji u kategoriji kratki igrani film.
Jelena Radenović - Umetnost sećanja
Ističući da želi vraćanje tradiciji, ali i osavremenjivanje Martovskog festivala, Dabić je najavio da će filmske projekcije pratiti niz tribina, radionica, master klasova... Obnovljena je saradnja s nekim od najznačajnijih festivala tog tipa - u Klermon Feranu (Francuska) i Drami (Grčka), a uspostavljena je i saradnja sa Interfilm - Šort film festivalom iz Berlina, kao i s mladim festivalom Al Džazira Dok.
Među dokumentarcima dužim od 50 minuta, odabranih za 67. Martovski festival, našli su se “Havana Dreams” Igora Toholja, inače umetničkog direktora nedavnog održanog festivala DOK, “Solčence zahaja” Stefana Krasića o poreklu najpoznatije slovenačke narodne pesme, koja zapravo nije ni slovenačka, ni narodna, te “Speleonaut – Pod kamenim nebom” Sonje Đekić, “To sam što jesam – Gipsy Mafia” Andrijane Stojković i “Umetnost sećanja” Jelene Radenović o monumentalnim spomenicima podignutim u vreme socijalizma.
Igor Toholj - Havana Dreams
Selekcija eksperimentalnog filma i video arta obuhvata, između ostalog, svetske premijere filmova “Dok sam bio u stomaku, napipao sam rukom svoju pišu i tako shvatio da sam DEČAK!” Miloša Tomića, “Komunikacija” Saše Petrovića i “prizori tajanstvenog simpozijuma” Milana Milosavljevića. Biće prikazani i “Hackteria” Izvanrednog Boba, “Paralelni tokovi” Luke Papića i Branke Majstorović, te “Video sam / Láttam” Zoltana Bickseia i “Živa crvena” Svetislava Dragomirovića.
Miloš Tomić - Dok sam bio u stomaku, napipao sam rukom svoju pišu i tako shvatio da sam DEČAK!
Nacionalna selekcija kratkog igranog filma predstaviće “Bambilend” Danila Stanimirovića, “Čelkaš” Ružice Anje Tadić, “Jesenji valcer” Ognjena Petkovića, “Matura” Gvozdena Ilića, “Najkraći dan” Alekse Mihajlovića, “Porajmos” Gorčina Stojanovića i “Poslednja slika o ocu” Stefana Đorđevića, “Šerbet” Nikole Stojanovića i “Šum” Anđelka Beroša.
Stefan Đorđević - Poslednja slika o ocu
U konkurenciji animiranog filma su “Dnevnik od blata” Vuka Palibrka, “Hronika jednog putovanja” Stevice Živkova i Miloša Živkova, “Lov” Jovana Rakića, “Niti” Jelene Vučić, “Prelazak” Igora Ćorića, “Simbioza” Katarine Milin, “Smrt majke Jugovića” Mihajla Dragaša, te “Svetlosti i senke” Rastka Ćirića.
Vuk Palibrk - Dnevnik od blata
Revijalni program podeljen je u celine Svetska, Regionalna i Domaća panorama, u okviru kojih su najavljeni pobednici svetskih festivala, dela značajnih domaćih i međunarodnih autora, kao i selekcije ostvarenja sa festivala kratkometražnog filma u Klermon Feranu, Drami i Berlinu.
Između ostalog, najavljena je srpska premijera filma slavnog reditelja Pitera Džeksona “Oni nikad neće ostariti”, kao uvod u tribinu o kreativnoj upotrebi arhivskih materijala. Na programu je i premijera dokumentarca “Sasvim namerno, samo za vaše oči” o Džonu Glenu, koji je režirao pet filmova o Bondu.
Biće obeležene i dve godišnjice – novim programom o 40 godina Novog talasa i prošlogodišnjim o 55 godina Praške škole, najavio je Dabić.
Predsednik Odbora Martovskog festivala Andreja Mladenović izrazio je nadu da će duplo izdanje biti uspešno održano, uz poštovanje epidemioloških mera.
Rastko Ćirić - Svetlosti i senke
Zbog spajanja dva programa i vreme trajanja Martovskog festivala je produženo.
“Ovaj festival dugo postoji, to je jedna žilava kulturna manifestacija koja je izdržala sve što se tokom godina dešavalo u našoj zemlji i okruženju. Nadam se da ćemo ponovo uneti živost, pozitivnu energiju, dobar vetar koji čekamo već godinu dana da se vratimo u normalne tokove”, rekao je Mladenović i dodao da su se organizatori potrudili da Martovski festival i dalje bude uzbudljiv za publiku, da autorima pruži podršku, da omogući dvosmernu komunikaciju gledalaca i stvaralaca, kao i mladih autora sa iskusnim kolegama.
Mladenović je dodao održan je kontinuitet i u oblasti podrške i sponzora, a zahvalio je i DOB-u na dobroj organizaciji.
Gradski sekretar Ivan Karl istakao je da je važno da se kulturne manifestacije održe, uz poštovanje svih mera, kako se ne bi ugrozio kontinuitet festivala koji predstavljaju Beograd u zemlji i svetu, a zbog pandemije korona virusa nisu mogli biti održani tokom 2020. godine.
“Drago mi je da je Martovski festival prvi u nizu onih za koje smo odlučili, gde god je to bilo moguće, da se održi takozvano duplo izdanje”, rekao je Karl, najavljujući isti pristup i za Filmski festival u Sopotu, Bitef, kao i za dodelu nagrada Grada Beograda.
“Martovski festival otvara novu sezonu. Ako sve bude u redu, sledi 49. Fest”, rekao je Karl.
Fest je 2020. godine održan redovno, krajem februara i početkom marta, neposredno pre proglašenja pandemije. Ovogodišnje izdanje pomereno je za april.
Martovski festival stalna je manifestacija u oblasti kulture od značaja za grad Beograd. Pokrovitelji su Grad Beograd, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Filmski centar Srbije, a prijatelj Festivala je Lukoil Srbija.
Na poslednjem održanom, 66. Martovskom festivalu, Gran pri za najbolji dugometražni dokumentarni film dodeljen je “Okupiranom bioskopu” rediteljke Senke Domanović, koja je trijumfovala i osvajanjem strukovne nagrade za najbolju režiju. Gran pri za najbolji kratki dokumentarac dobio je “Jedini” Nikole Polića, a za domaći kratki film “Mi smo videli leto” Nikole Stojanovića, dok je najboljim stranim kratkim filmom proglašen hrvatski “Niko nije savršen” Barbare Vekarić. Gran pri za najbolji animirani film dobio je “Radiovizija – govori Mihovil Logar” Miloša Tomića, a u kategoriji eksperimentalni film/video art nagrađen je rad “I Dance Alone” umetnika Bogomira Doringera.
(SEEcult.org)