Vesti

Fabrov maraton u slavu lepote i pomirenja

23. septembar 2017.
SEEcult.org
Olimp
Szene im Rahmen der Theaterprobe zur Theater- und Tanzproduktion " Mount Olympus " , einer 24 stündigen Performance des Künstlers und Theatermachers Jan Fabre mit seiner Company Troubleyn für das Theaterfestival "Foreign affairs" auf der Bühne des Festspielhaus Berlin in Berlin am Montag, 22.06.2015

Maratonskom 24-časovnom predstavom “Olimp: U slavu kulta tragedije” u Sava centru je 23. septembra i zvanično otvoren 51. Bitef, uz dobrodošlicu proslavljenog belgijskog reditelja Jana Fabra i poruku u slavu lepote i pomirenja.

Lepota, čak i kada stvara konfuziju, uvek nosi poruku pomirenja. Tim poklonom otvaram 51. Bitef, poručio je Fabr publici, koja je mogla samo da čuje njegov glas, a do sutradan u 18 sati može da izlazi sa predstave i ponovo ulazi, te da se okrepi i relaksira u posebnim zonama Sava centra, isprobavajući i sama, poput glumaca, granice psihofizičke izdržljivosti.

Treći put gost Bitefa, na kojem je učestvovao i predstavama “Moć pozorišnih ludosti” (nagrađena Gran prijem “Mira Trailović” na 18. Bitefu 1984. godine) i “Prometej Pejzaž II” (otvorila 45. Bitef), Fabr je autor koncepta, reditelj, scenograf i pisac teksta za predstavu “Olimp: U slavu kulta tragedije” (sa Jeronom Olislahersom), u kojoj učestvuje 27 plesača, glumaca i performera više generacija iz različitih zemalja.

Fabrov scenski spektakl u dionizijskom duhu, koji je posveta kultu lepote i antičkim vrednostima, obuhvata gotovo sve najvažnije starogrčke mitove o bogovima i herojima iz Homerovih epova i tragedija Eshila, Sofokla, Euripida… čija je tematika i danas na različite načine aktuelna.

Vizuelno impresivne dramske i koreografske scene smenjuju se bez posebne dramaturške logike, sa dosta simbolike, (često) nagim telima izvođača, krvlju, znojem i drugim scenskim elementima koji dočaravaju atmosferu tragedije, ali i sa pesmom, operskim arijama, igrom, zaraznim smehom... U zasebnim scenskim celinama smenjuju se prizori ekstaze, telesnog iznurivanja, orgija, uzvišene poezije, kao i vizuelne i duhovne lepote i slobode, te snage i radosti života. Govor izvođača (na engleskom, francuskom, nemačkom, italijanskom, holandskom) prožet je i tišinom, povremeno vriskom...

Već prve scene, posebno ona u kojoj glumci iscrpljujući preskaču lance (umesto konopca) dok uzvikuju ratne povike, nagrađene su bodrenjem i aplauzima publike, koja se ubrzo po početku predstave uključila u nesvakidašnji pozorišni maraton skandirajući i pevajući sa glumcima.

“Ovo je vreme za svakog od vas da ustanete sa svojih sedišta i branite ono što je naše”, takođe je jedna od poruka sa scene koja je burno pozdravljena kao aktuelna poveznica sa antičkim vremenom, kao i to da je došlo vreme za buđenje, da je ravnodušnost zločin, da treba pogledati istini u oči i učiniti nešto, da pravda mora da pobedi…

Gledaoci su po dolasku u Sava centar dobili narukvice, koje im omogućavaju da ulaze i izlaze tokom predstave. Bitef je, u saradnji sa sponzorima i partnerima, obezbedio niz sadržaja za odmor i rekreaciju publike, pa su najavljeni čak i časovi joge tokom jutarnjeg buđenja.

Fabr je u intervjuu za festivalski blog naveo da predstava traje 24 sata zato što fizički ne bi mogao da izdrži tri dana i tri noći. "U vreme antičke Grčke rituali posvećeni Dionisu trajali su tri dana. Nakon 12 meseci rada sam zajedno sa svojom kompanijom shvatio da je 24 sata već dosta psihički i fizički teško i da je to dovoljno", naveo je Fabr, koji je ovih dana u Beogradu predstavio i svoju knjigu "Noćni dnevnik" u izdanju KCB-a i Vulkan izdavaštva, u prevodu Jelice Novaković Lopušine. KCB-u je, inače, poklonio 2011. godine, kao učesnik 52. Oktobarskog salona, rad “Sam svoj pokret” koji je bio i inicijacija za osnivanje Kolekcije OS.

Fabr je izjavio i da nema bilo kakva očekivanja od publike - voleo bi da ljudima pruži nešto lepo. "Publika je slobodna da radi šta želi", rekao je Fabr, pohvalivsi se ipak da je na nedavnom izvođenju "Olimpa" u Parizu 1.600 ljudi ostalo svih 24 sata, te da je aplauz trajao 38 minuta.

Fabr i sam ostaje na nogama za vreme izvođenja "Olimpa", koji i najšira javnost može da prati u direktnom prenosu na Trećem kanalu RTS-a.

"Uvek sam tu 'iza dugmića'… Između rasvete i tona, pravim kišu i maglu. Uvek sam tu iza scene da pomognem ekipi, da ih posavetujem, da imamo predgovore i pogovore. To je proces koji traje dan i noć", naveo je Fabr.

Program 51. Bitefa, koji se održava do 30. septembra pod sloganom “Epic Trip” (Epsko putovanje), obuhvata sedam predstava u glavnoj selekciji u ukupnom trajanju dužem od 40 sati, uključujući šestočasovnu “Kvizulu” (Quizoola!) britanske trupe Forsed Enterteinment, koja je izvedena kao prolog 22. septembra u nevelikom prostoru Kluba Bitef teatra pred 70 posetilaca.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto: Wonge Bergmann

(SEEcult.org)

Tagovi