Džulijan Sends: Rat čini vidljivim potencijal čoveka za zlo
Ratna drama “Obojena ptica” češkog reditelja Vaclava Mohula, prema knjizi Jiržija Kosinskog, učestvuje u Glavnom takmičarskom programu 48. Festa, a gost u Beogradu tim povodom je slavni britanski glumac Džulijan Sends, koji je rekao da mu je uloga u tom filmu bila vrlo teška, ali izuzetno važna.
Pre razgovora o filmu “Obojena ptica” o strašnom iskustvu jevrejskog dečaka za vreme Drugog svetskog rata, Sends je na festivalskoj konferenciji za novinare izrazio 3. marta veliko zadovoljstvo što je ponovo u Beogradu. “Posetio sam Beograd kada sam bio školarac 1975. godine. Sada je to vrlo različito mesto, ali su ljubaznost i dobrodošlica koje sam tada iskusio još uvek prisutni danas. Zato hvala”, rekao je Sends, u čijem su bogatom opusu uloge u filmovima “Soba s pogledom”, “Goli ručak”, “Vorlok”, “Polja smrti”…
Što se tiče “Obojene ptice”, rekao je da je čitao knjigu, a da je Mohul pisao scenario tri godine, podelivši ga u osam poglavlja i snimao jedno po jedno, tražeći u međuvremenu finansije za svako sledeće poglavlje.
“Učestvovao sam u samo jednom poglavlju. U ovom filmu nema mnogo dijaloga, zasnovan je na slikama, prizorima i karakterima. Video sam neke slike iz već snimljenog materijala. Bile su tako snažne da sam bio apsolutno uveren da želim da budem deo tog projekta. Uloga Garboša, iako vrlo teška, bila mi je izuzetno važna”, rekao je Sends, koji igra čoveka koji se na početku predstavlja kao pozitivac koji želi da pomogne jevrejskom dečaku, ali onda vidimo sav užas koji je u njemu.
Dečak u filmu, koga igra Petar Kotlar, sreće različite ljude u borbi za preživljavanje pre i tokom Drugog svetskog rata.
“Mislim da je Garboš u sebi već imao potencijal za zlo, uostalom kao i mnogi ljudi, a ratne okolnosti su dovele do situacije da to izađe na površinu, ta nemoralnost, nedostatak odgovornosti, sebičnost”, rekao je Sends, primetivši da je to odlično prikazao Pjer Paolo Pazolini u filmu “Mornar”.
Govoreći o svom pristupu ulozi Sends je istakao da “nije igrao zlog čoveka, već čoveka koji čini loše stvari”.
Sends se osvrnuo i na svoje pripreme za ulogu: “Imao sam vremena unapred da razmišljam o materijalu, o tom karakteru, čitajući scenario. Onda sam došao u Češku jednog hladnog novembra. Imali smo pravu seosku kuću u šumi. Tamo sam se osamio i nastojao da oživim svoj lik, pomoću mašte, instinkta i intuicije”.
Za dečaka Petra Kotlara rekao je da je prirodno talentovan naturščik s kojim je bilo jednostavno snimati. “Najupečatljivija je njegova čista autentičnost, a i reditelj nam je napravio takvo okruženje da je ta saradnja – akcija i reakcija pred kamerom tekla lako”, naveo je Sends.
Povodom kontroverzi oko knjige Kosinskog, koji je tvrdio da je to autobiografija, a kasnije izvršio samoubistvo, Sends je istakao da je film tretirao sadržaj knjige kao priču, a ne kao autobiografiju.
“Što se tiče samoubistva, to nije redak slučaj kod pisaca, ali to ne utiče na vrednost dela”, rekao je on, pomenuvši Silviju Plat i Ernesta Hemingveja.
Film “Obojena ptica” snimljen je u koprodukciji Češke, Slovačke i Ukrajine, a premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je Mohul dobio UNICEF nagradu, dok je na festivalu u Čikagu nagrađen direktor fotogafije Vladimir Smutni.
U trosatnom crno-belom filmu igraju i poznati glumci Harvi Kajtel, Stelan Skarsgard, Udo Kir i drugi.
“Obojena ptica” deo je Glavnog takmičarskog programa Festa, koji ima novu koncepciju, pa obuhvata i domaća i strana ostvarenja.
Program 48. Festa obuhvata ukupno 96 filmova, koji će biti prikazani do 8. marta na više od 300 projekcija u Sava centru, Kombank dvorani, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Domu omladine, Jugoslovenskoj kinoteci i Muzeju Kinoteke, te u bioskopima “Fontana” i “Sinepleks” na Ušću.
Festivalski sajt je fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).
*Foto: Fest
(SEEcult.org)