Galerija Matice srpske i Narodni muzej u Beogradu organizuju od 5. aprila u Novom Sadu reprezentativnu izložbu Đure Jakšića (1832–1878) sa više od 40 radova koja ga predstavlja kao umetnika koji autentičnom i snažnom stvaralačkom ličnošću zauzima istaknuto mesto u srpskoj kulturi i umetnosti XIX veka.
Izložba “Đura Jakšić. Između mita i stvarnosti” u GMS, čija je autorka muzejski savetnik dr Snežana Mišić, obuhvata Jakšićeva dela iz nekoliko muzejskih kolekcija – GMS i Narodnog muzeja u Beogradu, ali i iz Muzeja Jugoslavije, Muzeja grada Beograda, Narodnog muzeja u Zrenjaninu, Narodnog muzeja u Kragujevcu, Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju, kao i iz Skupštine grada Beograda, manastira Grgetega i Vraćevšnice, Srpske pravoslavne crkvene opštine Srpska Crnja, te iz privatnog vlasništva.
Sveobuhvatnim pregledom akcentovane su tri glavne tematske celine Jakšićevog opusa: portretno, religiozno i istorijsko slikarstvo, uz priču o njegovom životnom putu, te umetničkom i idejnom formiranju.
Među izloženim delima je i jedna do sada javnosti nepoznata slika iz privatnog vlasništva, koja čini novinu u poznavanju likovnog stvaralaštva Jakšića.
Slikarski opus upotpunjen je delima Jakšićevog književnog rada i određenom arhivskom građom: pismima, fotografijama i rukopisima iz fondova Matice srpske, Muzeja grada Beograda i Biblioteke Matice srpske. Time je, između ostalog, ukazano i na verbalno-vizuelno prožimanje u Jakšićevom umetničkom opusu koji se prepoznaje kao jedan od najkompleksnijih u srpskoj sredini. Prožimanje likovnog i književnog izraza i predstavlja jednu od osobenosti i vrednosti njegovog dela. Na taj način, kako su istakli organizatori, omogućeno je potpunije sagledavanje i razumevanje Jakšića i njegovog umetničkog stvaralaštva, kao i mesta koje ono zauzima u srpskoj kulturi i umetnosti.
Đura Jakšić, Takovski ustanak
Uz intenzivan prateći program, posebno namenjen mladima,iIzložbu prati i dvojezični katalog na srpskom i engleskom jeziku “Đura Jakšić. Između mita i stvarnosti / Đura Jakšić. Between Myth and Reality”, sa raspravnim tekstom, hronologijom i katalogom izloženih radova.
Sastavni deo izložbe je i multimedijalna prezentacija ikonostasa iz crkve Svetog velikomučenika Prokopija u Srpskoj Crnji, koji je bio prvi veliki slikarski posao mladog Jakšića. Taj rad dostupan je publici u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu ‒ Katedrom za animaciju u inženjerstvu i Katedrom za teorije i interpretacije prostora u arhitekturi i urbanizmu. Takođe, u visokokvalitetnoj formi uz snažan 3D doživljaj, a u saradnji sa Studioom 360 iz Novog Sada, kreirana je i virtuelna šetnja izložbom, čime postaje dostupna i širem auditorijumu.
Đura Jakšić, Bogorodica sa Hristom
U okviru raznovrsnog pratećeg programa, najavljena su stručna tumačenja i predavanja (petkom u 19 sati), edukativni programi i kreativne radionice za decu i mlade (subotom od 11.00 do 12.30 sati), kao i projekcija igrano-dokumentarnog filma “Novosadski dani Đure Jakšića” u produkciji Radio-televizije Vojvodine, koji je snimljen povodom izložbe.
Najavljen je i poseban program “Slika u gostima”, u okviru kojeg će novosadska publika tokom vikenda 18. i 19. maja imati priliku da vidi najpoznatiji Jakšićev portret “Devojka u plavom”, dok će u isto vreme beogradska u Narodnom muzeju moći da vidi čuvenu sliku “Nadurena devojčica” Uroša Predića. Gostovanjima tih dela u partnerskim ustanovama ukazuje se na važnost i vrednost međumuzejske saradnje na nacionalnom nivou.
Đura Jakšić, Mileva Protić Kocić
Izložbu će svečano otvoriti upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu mr Bojana Borić Brešković, autorka izložbe dr Snežana Mišić i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, a biće je moguće obići do 21. juna.
Povodom izložbe, poslastičarnica Vremeplov je, inspirisana ličnošću i stvaralaštvom Jakšića, osmisila u saradnji sa GMS “umetničko-slatki doživljaj”, u okviru kojeg će posetioci moći da uživaju u Đurinom kolaču.
(SEEcult.org)