Nagradu Beogradski pobednik u domaćem takmičarskom programu 46. Festa dobio je debitantski film “Ederlezi Rising” reditelja Lazara Bodrože, koji je takođe nagrađen, kao i glumci te naučno-fantastične priče Sebastijan Kavaca i Džesika Stojadinović Stoja.
Nagradu žirija dobio je film “Banditi u potrazi za mamom” Koste Ristića, a za najbolji debi nagrađen je dečak Kristijan Garip za glavnu ulogu u tom filmu, koji je dobio i “Politikinu” nagradu “Milutin Čolić” – prema odluci posebnog žirija.
Nagradu za scenario dobio je Đorđe Milosavljević za film “Izgrednici” Dejana Zečevića, a specijalnu nagradu direktor fotografije tog filma Miladin Čolaković.
Nagrade su uručene 2. marta u Sava centru, uoči projekcije američkog filma “Fantomska nit” Pola Tomasa Andersona, a pobednici u Glavnom takmičarskom programu biće poznati 3. marta, pretposlednjeg dana 46. Festa, koji je ponudio 116 premijernih naslova i deset klasika.
Žiri kojim je predsedavao reditelj Lordan Zafranović istakao je za pobednički film nacionalne selekcije da je žanrovski inovativan i hrabar iskorak u srpskom filmu, precizan u realizaciji, dosledno i profesionalno vođen od početka do kraja.
Prema mišljenju žirija, “Ederlezi Rising” je najkompletniji film u selekciji Srpski film, u kojoj je bilo, inače, samo pet naslova, jer su organizatori odlučili da od ove godine to budu samo premijere.
Za reditelja Lazara Bodrožu žiri je istakao da je “pokazao sposobnost da konsekventno sprovede koncept futurističkog filma, a pritom uz vizuelni spektakl gledaoca dovede do stvarne misterije odnosa žene i muškarca”.
Lazar Bodroža
Bodroža je rekao da je ekipi njegovog filma najveća nagrada bila premijera u punom Sava centru i to na Festu koji je deo kolektivno nesvesnog svih koji su stasavali uz njega, koji žive i rade u ovom gradu.
"Zahvaljujem porodici, supruzi Nadi Šargin ne samo na podršci, već što mi je pomogla da shvatim ta divna stvorenja glumce. Hvala ekipi, glumcima, direktoru fotografije Kosti Glušici, kompozitoru Nemanji Mosuroviću, montažerki Mileni Petrović, scenografu Aljoši Spajiću, kostimografu Senki Kljakić, producentu Aleksandru Protiću i scenaristi Dimitriju Vojnovu", istakao je Bodroža.
Nagradu Beogradski pobednik primio je kreativni producent filma “Ederlezi Rising” Aleksandar Protić, koji je rekao da ne priznaje nagrade u sferi nečega što je stvaralaštvo, pa tako i filma.
“Mislim da stvaralaštvo ne može da se takmiči tako da ću ovo nazvati priznanjem. Ovo je pre svega priznanje za veliku količinu ljubavi i energije, vremena i vere da je u ovakvoj Srbiji kakva je danas moguće napraviti ovako neobičan film”, rekao je Protić i zahvalio žiriju, ali i Filmskom centru Srbije na podršci, jer su prepoznali projekat u vreme kada su mnogi govorili Bodroži i njemu da su “ludi i neozbiljni” u šta se upuštaju.
Njima dvojici su, kako je dodao, omiljeni stvaraoci Ivan Meštrović, koji je napravio Pobednika, i Njegoš koji je napisao stih “Neka bude borba neprestana neka bude što biti ne može”.
Džesika Stojadinović Stoya
Glavna glumica filma “Ederlezi Rising” Džesika Stojadinović Stoya, kako je istaknuto, “na savršeno kontrolisan način, minimalnim sredstvima, uspela je da dočara lik Nimani prateći tačno viziju autora i nadgradila lik svojom preciznom glumačkom ekspresijom, ličnošću i harizmom”, dok je Sebastijan Kavaca “minimalnim, ali snažnim glumačkim sredstvima otelotvorio ulogu arhietipskog muškarca Milutina i stvorio lik mističnog ali prijemčivog antiheroja”.
Vidno dirnuta, Stoja je započela obracanje na srpskom, pa nastavila na engleskom: “Veoma sam zahvalna. Dobiti ovakvo priznanje je predivno, a dobiti ga u Beogradu i Srbiji za mene je vrhunac”, rekla je Stoja, poznata po ulogama u porno industriji.
Nagradu za Kavacu primio je producent Džonatan Ingliš, navodeći da je i glavni glumac Bodrožinog filma želeo da prisustvuje ceremoniji dodele nagrada, ali ima obaveze u slovenačkom pozorištu.
“Ovo je velika čast. Hvala Festu što je prepoznao rad ne samo Sebastijana, već svih uključenih u ovaj film, tako mnogo talentovanih ljudi. Osim mene i dvoje glavnih glumaca svi ostali su odavde tako da je ovo zaista srpski film", rekao je Ingliš.
Žiri programa Srpski film
Za “Bandite u potrazi za mamom”, u produkciji Fakulteta dramskih umernosti u Beogradu, žiri je istakao da je to “film koji ima dokumentarnu formu, nepretenciozan koncept, odličan rad sa naturščicima i izaziva iskrene emocije”.
Primajući nagradu, reditelj i scenarista Kosta Ristić je rekao da je to “kao kad Lester siti osvoji Englesku ligu”.
“Zahvaljujem svim ljudima koji su radili na ovom specifičnom filmu, pre svega hrabrim ženama, direktorki fotografije Milici Drakulić, montažerki Jeleni Maksimović, kao i našem profesoru na masteru Stefanu Arsenijeviću koji je pokazao šta može da uradi FDU, koji je funkcionisao kao jedan veliki filmski studio i omogućio slobodu u radu kakvu nikada posle nećemo imati”, rekao je Ristić, koji je zahvalio i koproducentima - Sinamonu i Platformi.
Dečak Kristijan Garip nagrađen je kao debitant, jer “na jednostavan i suptilan način nosi film svojim umećem, šarmom i harizmom”. Primajući nagradu, samo je uzviknuo: "Hvala svima!"
Nagrada za scenario dodeljena je Đorđu Milosavljeviću za “Izgrednike”, film koji na “intrigantan način analizira kako haos utiče na naše živote, a pritome, u širem kontekstu, otvara relevantna pitanja mlade generacije i njihove perspektive”, naveo je žiri, koji su, uz Zafranovića, činili i Alen Sinkauz, Miloš Timotijević, Katarina Radivojević i Damjan Kozole.
Žiri je istakao i “izuzetan kvalitet kamere” u Zečevićevom filmu, navodeći da je Miladin Čolaković “svojom fotografijom uskog formata stvorio klaustrofobičnu distopiju i istakao arhitekturu kao jedan od glavnih likova u ovom ostvarenju”.
Čolaković je zahvalio žiriju i pre svega reditelju Zečeviću zbog prilike da snimi taj film.
U takmičarskom programu Granice nagradu za najbolji film dobio je nemački dokumentarac “Hitlerov Holivud” u režiji Rudigera Zuhslanda, a specijalnu nagradu meksički, takođe dokumentarni film “Đavolja sloboda” Everarda Gonzalesa.
Žiri programa Granice, koji su činili Feti Dautović (predsednik), Zoran Janković i Đorđe Bajić, ocenio je da se “u inače prilično jakoj i ujednačenoj konkurenciji ove programske selekcije ‘Hitlerov Holivud’ lako i brzo izdvojio sveobuhvatnošću pristupa, ambicioznom izradom i obiljem implikacija koje ovako postavljena priča nudi. Zapravo, u pitanju je primer suptilne dekonstrukcije datosti unutar podžanra arhivskog dokumentarnog filma, ali i izrazito informativan, zanimljiv i zavodljiv osvrt na dominatne naravi i suštinu kinematografije Nemačke tog perioda, kao i dostojan nastavak i naslednik Od Kaligarija do Hitlera, prethodnog filma Rudigera Zuhslanda, Povrh svega, ovo je oda filmofiliji i zanetosti mogućnostima filma uprkos svemu i mnogima”.
Rudiger Zuhsland
Zuhsland je, primajući nagradu, istakao da je vrlo prijatno iznenađen.
"To je prva nagrada za ovaj film. Hvala festivalu i toplo hvala publici. Dosta je neobično za mene kao Nemca da budem sa filmom o Hitleru, koji je povremeno čak i smešan, ovde u Beogradu. Imali smo tri divne projekcije, sa velikom posetom za ovu vrstu filma. To je dokumentarac o prošlosti, ali takođe o našem vremenu, jer je reč o propagandi, njenim mnogim načinima i licima", naveo je Zuhsland.
Meksički film “Đavolja sloboda”, koji je dobio specijalno priznanje, “već svojom jednostavnom, a zapravo ingenioznom polaznom postavkom na teme izvrće oveštale zahvate aktivističkog i naglašeno društveno osvešćenog dokumentarnog filma. Ovde je reč o filmu koji kao medij nadahnuto nadograđuje život, a koji u svoj svojoj okrutnoj biti zapravo predstavlja plodnu osnovu za film u slavu života i vitalnosti”, naveo je žiri.
“Politikina” nagrada “Milutin Čolić” pripala je scenaristi i reditelju Kosti Ristiću za film “Banditi u potrazi za mamom” prema odluci žirija koji su činili reditelji Goran Paskaljević i Bojan Vuletić, kao i filmska kritičarka “Politike” Dubravka Lakić.
“U vremenima kada žudimo za slobodom govora, mišljenja, izbora, praštanja, iskazivanja emocija, za slobodom druženja, ljubljenja, žrtvovanja, smejanja, za slobodom borbe za ljubav koju svi želimo i koja svima treba, pojavio se film koji pleni slobodom. Bez kalkulisanja, i slobodno i hrabro, ovaj film spaja dokumetarizam i igranu strukturu, narodnjake” i bluz i rok, vozove i podzemne prolaze, bogatstvo i siromaštvo, komediju i setu, sirijske izbeglice i transvestite, delikvente i pripadnike MUP-a, decu sa margina i nas koji ih ne primećujemo... Spaja i reditelja i njegovu kreativnu ekipu sastavljenu od hrabrih žena, umetnica, koje vole film i kojima nije važno da li je dokumentaran ili igrani. Jer, suština filma jeste u emociji. A ovaj film, koji i i sa finom spontanošću dočarava i osećaj nepripadništava okruženju i odbačenost od najvoljenijeg bića - majke, upravo tu i takvu suštinu ima”, naveo je žiri u obrazloženju.
Politikin žiri
Primajući "Politikinu" nagradu, Ristić je istakao da mu je važna, a iskoristio je priliku i da skrene pažnju da su deca – glavni junaci njegovog filma upravo ovih dana "upali u kriznu humanitarnu situaciju, jer je jedan investitor srušio njihovu kućicu i smestio ih u neuslovni kontejner". Ristić izrazio nadu da će "Politika" i javnost da im pomognu.
Žiri nagrade kritičara “Nebojša Đukelić”, koji su činili Gordana Restović, Dragan Jeličić i Nerina T. Kocjančić, proglasio je najboljim filmom iz regiona “Comic sans” u režiji Nevija Marasovića, a specijalno priznanje dodelili su Janu Cvitkoviču iz Slovenije za “Osnove ubijanja”.
Odluku žirija saopštio je Dragan Jeličić, koji nije dao posebno obrazloženje, ali je pozvao publiku da aplauzom oda počast Đukeliću i svemu što je učinio za Fest. Dodao je da je žiri imao težak zadatak i da je bilo čak 15 filmova u konkurenciji.
Hrvatski reditelj Marasović je, primajući nagradu, rekao da mu je posebno drago što je svetska premijera filma “Comic sans” upravo na Festu.
“Glavni glumac Janko Popović Volarić i ja upravo smo stigli u Beograd na svetsku premijeru našeg filma, koja će biti večeras na Festu. Ovo je ludo jer smo dobili nagradu pre premijere. Puno hvala žiriju i Festu sa kojim imam dugu povest. Prošle godine je moj film 'Goran' ovde prikazan, pre dve godine sam bio u žiriju selekcije Srpski film, tako da nije moglo biti lepše mesto za svetsku premijeru 'Comic sansa' i nije mogao biti lepši početak ovog filma”, istakao je Marasović.
Cvitkovič je takodje zahvalio Festu i posebno žiriju, kao i glumcima Irini Kovačević i Primožu Vrhovcu, producentima iz Slovenije i koproducentima iz Beograda. “Izuzetna mi je čast da smo tu baš na Festu primili nagradu", naglasio je Cvitkovič.
(SEEcult.org)