Efektna završnica 51. Bitefa
Raskošnom švajcarskom predstavom Koncertteatra iz Berna “Istrebljenje”, u režiji Ersana Mondtaga iz Nemačke, koja postavlja pitanja o posrnuću savremenog zapadnog društva, lažnim vrednostima i izgubljenoj slobodi, 30. septembra završen je 51. Bitef, obeležen pre svega 24-časovnim spektaklom Jana Fabra.
“Istrebljenje” mladog nemačkog reditelja turskog porekla, koji je učestvovao na 51. Bitefu i predstavom “Sneg” Talija teatra iz Hamburga, izvedeno je u dva termina na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, a iako je ispraćeno snažnim aplauzom publike, uobičajeno je izazvalo i podeljene reakcije. Dok su jedni oduševljeni, drugi su zadovoljniji režijom nego tekstom, smatrajući da je na nivou opštih mesta.
Mondtag je dramu mlade nemačke autorke Olge Bah izmestio iz ambijenta savremenog kafea i smestio ga u halucinantni pastoralni svet raskošnog edenskog vrta sa veštačkim jezerom i rastinjem, plastičnim šumskim životinjama i antičkim skulpturama, sa glumcima obučenim u kostime golih ljudi, oslikanim groteksnim elementima. U toj idili, u kojoj sve deluje bajno, junaci razgovaraju o ozbiljnim temama savremenog doba - o nemogućnosti slobode zbog manipulacije odozgo, o teorijama zavere, namernom kreiranju haosa, migrantskoj krizi, velikim korporacijama i drugim problemima koji onemogućavaju istinsku slobodu pojedinca.
Junaci Mondtagove predstave mladi su hedonisti, pripadnici više klase u jednom velikom evropskom gradu, koji iskušavaju sve slobode savremenog zapadnog društva, ali ih to zapravo ne ispunjava, već im stvara strah, nesigurnost i bespomoćnu čežnju za iskustvom realnosti. Duvaju, dobacuju se velikim globusom i bacaju ga na kraju u jezero. Gube se u stanjima ekstaze, ali im i ona veoma brzo dosade. Iako njihova želja da se desi nešto “pravo” jača iz dana u dan, traže utočište u intimnosti društva kojem pripadaju, a koje se pretvara u kavez bez izlaza…
Maštovitu, znakovitu i vizuelno snažnu predstavu Mondtaga dopunjuje upečatljiva kombinacija klasične i tehno muzike sa vizuelnim efektima, koja pojačava utisak spektakla kojim Mondtag i Olga Bah mapiraju topografiju kraja vremena i strahova koji vladaju zapadnim svetom i šire se poput epidemije.
Mondtag je autor i scenografije i kostima te savremene pastorale sa impotentnim likovima kojom je 51. Bitef, pod sloganom “Epsko putovanje” (Epic Trip), zaokružio glavni program započet šestočasovnom predstavom “Kvizula” britanske kompanije Forsed entertejnment iz Šefilda, u režiji Tima Ečelsa, a obeležen pre svega 24-časovnim Fabrovim spektaklom “Olimp: U slavu kulta tragedije” u Sava centru.
Festival je obeležila i polemika izazvana direktnim prenosom Fabrove predstave na Trećegm programu RTS-a, koju je deo javnosti osudio zbog eksplicitnog sadržaja.
Publika je u glavnom programu imala priliku da vidi i dve predstave slovenačkog reditelja Jerneja Lorencija – dramu “Biblija, prvi pokušaj” Slovenskog narodnog gledališča iz Ljubljane, te “Carstvo nebesko”, koprodukciju Narodnog pozorišta u Beogradu i Bitef teatra. U glavnom programu 51. Bitefa učestvovao je i mladi iranski reditelj Amir Reza Kuhestani - predstavom “(Sa)slušanje” pozorišne kompanije Mehr iz Teherana, zasnovanom na perijskoj tradiciji.
Nagrade 51. Bitefa dodeljuje žiri kojim predsedava teatrološkinja Marija Ševcova sa Goldsmits koledža iz Londona, a čine ga i pozorišna i plesna kritičarka Margareta Sorensen iz Švedske, hrvatska dramska spisateljica, dramaturškinja i rediteljka Ivana Sajko, koja živi u Berlinu, kao i umetnici iz Srbije – koreograf i performer Igor Koruga, član Stanice – servisa za savremeni ples, i kompozitor Draško Adžić, autor muzike za više od 30 predstava u Srbiji i regionu.
*Foto: Birgit Hupfeld
(SEEcult.org)