Vesti

Exposition Coloniale u srpskom paviljonu u Veneciji

18. april 2024.
SEEcult.org
60. Bijenale
60. Bijenale

Paviljon Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji predstavlja od 19. aprila izložbu Aleksandra Denića “Exposition Coloniale”, koja ukazuje na posledice kolonijalne ere u savremenom društvu. 

Istorijski kontekst kolonijalne ere uzet je u projektu “Exposition Coloniale” kao polazna tačka za Denićevo istraživanje njenih tekovina i njihovog trajnog uticaja na kulturne podele i društvena raslojavanja.

Kroz umetnička iskustva scenografa u pozorištu, Denić koristi sposobnost da upotrebom vizuelne naracije kroz strukture simbola dopre do kompleksnih i neuralgičnih pitanja. Koristeći se Brehtovim efektom distanciranja (V efekat), on nudi sliku realnosti, a ne realnost kakva zapravo jeste. On izaziva posmatrače, stavljajući ih u položaj da preispitaju svoje razumevanje dinamika moći, konzumerizma i mnoštva gorkih stvarnosti, ne uslovljavajući ih da samo kritički promišljaju, već izazivajući empatiju i osećajnost, navela je kustoskinja izložbe Ksenija Samardžija.

U današnjem svetu, kako je dodala, teme otuđenja, podele i kontrole i dalje su relevantne, ne samo u oblasti politike i akumulacije moći, već i u sferi osnovnih ljudskih vrednosti i principa.

Predstavljanje Srbije na 60. Bijenalu umetnosti realizuje Muzej grada Beograda, a komesarka srpskog paviljona je direktorka MGB Jelena Medaković.

Denić je izabran za predstavnika Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji na osnovu konkursa koji su u ime Ministarstva kulture raspisali početkom septembra 2023. godine Muzej savremene umetnosti u Beogradu i Fondacija MSUB, a stiglo je 35 prijava, od kojih pet nije ispunilo proceduralne uslove. Pet je bilo prošlo u drugi stepen, a Denićev projekat izabran je kao najbolji koji odgovara na zadatu temu 60. Bijenala umetnosti “Sranci svuda” (Stranieri Ovunque) umetničkog direktora Adrijana Pedrose iz Brazila.

Stručni savet naveo je bio u obrazloženju odluke da je Denić, kao odgovor na temu 60. Bijenala umetnosti u Veneciji, ponudio “prostornu instalaciju koja predstavlja segment imaginarnog globalnog sela, ili bolje reći univerzalnog svetskog predgrađa, bez njegovih žitelja”, dok naslov “Exposition Coloniale” (Kolonijalna izložba) “ukazuje na globalne strukture koje su sazdane na kolonijalnoj politici i aktuelizuje sam pojama geopolitike".

“Autor podcrtava neophodnost iskustva realiteta elemenata scene u veličini i u materijalu, dok svetlom koje izvire iz samih objekata, gradi zagušenu atmosferu filmskog prizora. Ovaj metod je nadograđen autorovom sposobnošću da u istu scenu utka složene, čak potpuno nespojive narative, koji u konačnom rezultiraju osećajem skoro nerukotvorene strukture, koja je samu sebe izatkala u složenim međuodnosima – što je samo utisak. Istina je da se radi o veoma istančanoj metodi građenja prostora, njegove atmosfere i njegove ispunjenosti. Tom metodom pripovedanja, kroz naslojavanja narativa i traženja značenja u preplitanju mnoštva, bivamo uvučeni u suptilnu magiju Denićevog ambijenta“, navedeno je u delu obrazloženja o izboru Denića, poznatog po scenografskom radu i saradnji s nemačkim rediteljem Frankom Kastorfom.

Prvobitno je, na osnovu konkursa za izbor predstavnika Srbije, za realizatora određen MSUB, koji je organizovao i prethodno predstavljanje Srbije na Bijenalu u Veneciji 2022. godine, kada je održana izložba Vladimira NikolićaHod sa vodom”, osmišljena u saradnji sa kustoskinjom Biljanom Ćirić.

Žiri konkursa činili su članovi Stručnog saveta za pripremu nastupa Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, na čelu sa umetnikom i redovnim profesorom i dekanom Fakulteta likovne umetnosti (FLU) u Beogradu Radošem Antonijevićem. Članovi su bili: istoričarka umetnosti i direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini Ivana Bašičević Antić, istoričar umetnosti i redovni profesor FLU Nikola Šuica, kustos nastupa Srbije na 57. Bijenalu u Veneciji 2017. godine, umetnik i profesor Akademije umetnosti Mileta Poštić, i umetnik Dragan Zdravković, jedan od predstavnika Srbije na 57. Bijenalu u Veneciji, vanredni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.

Na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, čije je zvanično otvaranje 20. aprila uz dodelu nagrada, učestvuje više od 330 umetnika na centralnoj izložbi, uz 88 nacionalnih paviljona. Među njima su i sve zemlje sa prostora bivše Jugoslavije. Ponovo učestvuje i Kosovo, čiji je suverenitet Italija priznala – što je uslov za predstavljanje nacionalnog paviljona.

Bosna i Hercegovina učestvuje projektom “Mera mora” Stjepana Skoka, čiji je kustos i ujedno komesar Martin Ivanović. Hrvatsku predstavlja Vlatka Horvat projektom “Priručnim sredstvima”, u organizaciji Ministarstva kulture, u saradnji sa kustoskinjom Antoniom Majačom. Crnu Goru predstavlja Darja Bajagić projektom “Potrebno je ostrvo za ovako dobar osećaj” koji je posvećen ostrvu i nekadašnjem logoru Mamula. Izložba Crne Gore, čiji je komesar Vladislav Šćepanović, a kustoskinja Ana Simona Zelenović, nije više u Palati “Mali Pjero”, već u venecijanskom distriktu Ospedaleto. Severnu Makedoniju predstavlja Slavica Janešlieva projektom “Inter Spem et Metum", čija je kustoskinja Ana Frangovska, a komesar je Dita Starova Ćerimi. Sloveniju predstavlja Nika Špan projektom „Baštenska tajna za tebe“, čiji  je kustos Vladimir Vidar, a komesar je Martina Vovk. Kosovo predstavlja Doruntina Kastarti projektom “Eho tišine metala i kože”, čiji je komesar Hana Halilaj iz Nacionalne galerije Kosova,a kustoskinja je Eremire Krasnići.

I ovoga puta na Bijenalu u Veneciji svojevoljno nema Rusije, koja je ustupila paviljon Boliviji, dok je izraelsko učešće u znaku protesta svetske umetničke zajednice zbog rata u Pojasu Gaze. Izraelski paviljon, prema odluci umetnice Rut Patir i njenog kustoskog tima, neće biti zvanično otvoren do postizanja sporazuma o primirju i oslobađanju izraelskih talasa koje drži Hamas.

Svečano otvaranje 60. Bijenala biće održano 20. aprila, uz dodelu nagrada o kojima će odlučiti žiri koji čine: američka kustoskinja i profesorka na Kolumbija univerzitetu Džulija Brajan-Vilson (predsednica), indonežanska kustoskinja i autorka Alia Svastika, nigerijski kustos i likovni kritičar Čika Okeke-Agulu, italijanska kustoskinja Elena Kripa i francusko-kolumbijska kustoskinja Marija Injes Rodrigez.

Zlatnog lava za životno delo, kako je ranije saopšteno, dobile su brazilska umetnica rođena u Italiji Ana Marija Maiolino i turska umetnica Nil Jalter, koja živi i radi u Parizu.

Nastup Srbije na 60. Bijenalu u Veneciji realizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije, a izložbu će 19. aprila u podne svečano i otvoriti ministraka kulture Maja Gojković.

Bijenale će biti otvoreno do 24. novembra.

*Foto: Vladimir Miladinović

(SEEcult.org)

Tagovi