Evropsko nasleđe u stripu i ilustraciji
Izložba “Evropsko nasleđe u savremenom autorskom stripu i ilustraciji” biće otvorena 4. februara u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a obuhvata radove 42 autora iz 25 zemalja, nastale u okviru četvrtog izdanja Nova festivala u Pančevu 2018. godine, u organizaciji Udruženja “KomunikArt”.
Selektor radova Saša Rakezić (Aleksandar Zograf), jedan od međunarodno najznačajnijih strip autora iz Srbije, navodi da je ta izložba dobar način da se razume i prikaže stanje evropskog kulturnog identiteta. “Srbija je zahvaljujući istorijskim okolnostima, i kao zemlja koja među poslednjima nastoji da postane deo Evropske unije, u položaju da primeti sve protivrečnosti u kojim se unija evropskih država zatekla u ovom trenutku. U vezi sa tim, možda će bolje od bilo kakve političke analize poslužiti pregled stripova i ilustracija na temu evropskog kulturnog nasleđa, koji smo priredili u okviru Nova festivala pozvavši autore kako iz zemalja EU, tako i van tog prostora, da izraze svoja razmišljanja”, izjavio je Rakezić.
Glavni cilj izložbe bio je da se unapredi svest o evropskoj istoriji i vrednostima, kao i da se ojača osećaj evropskog identiteta kroz radove eminentnih evropskih autora i autora u usponu u sferama savremenog i alternativnog stripa i ilustracije. Savremeni, andergraund, alternativni strip i ilustracija imaju specifične estetske kvalitete koji su vredni istraživanja, budući da predstavljaju značajne delove savremene vizuelne kulture i mogu biti korišćeni da osvetle posebne aspekte društva i kulture.
Producentkinja izložbe Snežana Ćuruvija ističe višestruki značaj i ulogu kulturnog identiteta.
“Kulturno nasleđe ima univerzalnu vrednost za svakog od nas kao pojedinca, za zajednicu i društvo u celini. Važno je očuvati vrednosti i preneti ih na buduće generacije. Možete posmatrati nasleđe kao nešto ‘iz prošlosti’ ili statično, ali ono se u stvari razvija kroz naše bavljenje njime. Štaviše, naše nasleđe ima veliku ulogu u izgradnji budućnosti Srbije i Evrope, ono oblikuje naš identitet i svakodnevni život. Negovanje kulturnog nasleđa omogućuje nam da otkrijemo našu raznolikost, te započnemo međukulturni razgovor o onome što nam je zajedničko”, navela je ona.
Izložba je uvrštena u okvir nacionalnog programa Ministarstva kulture i informisanja Srbije kao deo obeležavanja Godine evropskog kulturnog nasleđa na nacionalnom nivou.
Izložba će biti otvorena do 16. marta, a organizovana je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)