Izložba “Đura Jakšić. Između mita i stvarnosti”, koja obuhvata više od 40 dela tog umetnika iz više muzejskih kolekcija, svečano je otvorena 5. aprila u Galeriji Matice srpske, a nakon Novog Sada, videće je i posetioci Narodnog muzeja u Beogradu.
Izložba objedinjuje radove kolekcija Galerije Matice srpske i Narodnog muzeja u Beogradu, koji su je zajednički i organizovali, te iz Muzeja Jugoslavije, Muzeja grada Beograda, Narodnog muzeja u Zrenjaninu, Narodnog muzeja u Kragujevcu, Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju, kao i iz Skupštine grada Beograda, manastira Grgetega i Vraćevšnice, Srpske pravoslavne crkvene opštine Srpska Crnja i iz privatnog vlasništva.
Osim slikarskog opusa, izložba obuhvata i dela Jakšićevog književnog rada i arhivsku građu: pisma, fotografije i rukopise iz fondova Matice srpske, Muzeja grada Beograda i Biblioteke Matice srpske.
Na otvaranju su govorile upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu mr Bojana Borić Brešković, autorka izložbe dr Snežana Mišić i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, koji je naveo da Jakšić pripada redu najbuntovnijih i najplahovitijih stvaralačkih ličnosti burnog 19. veka u Srbiji. Ujedno, bio je ličnost koja je “zadugo oličavala i naša zajednička pravdoljubiva htenja i naš gorki temperament, težak često i sebi i drugima”, rekao je Vukosavljević.
Izložba Jakšića dobra je prilika da se našem visokom umetničkom nasleđu iznova zagledamo u lice jer odnos prema prošlosti nije jednom zasvagda postavljen odnos, nego svaka nova generacija uspostavlja svoj, novi, odnos, naveo je Vukosavljević.
“Ako je mileševski Anđeo zaštitni znak velike srednjovekovne likovne epohe, onda je ‘Devojka u plavom’ zaštitni znak epohe u kojoj se stvaralo srpsko slikarstvo novijeg doba”, dodao je Vukosavljević, koji je protumačio simbolični naziv izložbe “Đura Jakšić, između mita i stvarnosti” kao bipolarnost između koje istrajava delo velikog umetnika.
“I Đura Jakšić je, kao i drugi srpski stvaraoci, nosio je na sebi teret našeg ukupnog zaostajanja, ali i snažnu težnju da se krene napred, u svoj čas, svojim putem. Jer tuđi putevi su tuđi putevi, i ne možemo ih ponavljati, nego samo grabiti iskustva iz njih”, naveo je Vukosavljević.
Otvaranju izložbe prisustvovali su predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, pomoćnik pokrajinskog sekretara za odnose sa verskim zajednicama Miroslav Ilić, predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić, upravnik Biblioteke Matice srpske Selimir Radulović, prvi savetnik francuske ambasade u Beogradu Nikola Faje…
Izložba akcentuje tri glavne tematske celine Jakšićevog opusa - portretno, religiozno i istorijsko slikarstvo, uz priču o njegovom životnom putu, kao i o umetničkom i idejnom formiranju.
Među izloženim delima je i jedna dosad javnosti nepoznata slika iz privatnog vlasništva, koja čini novinu u poznavanju likovnog stvaralaštva tog umetnika.
Dopunom slikarskog opusa delima Jakšićevog književnog rada i arhivskom građom, ukazano je i na verbalno-vizuelno prožimanje u njegovom umetničkom opusu, koji se prepoznaje kao jedan od najkompleksnijih u srpskoj sredini, s obzirom na prožimanje likovnog i književnog izraza. Na taj način, kako je istakla GMS, omogućeno je potpunije sagledavanje i razumevanje Jakšića i njegovog umetničkog stvaralaštva, kao i mesta koje ono zauzima u srpskoj kulturi i umetnosti.
Posetioci su nakon otvaranja izložbe imali priliku da probaju specijalno osmišljen “Đurin kolač” koji je, u saradnji sa GMS, kreirala poslastičarnica Vremeplov, inspirisana ličnošću i stvaralaštvom Jakšića.
U okviru izložbe, biće realizovan raznovrstan prateći program: stručna tumačenja i predavanja, edukativni programi i kreativne radionice za decu i mlade, kao i projekcija igrano-dokumentarnog filma “Novosadski dani Đure Jakšića” u produkciji Radio-televizije Vojvodine, koji je snimljen povodom izložbe.
Izložbu prati dvojezični katalog, na srpskom i engleskom jeziku “Đura Jakšić. Između mita i stvarnosti / Đura Jakšić. Between Myth and Reality”, sa raspravnim tekstom, hronologijom i katalogom izloženih radova.
Izložba je u GMS otvorena do 21. juna, nakon čega će biti prikazana i u Narodnom muzeju u Beogradu.
Realizaciju izložbe i kataloga omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
*Foto: GMS
(SEEcult.org)